Płace w firmach wzrosły o 5,3 proc. r/r, a zatrudnienie o 2,8 proc. w czerwcu

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 5,3 proc. r/r, zaś zatrudnienie zwiększyło się o 2,8 proc. r/r, podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,9 proc. i wyniosło 5.104,46 zł. Ponad 5-proc. wzrost r/r wynagrodzeń to wynik znacznie słabszy od oczekiwań ekonomistów. Konsensus zakładał wynik w przedziale 5,9-7,3 proc. r/r, przy średniej na poziomie 6,68 proc. r/r (wobec 7,7 proc. wzrostu w maju).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w sektorze przedsiębiorstw. analogiczny okres roku poprzedniego = 100
Źródło: GUS

Według analityków mBanku, za spadek dynamiki wynagrodzeń odpowiada wahnięcie w dniach roboczych (Święto Bożego Ciała w czerwcu).

– Dominująca rola kalendarza sprawia, że czerwcowe rozczarowanie powinno być oceniane ostrożnie. Prawdopodobne jest, że w lipcu dojdzie to jego całkowitego odwrócenia i normalizacji dynamiki płac. Żadna z dostępnych informacji (gra popytu i podaży na rynku pracy, badania NBP dotyczące presji płacowej w przedsiębiorstwach) nie wskazuje na to, aby trend w płacach uległ w ostatnich miesiącach odkształceniu – wynosi on w dalszym ciągu ok. 7 proc. r/r – komentują ekonomiści DM mBanku.


Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,2 proc. i wyniosło 6.393,8 tys. osób. Jedenastu ankietowanych analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia sięgnął 2,6-2,7 proc. r/r, przy średniej w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 2,68 proc. r/r w czerwcu br. (wobec wzrostu o 2,7 proc. r/r w maju br.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR