Plany emisyjne Kruka przyćmiły radość z rekordowych wyników

Omawiane walory:

Wysoka dynamika zysków podparta dwucyfrowym wzrostem spłat z portfeli własnych przesądziła o uzyskaniu wyników dużo lepszych od konsensusu. Windykacyjna grupa myśli o dalszej ekspansji na rynkach Europy Zachodniej i w związku z tym szykuje się do emisji akcji w wysokości nie wyższej niż 5,6 proc. obecnie istniejących.

W III kwartale 2016 roku zysk netto Kruka wzrósł w ujęciu r/r o ponad 41 proc. i wyniósł 74,4 mln zł. Zysk okazał się wyższy od konsensusu PAP o 19 proc. EBITDA wyniosła 94,5 mln zł – lepiej odpowiednio o 38 proc. i prawie 11 proc. Zwyżka przychodów sięgnęła 23,9 proc. do 201,2 mln zł. Rynek obstawiał 192,7 mln zł.

Śrubowaniu wyników pomagają rosnące spłaty z portfeli własnych. W minionym kwartale wyniosły one 257 mln zł, co dało 25-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku oraz najlepszy wynik w historii działalności spółki. Narastająco po trzech kwartałach poziom spłat sięgnął 701 mln zł, notując przyrost o 16 proc. W efekcie zysk netto tego okresu zwiększył się o 16 proc. do 186 mln zł.

– Historycznie, zazwyczaj trzecie kwartały nie są dla nas najmocniejsze. Tym razem było inaczej i ostatnie trzy miesiące okazały się najlepsze w historii działalności Kruka. To dobry prognostyk przed ostatnim kwartałem roku. – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA.

W III kwartale Kruk zainwestował 205 mln zł w 16 nowych portfeli wierzytelności o wartości nominalnej 2 mld zł. Od początku roku wartość inwestycji sięgnęła 936 mln zł. W efekcie spółka kupiła 60 portfeli na sześciu europejskich rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach, Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech. Warto też zwrócić uwagę, że po zamknięciu III kwartału Kruk nabył na rynku włoskim portfel spraw o łącznej wartości nominalnej 930 mln euro, czyli około 4 mld zł. W minionym tygodniu okazało się, że chce nabyć włoską firmę, z którą od kilku miesięcy współpracuje na etapie wyceny i obsługi wierzytelności. Przejęcie i integracja 34-osobowej spółki ma wspomóc rozbudowę organizacji Kruka we Włoszech. 

Wysoka podaż portfeli wierzytelności i wspieranie procesu budowy organizacji w Europie Zachodniej poprzez akwizycje małych lub średnich firm windykacyjnych skłoniły zarząd do zaproponowania akcjonariuszom podwyższenia kapitału zakładowego o maksymalnie 1 mln szt. akcji, czyli 5,6 proc. obecnej sumy akcji. Nowe walory miałby zostać skierowane do 149 wybranych inwestorów, a cenę emisyjną ustali zarząd. Obecnie kapitał akcyjny spółki dzieli się na 17,74 mln akcji, co w sumie daje wartość rynkową 4,04 mld zł. Decyzja o przeprowadzeniu oferty prywatnej zapadnie na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 29 listopada.

– Decyzja o emisji akcji jest wynikiem ekspansji Kruka – zarówno na rynkach Europy Centralnej, jak i w nowych krajach Europy Zachodniej. Obraliśmy ten kierunek dwa lata temu, kiedy przyjęliśmy strategię na lata 2015-2019. Dzisiaj widzimy, że mamy niepowtarzalną szansę dołączyć do wąskiego grona polskich firm, które stworzyły i ustabilizowały organizacje w największych ale także w najbardziej wymagających krajach Europy. Podaż portfeli wierzytelności rośnie, w dodatku pojawiają się możliwości akwizycji zagranicznych spółek, które mogą przyspieszyć proces budowy organizacji. Dlatego chcemy być gotowi na każdą potencjalną inwestycję i emisja akcji ma nam w tym pomóc. Razem z wysokimi przepływami z bieżącej działalności oraz racjonalnym wspieraniem się bazą dłużnego finansowania, będziemy budować Kruka w Europie w wykorzystując szanse rynkowe w najlepszy możliwy sposób. – komentuje Piotr Krupa.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku Kruk wyemitował nowe obligacje za 643 mln zł, zarówno w ramach oferty publicznej kierowanej do inwestorów indywidualnych jak i oferty prywatnej, kierowanej do inwestorów instytucjonalnych. Po zakończeniu trzeciego kwartału przydzielił w ramach oferty prywatnej kolejne 150 mln zł obligacji, utrzymując poziom oprocentowania ze wcześniejszych emisji.

Akcje Kruka od początku roku zyskały na wartości 32 proc. Trzyletnia stopa zwrotu pokazuje wzrost o 182 proc. 

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR