Polska gospodarka przyspiesza, ale warto zachować ostrożność

Dziś przed południem GUS opublikował wstępne szacunki polskiego PKB w IV kw. 2017 r. Nasza gospodarka przyspieszyła do 5,1 proc. r/r. To rezultat nieco niższy od przewidywań ekonomistów (prognozy zakładały 5,2 proc. r/r), ale tempo i tak jest imponujące.

Równie szybko rozwijaliśmy się ostatnio w 2008 r. Jakie to ma znaczenie dla rodzimych inwestorów? Mocne fundamenty gospodarcze nie uzasadniają definitywnego załamania cen akcji. W tym kontekście zeszłotygodniowy tąpnięcie należałoby odczytać jako gwałtowną, ale jednak tylko chwilową korektę.

Z optymizmem nie warto jednak przesadzać. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas poprzedniego cyklu koniunkturalnego najlepszy wynik polska gospodarka uzyskała w I kw. 2007 r. (7,5 proc. r/r). Kondycja gospodarki światowej wyglądała równie dobrze, ale mocnymi danymi ukrywał się już zalążek globalnego kryzysu finansowego. Zaledwie kilka miesięcy później, w lipcu 2017 r. WIG wyznaczył szczyt i rozpoczęła się blisko 2-letnia bessa. Dopiero niedawno indeks zdołał powrócić na tamte, wysokie poziomy.

>> Artyści Rynków – bezpłatne szkolenia i konferencje CMC Markets Sprawdź harmonogram w swoim mieście

Kliknij, aby powiększyć.

Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny BM ING Banku Śląskiego

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR