X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ponad 65 proc. zysku portfela StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku”. Oto jak tego dokonaliśmy

Opublikowano: 2018-06-06 16:31:10

Nasz portfel prowadzony w systemie abonamentowym wypracował w niecałe 1,5 roku ponad 65 proc. zysku. Co więcej, mimo 10-proc. spadku WIG-u w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2018 roku, portfel „Cztery Fazy Rynku” urósł o 35 proc., zostawiając daleko w tyle również pozostałe indeksy warszawskiego rynku.

Portfel StockWatch.pl to edukacja i praktyczne wykorzystanie strategii inwestycyjnych. Cena: 3 mies. – 89 zł / 6 mies. – 149 zł / 12 mies. – 229 zł.

Portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” wystartował w styczniu 2017 roku z realną pulą 20 tys. zł i rejestrował transakcje zawierane na warszawskiej giełdzie z uwzględnieniem prowizji maklerskiej (0,38 proc.). Na koniec maja 2018 roku jego wartość urosła do 33.009 zł, czyli aż o 65,05 proc. Wynik jest nie tylko lepszy od średniej rynkowej (WIG +13 proc.), ale też wyższy od najmocniejszego polskiego indeksu w tym czasie (WIG20 +14 proc.).

Początki portfela CFR sięgają 2012 r. i kroniki prowadzonej na forum StockWatch.pl przez Wojciecha „Wojeteka” Kręckiego. Jego strategia ma wysoką skuteczność, dzięki czemu regularnie od 2012 r. bije benchmarki pod względem stopy zwrotu:

 • 1 stycznia 2018 – 31 maja 2018: +35,05 proc. (WIG -10,14 proc.)
 • 2017 rok: +29,6 proc. (WIG +23,17 proc.)
 • 2016 rok: +14,06 proc. (WIG +11,38 proc.)
 • 2013 rok: +68,79 proc. (WIG +8,06 proc.)
 • 2012 rok: +160,41 proc. (WIG +26,24 proc.)

W latach 2014 i 2015 prowadzący testował inną strategię, która przyniosła odpowiednio 3 i 1,25 proc. zysku.

Na czym zarobiliśmy najwięcej?

Podobnie jak w 2017 roku, najczęściej w portfelu gościły spółki małe oraz średnie. W użyciu znalazły się również kontrakty terminowe zarówno na wzrosty jak i spadki spółek z WIG20. Jednak prawdziwą lokomotywą portfela były spółki produkujące gry wideo.

11 bit studios (pozycja ciągle otwarta) +100,99 proc.

Kliknij, aby powiększyć

Najlepszą inwestycją portfela są obecnie akcje 11 bit studios. Zajęcie pozycji jeszcze przed premierą Frostpunka oraz zwiększenie zaangażowania w dniu debiutu gry okazało się strzałem w dziesiątkę. Akcje przyniosły trzycyfrową stopę zwrotu. Spółki z polskiego gamedevu przewijają się od początku istnienia portfela. Sporo dał zarobić także PlayWay (+39,33 proc.). Podczepienie się pod hossę grową okazało się bardzo słuszną strategią, zwłaszcza na tle spadającego szerokiego rynku.

Esotiq & Henderson (+76,21 proc. +3.048,66 zł)

Kliknij, aby powiększyć

Największy zaksięgowany zysk w 2018 roku, póki co, przyniosła pozycja na akcjach Esotiq & Henderson. Akcje kupione jeszcze jesienią 2017 roku wypracowały ponad 3 tys. zł zysku. Był to też przykład odpowiedniego prowadzenia pozycji, gdzie udało się wypracowane zyski obronić kroczącym zleceniem stop loss. Dzięki temu portfel nie ucierpiał na późniejszych spadkach tego waloru.

Shortami w maruderów

Spadający rynek to także świetna okazja do zarobku. Oprócz akcji w portfelu „Cztery Fazy Rynku” w użyciu były również kontrakty terminowe na akcje. Szczególnie przydatne okazały się pozycje krótkie, czyli zarabiające na spadkach wybranych walorów. Przy wykorzystaniu tzw. „shortów” udało się zarobić m.in. na słabej kondycji sektora energetycznego.

Pozycja krótka na FTPEM18 (+138,29 proc. względem depozytu +2.432 zł)

Kliknij, aby powiększyć

W maju zajęliśmy krótką pozycję na mocno przecenianym Tauronie. Wejście w czasie korekty wzrostowej w trwającym już trendzie spadkowym, pozwoliło na minimalizację ryzyka, a następny ruch kursu w dół wykorzystany został na piramidowanie pozycji. Wyjście przy psychologicznym poziomie 2 zł dało sowity zysk w postaci 2.432 zł, co stanowiło +138 proc. względem użytego depozytu. Oprócz spadków spółek energetycznych, wynik portfel poprawiły zyskowne shorty na akcjach KGHM-u (+354 zł, +26,82 proc. względem depozytu), czy jeszcze w 2017 roku PKO BP.

Cięcie strat i kontrola ryzyka

Oczywiście nie każda portfelowa inwestycja zakończyła się zyskiem. Każdy system inwestycyjny daje również fałszywe sygnały i należy umieć poradzić sobie z ewentualnymi stratami i uciąć je w zarodku, tak aby nie miały wpływu na wynik całości portfela.

Pozycja krótka na FLTSM18 -61,34 proc. względem depozytu, -644 zł

Kliknij, aby powiększyć

Wybicie wsparcia na poziomie 53 zł miało w założeniach dać silny sygnał sprzedaży na kursie Lotosu, dlatego więc w portfelu pojawiły się krótkie pozycje na akcje tej spółki. Sygnał jednak został w następnych dniach zanegowany i niezbędnym było ucięcie straty i wyjście z krótkiej pozycji. Szybka reakcja pozwoliła na znaczące zmniejszenie ewentualnych strat po fałszywym wybiciu. Podobnie zysku nie przyniosły fałszywe wybicia na akcjach XTB (-13,82 proc.) czy IMS (-12,61 proc.). Odpowiednia kontrola ryzyka i użycie stop lossów pozwoliły jednak na to, aby te pozycje nie miały większego negatywnego przełożenia na wynik całego portfela.

Łącznie w 2018 roku w portfelu zawarte zostało 29 transakcji, z których grubo ponad połowa (62 proc.) była zyskowna. Niezmiennie kluczowe dla stopy zwrotu z portfela były brane średnie zyski jak i średnie straty na pozycjach. W przypadku zyskownych pozycji średnio zysk wynosił +30,6 proc. Średnia strata opiewała na -7,61 proc. Uwzględniając tylko pozycje na akcjach stosunek zysków do strat jest jeszcze lepszy, gdyż średnio zyskowna transakcja dawała +28,82 proc., a średnia strata wynosiła tylko -3,01 proc.

Krzywa portfela CFR

Celem portfela StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” jest edukacja inwestorów oraz wspieranie ich w zakresie budowania i praktycznego wykorzystania strategii inwestycyjnych. Subskrybenci mogą osiągnąć podobne zyski, wzorując się na transakcjach zawieranych w ramach portfela. Prowadzący za każdym razem podaje cenę, po której zajmuje pozycję i nakreśla scenariusze, wyznaczając limit dopuszczalnych strat (stop loss) oraz oczekiwanych zysków (take profit). Całość jest na bieżąco aktualizowana pod kątem zmian na rynku.

Ty też możesz korzystać z portfela StockWatch.pl

Subskrypcja portfela CFR to idealne rozwiązanie dla inwestorów szukających merytorycznego wsparcia w handlu oraz wiecznie zadających sobie pytanie: czy to dobry moment na kupno lub sprzedaż akcji lub szukających pomysłu na konkretną inwestycję. Proponujemy:

 • nasz czas – Codziennie poświęcamy wiele godzin na analizę wykresów i poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji z korzystnym stosunkiem ryzyka do zysku. Poinformujemy Cię mailem o wygenerowaniu sygnału i co tydzień podsumujemy aktualną sytuację rynkową i stan portfela
 • naszą wiedzę – Prowadzący jest inwestorem z udokumentowaną historią zysków, który na przykładzie swojej strategii pokaże Wam jak generować i weryfikować poprawność sygnałów, zarządzać ryzykiem portfela, prowadzić pozycje i zamykać we właściwym momencie, co jest często niedoceniane przez początkujących inwestorów
 • nasze doświadczenie – Nie wystarczy przeczytać wartościowej książki znanego amerykańskiego inwestora, aby skutecznie wykorzystać wiedzę w praktyce na polskim rynku kapitałowym. Kluczowa jest znajomość mechanizmów rynkowych, dyscyplina w realizacji założeń strategii, odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji, czy filtrowanie fałszywych sygnałów. Dzięki doświadczeniu prowadzącego unikniecie niemiłych niespodzianek i będziecie uczyć się na cudzych błędach

at

>> Przejdź do swojego profilu i dokonaj zakupu subskrypcji w jednym z trzech wariantów cenowych i czasowych

W ramach opłaty otrzymujesz:

 • cotygodniowe biuletyny opisujące prowadzenie otwartych pozycji, aktualne wyniki oraz obserwowane walory z potencjałem do wygenerowania sygnału do zajęcia pozycji
 • powiadomienia mailowe o nowym biuletynie, aktualizacjach, wygenerowanym sygnale lub zmianach w portfelu
 • analizy na życzenie i wsparcie w merytoryczne w indywidualnym wykorzystaniu sygnałów
 • zamknięte forum dyskusyjne, gdzie prowadzący odpowiada na pytania i prośby subskrybentów

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku