Podaż demoluje europejskie giełdy, w dół m.in. CCC, JSW i Bytom

Przewaga czerwieni na europejskich giełdach to sygnał, że inwestorzy z decyzjami o zakupach wolą zaczekać do czasu rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich w USA. Po południu niemiecki DAX i francuski CAC 40 tracą po ok. 0,9 proc., a brytyjski FTSE 100 spada aż o 1,3 proc.

Niemrawy handel w pierwszej części piątkowej sesji to także domena giełdy w Warszawie. O godzinie 12:40 wartość obrotów na GPW wyniosła ok. 210 mln zł, czyli o 40 proc. mniej niż w czwartek o tej samej porze. Największe straty notuje dziś segment średnich spółek. Indeks mWIG40 spada o 1,1 proc. za sprawą negatywnych zmian na kursach Grupy Azoty (-3,53 proc.), Kruka (-1,72 proc.) oraz JSW (-1,68 proc.). Pod presją podaży jest także WIG20 (-0,3 proc.). Balastem w segmencie blue chipów są akcje PKN Orlen (-1,86 proc.), CCC (-2,07 proc.) i Pekao (-0,51 proc.).

Sentyment do polskich aktywów studzą najnowsze prognozy opublikowane przez EBOiR. Bank z powodu słabego poziomu inwestycji obniżył prognozę tempa wzrostu PKB dla Polski na 2016 rok z 3,6 proc. do 3 proc. Szacunki na kolejny rok zakładają lekką poprawę do 3,2 proc. Według EBOiR, konsumpcja pozostanie kluczową dźwignią wzrostu, zaś eksport netto, poziom inwestycji oraz skutki Brexitu stanowią ryzyko dla tej prognozy.

wykres_mwig40

Istotnym punktem piątkowej sesji są dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada przyrost w październiku 175 tys. etatów (+156 tys. we wrześniu). Jednak wśród ekspertów nie brakuje głosów, że nawet lepsze od oczekiwań dane mogą tylko na chwilę przełamać przedwyborczą atmosferę. Raport NFP poznamy o godz. 13:30.

Na warszawskim parkiecie ponadprzeciętną zmiennością wyróżniają się m.in. Bytom i Alumetal. Obie spółki zaprezentowały wyniki finansowe. W wypadku producenta odzieży rezultaty kwartalne były zgodne z oczekiwaniami. Za ponad 6-proc. przeceną stoi słaby raport miesięczny. Analitycy kręcą nosem na sprzedaż i marże uzyskane w październiku.

wyniki

Kilkuprocentową przecenę stopniowo odrabia Alumetal. Spółka zgodnie z wcześniejszymi przewidywani zanotowała regres w III kwartale. Przychody spadły o 15 proc. do 299 mln zł, a EBITDA obniżyła się o 30 proc. do 24,1 mln zł. Na czysto grupa zarobiła 18,6 mln zł, co było wynikiem słabszym o 33 proc. w ujęciu r/r.

Na plusie są z kolei notowania PCC Rokity, Lubawy i AC. Pierwsza spółka mimo wysokiej bazy popisała się dwucyfrową dynamiką zysków. W III kwartale PCC Rokita zanotowała 18-proc. wzrost na poziomie netto do 30,5 mln zł. EBIT powiększył się o ponad 14 proc. do 32,7 mln zł. Na poziomie zysku brutto na sprzedaży dynamika sięgnęła około 2 proc., co przełożyło się na uzyskanie 62,3 mln zł. Marża na tym poziomie wzrosła z 21,9 proc. do 23,5 proc. Spadły jednak przychody – o 4,5 proc. do 265,4 mln zł.

O tegoroczne szczyty cenowe ociera się kurs akcji Lubawy (+0,89 proc.). Producent specjalistycznej odzieży dla służb mundurowych szacuje, że w okresie styczeń-wrzesień wypracowała 188,1 mln zł przychodów oraz 6,7 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie ubiegłego roku wyniki wynosiły odpowiednio 181,8 mln zł i 2,4 mln zł.

O 4,3 proc. drożeją akcje AC Autogaz. Spółka w raporcie za III kwartał dzięki świetnej sprzedaży systemów sekwencyjnych oraz wiązek do haków holowniczych pokazała wzrosty na niemal wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

O 3,5 proc. odbija kurs akcji Altus TFI. Według najnowszych doniesień, politycy PiS we współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowali poprawkę do projektu nowych regulacji zakładających objęcie podatkiem dochodowym FIZ-ów. Zmiany mają zostać zgłoszone podczas prac w komisji sejmowej. Autorzy projektu chcą wyłączyć FIZ-y, które mają za cel działalność stricte inwestycyjną, i oddzielić je od podmiotów, które powstają jedynie dla korzyści podatkowej.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, ALTUSTFI, Alumetal, BYTOM, lubawa, PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR