X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Portfel StockWatch.pl Cztery Fazy Rynku wypracował 30 proc. zysku

Opublikowano: 2018-01-05 17:33:48

Nie lubimy się chwalić, ale w tym wypadku robimy wyjątek. Po pierwszym roku działania w systemie abonamentowym nasz portfel wypracował 30-proc. stopę zwrotu i zostawił w tyle nie tylko indeks szerokiego rynku WIG, ale także najmocniejszy na polskim rynku segment WIG20.

Portfel Cztery Fazy Rynku wyewoluował z wcześniej prowadzonego portfela na forum Stockwatch.pl w dziale Indywidualnych kronik giełdowych. Jego autorem jest Wojciech Kręcki, znany na forum pod loginem Wojetek. Celem portfela jest edukacja inwestorów oraz wspieranie ich w zakresie budowania i praktycznego wykorzystania strategii inwestycyjnych. Subskrybenci mogą osiągnąć podobne zyski, wzorując się na transakcjach zawieranych w ramach portfela. Prowadzący za każdym razem podaje cenę, po której zajmuje pozycję i nakreśla scenariusze, wyznaczając limit dopuszczalnych strat (stop loss) oraz oczekiwanych zysków (take profit). Całość jest na bieżąco aktualizowana pod kątem zmian na rynku.

Portfel wystartował z realną pulą 20 tys. zł i rejestrował transakcje zawierane na warszawskiej giełdzie z uwzględnieniem prowizji maklerskiej (0,38 proc.). Na koniec 2017 roku jego wartość urosła do 25.927 zł, czyli o aż 29,6 proc. Wynik jest nie tylko lepszy od średniej rynkowej (WIG +23,2 proc.), ale też wyższy od najmocniejszego polskiego indeksu ubiegłego roku (WIG20 +26,35 proc.). Warto podkreślić, że świetny rezultat nie jest też szczęściem początkującego, ponieważ portfel Wojciecha Kręckiego regularnie od 2012 r. bije benchmarki.

Portfel oparty o strategię Cztery Fazy Rynku regularnie bije rynek pod względem stopy zwrotu:
– 2017 rok: +29,6 proc.
– 2016 rok: +14,06 proc.
– 2013 rok: +68,79 proc.
– 2012 rok: +160,41 proc.
W latach 2014 i 2015 prowadzący testował inną strategię, która przyniosła odpowiednio 3 i 1,25 proc. zysku.

W 2017 r. portfel CFR urósł o 29,6 proc. Na koniec roku jego wartość opiewała na 25.927,47 zł.

Na czym zarobiliśmy najwięcej?

W minionym roku portfelu dominowały spółki małe, choć w użyciu znalazły się również kontrakty terminowe na spółki z WIG20. Były to zarówno pozycje długie jak i krótkie.

Przykładem udanego zagrania na kontraktach terminowych było wejście w długą pozycję na grudniowej serii kontraktów na akcje PKO BP po cenie 40 zł. Pozycja została odwrócona na krótką, gdy kurs przeszedł do korekty spadkowej po osiągnięciu oporu na poziomie 43 zł. Zamknięcie krótkiej pozycji nastąpiło w czasie powrotu do wcześniejszego wsparcia w okolicy 40 zł. Łącznie obie pozycje na FPKO przyniosły 233 zł zysku.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Najlepszą ubiegłoroczną inwestycją w portfelu były akcje Esotiq&Henderson. Zakupione 1 września walory do dziś pozostają w portfelu, a osiągnięta stopa zwrotu przekracza 81 proc.

Tnij straty i pozwól zyskom rosnąć

Stare inwestorskie powiedzenie, o którym nie można zapominać. Po pierwsze, stop loss. W czasie prowadzenia każdego portfela inwestycyjnego nie sposób uniknąć strat. Błędne decyzje zdarzają się każdemu, dlatego sztuką jest sprawne ograniczanie ich skutków. W 2017 roku w portfelu abonamentowym największe straty wyniosły odpowiednio -10,14 proc. (Marvipol), -9,13 proc. (Triton), -8,14 proc. (Ailleron). Odpowiednie zarządzanie pozycją i trzymanie się założeń obrony pozycji pozwoliło na szybkie wyjście z nieudanych inwestycji i obronę zysku, gdy trend się odwracał. Doskonałym przykładem jest tutaj Helio (+26,63 proc.).

Konsekwentnie prowadzony stop loss za wzrostami kursu uchronił nas przed jesienną korektą na GPW. Bez odpowiedniego prowadzenia pozycji na tym walorze, można było stracić cały wypracowany zysk z pierwszej połowy roku.

>> Pełną listę zrealizowanych transakcji w ramach portfela znajdziesz tutaj

Łącznie w 2017 roku w portfelu zawarto 40 transakcji, z których prawie połowa (45 proc.) okazała się zyskowna. Kluczowe dla stopy zwrotu z portfela były brane średnie zyski jak i średnie straty na pozycjach. W przypadku zyskownych pozycji średnio zysk wynosił +18,14 proc. Średnia strata opiewała na -6,2 proc.

Ty też możesz korzystać z portfela StockWatch.pl

Subskrypcja portfela to idealne rozwiązanie dla inwestorów szukających merytorycznego wsparcia w handlu oraz wiecznie zadających sobie pytanie: czy to dobry moment na kupno lub sprzedaż akcji lub szukających pomysłu na konkretną inwestycję. Proponujemy:

 • nasz czas – Codziennie poświęcamy wiele godzin na analizę wykresów i poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji z korzystnym stosunkiem ryzyka do zysku. Poinformujemy Cię mailem o wygenerowaniu sygnału i co tydzień podsumujemy aktualną sytuację rynkową i stan portfela
 • naszą wiedzę – Prowadzący jest inwestorem z udokumentowaną historią zysków, który na przykładzie swojej strategii pokaże Wam jak generować i weryfikować poprawność sygnałów, zarządzać ryzykiem portfela, prowadzić pozycje i zamykać we właściwym momencie, co jest często niedoceniane przez początkujących inwestorów
 • nasze doświadczenie – Nie wystarczy przeczytać wartościowej książki znanego amerykańskiego inwestora, aby skutecznie wykorzystać wiedzę w praktyce na polskim rynku kapitałowym. Kluczowa jest znajomość mechanizmów rynkowych, dyscyplina w realizacji założeń strategii, odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji, czy filtrowanie fałszywych sygnałów. Dzięki doświadczeniu prowadzącego unikniecie niemiłych niespodzianek i będziecie uczyć się na cudzych błędach

at

>> Przejdź do swojego profilu i dokonaj zakupu subskrypcji w jednym z trzech wariantów cenowych i czasowych

W ramach opłaty otrzymujesz:

 • cotygodniowe biuletyny opisujące prowadzenie otwartych pozycji, aktualne wyniki oraz obserwowane walory z potencjałem do wygenerowania sygnału do zajęcia pozycji
 • powiadomienia mailowe o nowym biuletynie, wygenerowanym sygnale lub zmianach w portfelu
 • analizy na życzenie i wsparcie w merytoryczne w indywidualnym wykorzystaniu sygnałów
 • zamknięte forum dyskusyjne, gdzie prowadzący odpowiada na pytania i prośby subskrybentów

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku