Po FOMC kolej na gigantów IT

Czwartkowa sesja w Europie prawdopodobnie rozpocznie się blisko wczorajszego zamknięcia, a nie na poziomach, które sugerowały wczorajsze zwyżki w USA. Widzimy w tym m.in. efekt, o którym mówiliśmy na początku lipca – znacząca aprecjacja euro staje się czynnikiem negatywnym z perspektywy unijnych rynków akcji. Dzisiejszy dzień będzie najważniejszym w tym sezonie wynikowym, ale Alphabet, Amazon, Apple i Facebook podadzą wyniki po sesji. Przed otwarciem zrobią to m.in. Mastercard i Procter&Gamble.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Z uwagi na atmosferę wyczekiwania przed wieczornym posiedzeniem Fed, środowa sesja przebiegła w Europie bardzo spokojnie. Jej finał można określić jako neutralny – CAC40 i FTSE100 zamknęły się nad kreską, lekko korygowały się DAX, FTSE MiB i IBEX. Skala wahań przez cały dzień była niewielka.

Wprawdzie WIG20 zyskał symboliczne 0,1 proc., a mWIG40 odnotował równie marginalną stratę, ale emocji na warszawskim parkiecie dostarczyły małe spółki. sWIG80 spadł o 2,8 proc., co było w olbrzymiej części skutkiem przeceny XTB o 31,3 proc. po publikacji wstępnych wyników za 2Q2020, które wbrew oczekiwaniom części inwestorów, przede wszystkim detalicznych, okazały się niższe niż w pierwszym kwartale – zysk netto wyniósł wciąż imponujące 117 mln zł. Najważniejszy od niedawna komponent indeksu i niemal pewny kandydat do mWIG-u pociągnął za sobą wiele spośród najbardziej rozgrzanych ostatnio spółek, m.in. Ryvu, TIM czy Cormay. Sygnał ostrzegawczy dostali też inwestorzy w najbardziej ostatnio kontrowersyjnej spółce na GPW, czyli Biomedzie-Lublin, którego wycena wzrosła o kolejne 3,8 proc., znajdując się tym samym jednak niemal 18 proc. poniżej dziennych maksimów.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

J. Powell po raz kolejny dał rynkowi to, czego od niego oczekiwano. Podczas wczorajszej konferencji prezes Fed zauważył zagrożenia, które dla amerykańskiej gospodarki stworzyła kolejna fala epidemii w czerwcu i lipcu, sugerując możliwość dalszych działań we wrześniu, gdy jej wpływ będzie łatwiejszy do oszacowania. Jedyną istotniejszą „twardą” informacją było wydłużenie okresu utrzymywania dolarowych linii swapowych dla dziewięciu banków centralnych do końca 1Q2021. Zapowiedź użycia „pełnego wachlarza narzędzi” i utrzymywania stóp na bliskich zeru poziomach tak długo, jak długo będzie trzeba (co rynek rozumie jako lata) umożliwiła S&P500 wzrost o 1,2 proc., a NASDAQ-owi o 1,4 proc. Potencjalnie równie istotnym skutkiem konferencji były nowe tegoroczne dołki dolara (kurs EUR/USD przekroczył 1,18), ale do momentu udanej obrony poziomu 1,1750 po porannej aprecjacji amerykańskiej waluty jest jeszcze zbyt wcześnie, by ten kluczowy poziom uważać za nowe wsparcie. Sygnałem do ostrożności jest zachowanie złota, które pomimo sprzyjającego otoczenia nie wybiło wtorkowych szczytów (1.980 USD/ou.).

Lekkie wzrosty w Azji pozostawiają niedosyt, znajdując jednak uzasadnienie m.in. w rekordowych przyrostach infekcji COVID w Indiach i Australii i rozprzestrzenianiu się nowych ognisk w Wietnamie. Kontrakty futures na amerykańskie indeksy znajdują się na niewielkich minusach, a sesja w Europie prawdopodobnie rozpocznie się blisko wczorajszego zamknięcia, a nie na poziomach, które sugerowały wczorajsze zwyżki w USA. Widzimy w tym m.in. efekt, o którym mówiliśmy na początku lipca – znacząca aprecjacja euro staje się czynnikiem negatywnym z perspektywy unijnych rynków akcji. Dzisiejszy dzień będzie najważniejszym w tym sezonie wynikowym, ale Alphabet, Amazon, Apple i Facebook podadzą wyniki po sesji. Przed otwarciem zrobią to m.in. Mastercard i Procter&Gamble.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 30 lipca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Mercor rekomenduje 0,25 zł dywidendy na akcję za r. obr. 2019/2020 Zarząd Mercor podjął uchwałę w sprawie zmiany propozycji z 3 lipca 2020 r., co do podziału zysku za rok obrotowy 2019/2020 i obecnie rekomenduje przeznaczenie 3,91 mln zł na dywidendę (0,25 zł na akcję), podała spółka. Wcześniej zarząd zapowiedział, że będzie rekomendował pozostawienie zysku z przeznaczeniem na kapitał zapasowy.
 • Kurs akcji CI Games wystrzelił po wstępnych wynikach za I półrocze

  Grupa CI Games, według szacunkowych danych finansowych, wypracowała w I półroczu  br. 27,1 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, z czego 14,8 mln zł w II kwartale br. Od stycznia do czerwca zysk brutto grupy wyniósł 7 mln zł, a zysk netto w tym czasie 4,9 mln zł. Grupa osiągnęła 18 proc. rentowności netto.

 • KNF namierzyła ukryty insider trading w AQT Water Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.
 • e-Kiosk zastanawia się nad wycofaniem akcji z NewConnect

  Zarząd e-Kiosk, w wyniku oceny aktualnej sytuacji spółki i perspektyw rozwoju, podjął decyzję o przeanalizowaniu w najbliższych kilku tygodniach opcji strategicznych, polegających na możliwości wycofania akcji spółki z rynku NewConnect i postanowił skierować do rady nadzorczej wniosek o wyrażenie opinii w sprawie.

 • Cherrypick Games ma umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1

  Cherrypick Games zawarł umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1. Kurs akcji producent gier mobilnych rośnie o 3 proc., a za jedna akcję płacono 38,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR