Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Podwyżki stóp dopiero w 2019 roku. Oprocentowanie lokat będzie dalej spadać

Opublikowano: 2017-09-19 14:06:46

Stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie od marca 2015 roku. W opinii Jerzego Kropiwnickiego z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmienią się one jeszcze przez 2 lata. To realny scenariusz. Niestety, to zła wiadomość dla wszystkich oszczędzających. Oprocentowanie lokat nie tylko nie wzrośnie, ale prawdopodobnie będzie dalej spadać.

Rekordowo niskie stopy procentowe to zła wiadomość dla wszystkich oszczędzających. Już teraz trzymanie pieniędzy na lokacie jest nieopłacalne.

– Na podstawie danych, które są obecnie dostępne, nie widzę powodu do rewizji poziomu stóp procentowych w ciągu kolejnych 24 miesięcy – stwierdził wczoraj Jerzy Kropiwnicki z Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

>> Darmowy Konkurs Giełdowy [ pula nagród 35.000 zł ]. Dowiedz się więcej >>

Stopu procentowe pozostają rekordowo niskie od marca 2015 roku, gdy ostatni raz zostały obniżone, co sprowadziło główną stopę (stopę referencyjną) do obecnego poziomu 1,50 proc. Ostatnia podwyżka zaś miejsce w maju 2012 roku. Wówczas Rada podniosła je o 50 punktów bazowych do niewyobrażalnego teraz poziomu 4,75 proc.

Wypowiedź Kropiwnickiego jest kolejną sugestią płynącą z RPP, że na pierwszą podwyżkę przyjdzie nam zaczekać do 2019 roku. Wcześniej Jerzy Żyżyński sugerował brak konieczności podnoszenia stóp przez minimum rok, zastrzegając jednocześnie, że będzie to najprawdopodobniej dłuższy okres. Eryk Łon wskazał nawet na konieczność cięcia stóp do poziomu 1 proc. A prezes Glapiński już od prawie roku twardo stoi na stanowisku, że w 2018 roku nie będzie potrzeby zmiany kosztu pieniądza.

Pula „gołębi” w Radzie, a więc zwolenników łagodnej polityki monetarnej i wspierania w ten sposób wzrostu gospodarczego, nawet za cenę wyższej inflacji, jest znacznie większa. Do tego grona zalicza się też Grażyna Ancyparowicz i Jerzy Osiatyński. Jastrzębi jest natomiast tylko trzech: Kamil Zubelewicz, Eugeniusz Gatnar i Łukasz Hardt.

Ostatnie „gołębie” wypowiedzi, jak również stosunek „gołębi” do „jastrzębi” w Radzie wskazywać mogą, że na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce zaczekamy dłużej niż do ostatniego kwartału 2018 roku, co obecnie zakłada rynek. Wydaje się, że zdominowana przez „gołębi” Rada będzie maksymalnie zwlekać z podwyżkami, żeby w ten sposób wspierać wzrost gospodarczy, który w latach 2018 i 2019 powinien wyhamować w stosunku do świetnego tego roku. Co więcej, Rada nie będzie spieszyć się również dlatego, że z podobnymi decyzjami będzie zwlekał Europejski Bank Centralny, co w sposób naturalny zdejmie z Rady presję na podejmowanie szybkich decyzji.

Rekordowo niskie stopy procentowe to zła wiadomość dla wszystkich oszczędzających. Już teraz trzymanie pieniędzy na lokacie jest nieopłacalne. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat w bankach kształtuje się obecnie na poziomie 1,4 proc. (od czego należy jeszcze odliczyć tzw. podatek Belki). Tymczasem inflacja w sierpniu ukształtowała się na poziomie 1,8 proc. rok do roku.

>> Inwestuj w akcje z portfelem StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku”

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Perspektywy wyglądają jeszcze gorzej. Należy się spodziewać, że oprocentowanie lokat będzie w kolejnych miesiącach spadać. Nie tyle dlatego, że perspektywa podwyżek stóp się oddala, co z uwagi na nadpłynność polskiego sektora bankowego. To powoduje, że banki nie konkurują o depozyty. Sytuację dodatkowo pogarsza wprowadzony w lutym 2016 roku podatek bankowy. W sytuacji nadpłynności banki dodatkowo obniżają oprocentowanie depozytów, żeby uzyskać lepszą marzę. Dlatego nie jest wykluczone, że w przyszłym roku lokaty będą zawierane ze średnim oprocentowaniem na poziomie bliskim 1 proc.

Sytuacja oszczędzających nie poprawiłaby się nawet, gdyby Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie nieoczekiwanie podniosła stopy procentowe. Właśnie z uwagi na wspomnianą nadpłynność. Jak słusznie zauważył Kropiwnicki, mogłoby to przynieść nawet odwrotne skutki dla klientów. W jego opinii „ewentualna podwyżka stóp procentowych nie zwiększyłaby oprocentowania depozytów, a na pewno zwiększyłaby oprocentowanie kredytów”.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni

  The Dust podjął decyzję o aktualizacji strategii rozwoju - w związku z nabyciem autorskich praw do serii książek o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie ("Cykl Inkwizytorski"), zawarciem umowy z inwestorem, który sfinansuje częściowy koszt opracowania i wydania gry na motywach ww. cyklu oraz zakończeniem prac produkcyjnych nad własną grą autorską "Together" na Nintendo Switch. The Dust ogłosi aktualizację strategii w ciągu 2 tygodni.

 • Orlen z przytupem otworzył sezon wyników na GPW, w grze także CD Projekt i KGHM

  Drugi dzień mocniejszych wzrostów na giełdzie w Warszawie. Nastroje inwestorom poprawiają nadzieje na obniżki stóp procentowych w USA i rosnący o prawie 8 proc. PKN Orlen, który pochwalił się dużo lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. 

 • Norges Bank zwiększył udział w R22 powyżej 5 proc.

  Norges Bank, który zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, ujawnił się w akcjonariacie R22. 

 • 11 bit studios ujawniło datę premiery DLC do gry Moonlighter

  Dodatek do gry Moonlighter zatytułowany Between Dimensions zadebiutuje 23 lipca tego roku na platformie Steam.

 • Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

  Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku