Poradnik kontrarianina – Najważniejsza Rzecz Howarda Marksa [RECENZJA]

Istnieje naprawdę niewiele książek, które poleca sam Warren Buffett. Jedną z nich jest "Najważniejsza Rzecz" autorstwa Howarda Marksa. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce inwestować w wartość niczym "Wyrocznia z Omaha".

Najważniejsza rzecz, książka Howarda Marksa.

Howard Marks to amerykański inwestor, zarządzający obecnie funduszami Oaktree Capital. W swojej karierze pracował dla takich instytucji jak Citibank czy TCW Group. Jego specjalnością zarówno w TCW jak i założonym w 1995 Oaktree były fundusze dłużne, szczególnie długu wysoko-oprocentowanego (tzw. high yield and distressed groups). W 2017 roku Forbes wymienił Marksa na 374. miejscu listy najbogatszych osób w USA z majątkiem osobistym wartym blisko 2 mld dolarów. Oprócz zarządzania i inwestycji Marks zasłynął na rynku amerykańskim ze swoich notatek dla klientów funduszu, które publikuje nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. Najważniejsza rzecz powstała właśnie w oparciu o owe notatki, w których autor zawarł swoja koncepcję inwestowania opartego głęboko na wartości wewnętrznej spółek.

Co zatem otrzymujemy w wydaniu poprawionym na 250 stronach oprawionych w twardą okładkę? „Najważniejsza rzecz” to nie jeden temat, a tak naprawdę dwadzieścia „rzeczy” podzielonych na rozdziały. Czytelnik na wstępie zapoznaje się z tzw. „myśleniem drugiego poziomu”, które to można otwarcie nazwać myśleniem kontrariańskim. Ta umiejętność potrafi na rynkach prowadzić do znakomitych rezultatów, gdyż jak zauważa autor tłum nie może mieć racji, a wielokrotnie przetrawione przez inwestorów informacje nie posiadają już wartości. Moją uwagę przykuły słowa syna autora, który w odpowiedzi na pytanie o najnowszą wiadomość dot. spółki zapytał „A któż tego jeszcze nie wie”? W dobie Internetu, mediów społecznościowych i błyskawicznego obiegu gigabajtów informacji, wszelkiego rodzaju doniesienia szybko są uwzględniane w cenie aktywa, więc nie mogą stanowić przewagi nad rynkiem.

H. Marks w dość ciekawy sposób opisuje ryzyko i odpowiada na teorię rynku efektywnego Eugene E. Famy. Ta stała się podstawą do badań Schillera i Hansena dot. wyceny aktywów, (za które otrzymali Nagrodę Nobla w 2013 roku). Według Marksa, bardziej ryzykowne aktywa nie muszą wiązać się z większym potencjalnym zyskiem. Wręcz stwierdza, że nisko wycenione akcje (poniżej wartości wewnętrznej) mają duży potencjał zysku przy niskim ryzyku inwestycyjnym. Daje mu to podstawę do obalenia teorii Famy, iż nie ma możliwości pokonania rynku bez zwiększania ponoszonego ryzyka. Jednocześnie zarządzający Oaktree Capital przestrzega przed inwestowaniem w przewartościowane aktywa, dla których potencjalny zysk jest mały, a ryzyko ogromne.

>> „Najważniejsza Rzecz” Howarda Marksa >>> ZAMÓW TUTAJ

Niestety, czytelnik szukający sposobu na obliczenie wartości wewnętrznej, czy też identyfikacji rynkowych okazji w książce Marksa nie znajdzie o tym ani jednego słowa. W tym celu będzie musiał sięgnąć po inną lekturę (np. autorstwa Benjamina Grahama).

Kluczową wartość książki, moim zdaniem, stanowi opis działania cykliczności rynku i jego psychologicznego aspektu. Marks bardzo plastycznie definiuje przy pomocy „rynkowego wahadła” to, w jakim stanie znajduje się giełdowe otoczenie. Wiedza o aktualnej temperaturze rynku i o tym jak nie dać zwieść się manii w okresie hossy, czy też jak uniknąć nadmiernego pesymizmu w bessie będzie podstawą do wielu udanych inwestycji. Solidna dawka kontrariańskiego myślenia razem z trafnymi przykładami z przeszłości stanowi główną siłę książki. W pewnym sensie, to lektura, która powinna znajdować się w opakowaniu zatytułowanym „Otworzyć w razie bessy”. To wtedy właśnie na rynku czekają na odważnych największe okazje, a systemy oparte o zakupy z dużym „marginesem błędu” (jak nazywa to Warrent Buffett) dają znakomite stopy zwrotu.

Najważniejsza Rzecz Howarda Marksa >>> ZAMÓW TUTAJ

Głównym mankamentem „Najważniejszej rzeczy” – moim zdaniem – jest skupienie się autora tylko na jego metodzie i całkowite odrzucenie, a wręcz negacja innych. Znajdziemy w niej bardzo mocne stwierdzenia dotyczące analizy technicznej, których amerykański inwestor nie był w stanie podeprzeć niczym więcej jak własnym zdaniem. Również wiele osób stosujące analizę fundamentalną mogą być zdziwione niektórymi zawartymi spostrzeżeniami, zwłaszcza tymi odnośnie inwestowania we wzrost (growth). Co więcej, wielokrotne nawiązania do tego jak działa fundusz Oaktree dla polskiego czytelnika będą męczące, gdyż przypominają wręcz reklamę podprogową produktu, którego i tak nie zamierza się kupić. O ile nie sposób negować systemu inwestycyjnego twórcy funduszu i jego sposobu myślenia dzięki, któremu jego fundusz osiągnął znakomite wyniki w kryzysowym 2008 roku, o tyle nie wszystko, o czym pisze będzie optymalne dla inwestora indywidualnego. Marks chwilami zapomina, że drobny inwestor ma inne przewagi jak i słabości niż fundusz inwestycyjny z ogromnym kapitałem. Jest to jednocześnie plus, dla przyszłych jak i obecnych zarządzających funduszami, którzy sięgną po lekturę. Z niej mogą trochę się dokształcić od doświadczonego kolegi z branży…

Reasumując, „Najważniejsza rzecz” to solidna dawka wiedzy z zakresu psychologii rynku jak i kontrariańskiego myślenia. Doskonale tłumaczy cykliczność rynków i fakt, iż zdarzenia na nich są powtarzalne. Dzieło Marksa nie może jednak samodzielnie stanowić podstawy do stworzenia systemu inwestycyjnego. Bez własnego pomysłu na inwestowanie i wiedzy z zakresu analizy fundamentalnej, nie może być postrzegana jako instrukcja na rynkowy sukces. Dlatego najbardziej docenią ją bardziej doświadczeni inwestorzy, którzy mogą ją skonfrontować również z własnymi przemyśleniami.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR