StockWatch.pl

Popyt na złoto najniższy od 2009 r.

Wiosna i lato bieżącego roku są na rynku złota okresem spadków. Notowania kruszcu od wielu tygodni pozostają pod presją podaży. O ile jeszcze pod koniec kwietnia oscylowały one nawet w okolicach 1.350 USD za uncję, to obecnie poruszają się w pobliżu 1.230 USD za uncję.

W drugiej połowie lipca spadki cen złota wyhamowały, a ostatnie dwa tygodnie na rynku tego kruszcu przyniosły delikatne odbicie notowań złota w górę. Rejon 1.235-1.240 USD za uncję zatrzymuje stronę popytową w ostatnich dniach i, tym samym, jest obecnie najbliższym kluczowym poziomem technicznego oporu.

Notowania złota znajdują się pod dużym wpływem sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Wartość tej waluty w ostatnich miesiącach rosła, co negatywnie odbijało się na cenach złota. W czerwcu i lipcu można było jednak mówić o znaczącym spadku dynamiki tych wzrostów, co również pozwoliło na konsolidację notowaniom złota.

W centrum uwagi zarówno inwestorów na rynku USD, jak i złota, była decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami, zostały one pozostawione na niezmienionym poziomie. Co więcej, komunikat po posiedzeniu przedstawił podobną wizję do tych prezentowanych przez Fed wcześniej, a więc optymizm dotyczący sytuacji w amerykańskiej gospodarce. Takie słowa stanowiły wsparcie dla USD oraz przyczyniły się do dodatkowej presji spadkowej na wykresie złota podczas środowej sesji.

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Z kolei w czwartek opublikowany został raport World Gold Council (WGC), prezentujący dane dotyczące globalnego popytu na złoto w pierwszej połowie 2018 r. Według danych WGC, popyt ten wyniósł w badanym okresie 1959,9 ton, co oznacza najniższy wynik dla pierwszej połowy roku od 2009 r. W samym II kwartale br. popyt na złoto na świecie wyniósł 964,3 ton, co oznacza spadek o 4% w ujęciu rdr. Najsilniej spadł popyt inwestycyjny (popyt na fundusze ETF oparte o złoto), wyraźnie zmniejszyło się także zapotrzebowanie ze strony banków centralnych oraz popyt na biżuterię. Na niemal niezmienionym poziomie utrzymał się popyt na monety i sztabki, podczas gdy popyt przemysłowy, ze strony sektora technologicznego, nawet delikatnie wzrósł.

Paweł Grubiak, prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Fundusz private equity dostał zgodę na rozszerzenie procesu due diligence Idea Banku

  Rozmowy z funduszem private equity zainteresowanym inwestycją w akcje banku trwają. Dziś Idea Bank poinformował, że zgadza się na rozszerzenie procesu due diligence.

 • Geopolityka na pierwszym planie

  W poniedziałek tematem przewodnim na rynkach był atak dronów na saudyjskie rafinerie. Weekendowy incydent, który według wstępnych wyliczeń może w najbliższych tygodniach ograniczyć o ok. 5 proc. światowy poziom produkcji ropy naftowej, skutkował dziś wzrostem cen "czarnego złota" o ponad 10 proc. Wspomniane ataki zwiększyły tym samym ryzyko eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej, co miało swoje odzwierciedlenie w odbiciu cen złota, które ponownie walczy o powrót powyżej bariery 1.500 USD za uncję.

 • Energa rozda akcjonariuszom rabaty i benefity

  Gdańska spółka energetyczna już niebawem wystartuje z własnym programem lojalnościowym adresowanym do akcjonariuszy. W pakiecie są m.in. zniżki na montaż instalacji fotowoltaicznej czy zakupy w sklepie internetowym Energi, ale rabatu na prąd nie ma.

 • Starhedge złożył warunkową ofertę objęcia do 33 proc. akcji Elektrobudowy

  Starhedge złożył warunkową ofertę objęcia od 32,75 proc. do 32,99 proc. akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Elektrobudowy. Łączna wartość transakcji wyniosłaby nie mniej niż 10,4 mln zł.

 • Akcjonariusze Hollywood ogłosili przymusowy wykup akcji spółki

  Czternastu akcjonariuszy Grupy Hollywood, posiadających łącznie ponad 90 proc. akcji i ponad 90 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, ogłosiło przymusowy wykup akcji spółki, reprezentujących 7,43 proc. kapitału zakładowego i 5,76 proc. ogólnej liczby głosów. Cena wykupu wyniesie 1 zł za akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR