StockWatch.pl

Powstanie specjalna podkomisja, która zajmie się aferą GetBack

Omawiane walory:

Sejmowa komisja finansów powołała w czwartek nadzwyczajną podkomisję ds. afery GetBack. W jej skład wejdzie dziewięciu posłów.

(Fot. Sejm)

Decyzję o powołaniu specjalnej podkomisji posłowie podjęli jednogłośnie. Jej skład zostanie wybrany podczas kolejnego o posiedzenia sejmowej komisji finansów.

W uchwalonym dezyderacie komisja zwróciła się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, by podlegli mu prokuratorzy dokonali analizy „prawidłowości obrotu wierzytelnościami między GetBack a instytucjami finansowymi, w tym bankami państwowymi”. To nawiązanie do doniesień, że wrocławski windykator kupował pakiety wierzytelności po znacznie zawyżonych cenach. Jeszcze w ubiegłym roku głośno było o transakcji GetBacku z Pekao. Bank sprzedał pakiet wierzytelności za ponad 140 mln zł, mimo iż sam wycenił go na 66 mln zł.

O powołanie podkomisji do spraw afery GetBack jeszcze we wrześniu ubiegłego roku apelowali przedstawiciele Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. Ta część obligatariuszy czuje się oszukana przez bankierów i instytucje pośredniczące przy sprzedaży feralnych papierów. Chodzi m.in. o Idea Bank. Ich zdaniem, niektóre banki i domy maklerskie łamały prawo oferując inwestycję pod hasłem „obligacje bezpieczne jak lokata”, wprowadzały w błąd co do warunków inwestycji lub stosowały misselling. W listopadzie ub.r. Idea Bank trafił na listę ostrzeżeń publicznych KNF w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W czwartkowych obradach udział wzięli przedstawiciele KNF i NIK. Obie instytucje przyznały, że wciąż pracują nad raportami dotyczącymi wrocławskiej spółki windykacyjnej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com