Polska giełda próbuje wstać z kolan, w grze PKN Orlen i Balticon

Omawiane walory: , ,

Najważniejsze wydarzenie ostatnich miesięcy już za nami. Jak się okazało, ograniczenie programu QE3 w USA nie wystraszyło inwestorów, ale stało się impulsem do wzrostów. Zaległości we wzrostach ma jedynie polska giełda, która ostatnio zmagała się z presją podaży.

W ostatnim czasie wiele mówiło się o zakończonym w środę posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Właśnie dlatego zamiast przeceny na rynkach zagościła zieleń. Ben Bernanke już pół roku temu sygnalizował potrzebę stopniowego wycofywania się z programu. Inwestorzy mieli dużo czasu na zdyskontowanie ograniczenia programu stymulacyjnego, a tymczasem na rynek napłynęła seria świetnych danych z amerykańskiej gospodarki. Ograniczenie programu okazało się niespodzianką dla wielu ekonomistów. Warto mieć na uwadze, że decyzja jest efektem dobrej kondycję tamtejszej gospodarki, co w pewnym stopniu jest zasługą pozytywnych efektów programu QE3.

W reakcji na cięcie światowe giełdy ruszyły dynamicznie na północ i zyskały już od tamtej pory 2-3 proc. Indeksy takie jak amerykański S&P500, niemiecki DAX, czy brytyjski FTSE wyszły już na nowe szczyty cenowe. Słabiej wygląda francuski CAC, ponieważ tamtejsza gospodarka boryka się z problemami, ale również on zyskał na wartości. Na tym tle spadek polskich indeksów w czwartek wygląda bardzo blado. Dopiero piątkowy mocny fixing pozwolił na powrót do poziomów sprzed ogłoszenia decyzji FED, ale taki ruch jest mało wiarygodny.

Warszawska giełda znajduje się pod presją podażową, która tłumi wzrosty i przyspiesza spadki. Wśród analityków nie ma zgody, ale niektórzy z nich tłumaczą to zmianami w OFE. Jeżeli jest to rzeczywiście przyczyną, to taka techniczna podaż, nie związana z rzeczywistą kondycją spółek, nie potrwa długo. Tym bardziej, że sytuacja techniczna indeksu WIG wygląda aktualnie interesująco. Korekta spadkowa dotarła do wsparcia na poziomie 50.360 pkt., gdzie wypadły lokalne wakacyjne szczyty cenowe. W tym miejscu rynek znalazł chwilowo równowagę. RSI dał już sygnał kupna, a linia MACD zawija w górę. Mamy więc schłodzony rynek i dobre nastroje na świecie. Najbliższy ważny opór to 52.500 pkt.

>> Sytuację i nastroje na polskim rynku akcji możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do grona gorących spółek należy rano Balticon, którego kurs zwyżkuje o blisko 7 proc. Spółka poinformowała po zakończeniu piątkowej sesji o podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, którego przedmiotem jest automatyzacja procesów współpracy spółki z zagranicznymi partnerami biznesowymi poprzez budowę modułowego systemu B2B. Balticon otrzymał dofinansowanie w kwocie 393 tys. zł, natomiast całkowity koszt realizacji projektu wynosi 984 tys. zł plus VAT. Przedmiotowy projekt zakłada automatyzację wymiany informacji pomiędzy spółką a jej kontrahentami. Wśród przyszłych odbiorców wskazuje się największych armatorów współpracujących ze spółką.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

Do grona najbardziej aktywnych spółek na rynku należy również PKN Orlen, który zyskuje rano blisko 2 proc. Po silnej przecenie z ostatnich tygodni kurs znalazł wsparcie na poziomie 40 zł. W piątek na wykresie wyrysowała się szpulka, która świadczy o znalezieniu równowagi przez rynek. RSI dał sygnał kupna, a dzisiaj obserwujemy odreagowanie, które może być początkiem przynajmniej korekty wzrostowej.>> Techniczną stronę waloru znajdziesz w ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT balticon, PKNOrlen, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • PKN Orlen jest zainteresowany projektem w Ostrołęce tylko w technologii gazowej

  PKN Orlen uważa, że konieczna jest zmiana przedmiotu realizacji inwestycji obejmującej budowę energetycznego bloku węglowego realizowaną przez spółkę Elektrownia Ostrołęka i jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej.

 • Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR