Poniedziałek rekordów

Nieśmiałe początki poniedziałkowej sesji w Europie przerodziły się w ciągu dnia w powrót do hossy, którą wsparło mocne otwarcie w USA.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Mocno poturbowane w ubiegłym tygodniu główne europejskie indeksy otrząsnęły się ze słabych wyników banków (HSBC, Societe Generale), by rosnąć od 1,4 proc. (IBEX) do 2,7 proc. (DAX). Sesja była niezwykle interesująca także na rynku walutowym z uwagi na kontynuację piątkowego osłabienia euro. Kurs EURUSD, który jeszcze w piątek testował okolice 1,19, naruszył w okolicach zamknięcia wsparcie na poziomie 1,17, co wspierało wzrosty na giełdach akcji. W dzisiejszych godzinach porannych mamy już do czynienia z silnym odreagowaniem do 1,1760.

Ponownie dobrze zachowywało się GPW. WIG20 wzrósł o 2,1 proc., mWIG40 o 1,8 proc., a sWIG80 o imponujące 3,1 proc., zbliżając się do szczytów sprzed rozpoczętej 28 lipca korekty. Ponad dziewięcioprocentową zwyżkę zanotowało Dino, a drugą największą kontrybucję do głównego indeksu wniósł CD Projekt, dla którego wzrost o 3,7 proc. oznaczał naruszenie historycznych maksimów. Wśród średnich spółek wciąż obroty i zmienność determinuje Biomed, którego notowania osiągnęły poziom 30 zł za akcję, co oznaczało zwiększenie ich wartości o jedną czwartą. Wprawdzie wpływ tego wskaźnika na koniunkturę na GPW jest dyskusyjny, ale warto zaznaczyć, że PMI dla polskiego przemysłu wzrósł z 47,2 pkt. do 52,8 pkt., notując najwyższy poziom od niemal dwóch lat (co oczywiście nie oznacza, że aktywność w przemyśle jest najlepsza w tym okresie, ale że ulega najbardziej gwałtownej poprawie).

S&P500 zyskało 0,7 proc., a NASDAQ 1,5 proc., dzięki czemu zobaczyliśmy historyczne szczyty na drugim z indeksów. Na rynku amerykańskim dzień zdominowali dwaj giganci – Apple i Microsoft. Pierwszy z nich kontynuuje wybicie po rewelacyjnych wynikach, ale zamknięcie wyraźnie poniżej maksimów z początku sesji może budzić lekki niepokój. W przypadku spółki z Redmond zwyżka o 5,6 proc. to efekt informacji o możliwości przejęcia amerykańskiego biznesu TikToka, prawdopodobnie najcenniejszego jednorożca na świecie, któremu wojnę w ostatnich tygodniach wypowiedział prezydent Trump. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wzrósł z 52,6 pkt. do 54,2 pkt. uspokajając obawy o efekty drugiej fali koronawirusa w lipcu.

Giełdy azjatyckie notują w godzinach porannych nawet dwuprocentowe zwyżki (Hang Seng), pozytywnie wyglądają notowania europejskich kontraktów futures, choć amerykańskie są neutralne. Jak zwraca uwagę Bloomberg, do swojej własnej cezury doszedł indeks amerykańskich obligacji high-yield, a spread kredytowy dla długu z ratingiem CCC po raz pierwszy od lutego spadł poniżej 1.000 pb, obniżając się niemal o połowę względem szczytów marcowej paniki. W kontekście ostatniego zachowania amerykańskiego dolara każe o zastanowić się, czy niezależnie od działań Fedu lepszym pomysłem inwestycyjnym
nie stały się obligacje EM.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 4 sierpnia 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Allegro sprzedaje akcje inwestorom detalicznym po cenie maksymalnej 43 zł za sztukę Allegro opublikowało prospekt emisyjny i rozpoczęło ofertę publiczną 187,8 mln akcji po cenie w przedziale od 35 do 43 zł za akcję i maksymalnej cenie dla inwestorów detalicznych ustalonej na 43 zł za sztukę. Łączna wartość oferty to 6,57-8,08 mld zł.
 • GPW próbuje odrobić straty z początku tygodnia, w grze Energa i CD Projekt

  Wezwanie na Energę, CD Projekt próbujący wrócić powyżej 400 zł i najtańsze od 4 miesięcy akcje CCC skupiają we wtorek uwagę inwestorów. GPW jako całość odreagowuje natomiast ostatnie spadki, podążając podobną ścieżką co inne europejskie parkiety.

 • Ciąg dalszy przeceny złotego, kurs EUR/PLN najwyższy od maja

  Lekka poprawa nastrojów na rynkach globalnych to za mało, żeby zatrzymać ostatnią przecenę złotego. Polska waluta dalej traci na wartości, podążając w ślad za spadającymi notowaniami EUR/USD oraz odzwierciedlając narastające obawy inwestorów, że w Europie mogą wrócić lockdowny w związku z mocno rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem.

 • Moonlit podpisał pierwsze umowy licencyjne do Model Buildera

  Moonlit rozpoczął okres wrześniowych imprez PAX Online X EGX Digital oraz Digital Dragons Showcase od podpisania umów licencyjnych z AK Interactive oraz Hobby Zone. Spółka zaprezentowała również nową odsłonę Model Buildera, publikując zaktualizowane demo gry.

 • Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR