Prezes ING BSK: Bank jest gotowy do zawierania ugód wg propozycji szefa KNF

Omawiane walory:

ING Bank Śląski jest już gotowy do zawierania ugód z klientami, posiadającymi kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich według propozycji przedstawionej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował prezes Brunon Bartkiewicz.

Fot. materiały prasowe ING BSK

– Bank dokonał już zapisów i transakcji, które stanowią, że bank jest przygotowany na dokonanie ugód według wariantu zaprezentowanego przez przewodniczącego UKNF, utworzył odpowiednie rezerwy na koszty ryzyka prawnego oraz dokonał odpowiednich zabiegów dotyczących pozycji walutowych i jest gotowy na taką ścieżkę – powiedział Bartkiewicz podczas walnego zgromadzenia.

Dodał, że rynek czeka obecnie na rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego oraz kolejne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– [Nie wiadomo,] czy ta ścieżka będzie wyglądała tak, jak została ona zaplanowana i w poważnym stopniu nad którą pracowały banki, aby wypracować pewną formułę standardowego podejścia tych wszystkich indywidualnych umów, które przed nami ewentualnie stoją. Cały rynek czeka w chwili obecnej na pewne rozstrzygnięcia – głównie rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, ale również kolejny raz TSUE i wielu innych władz – zaznaczył.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Dodał, że bank dokonał zapisów przygotowujących do tych rozstrzygnięć już w 2021 r. tak, aby nie obciążały one bilansów lat kolejnych.

– My jesteśmy przekonani, że na dziś przygotowanie do tej dużej operacji – która według wszelkich znaków będzie się ziszczać, choć tych znaków zapytania wciąż jest bardzo wiele – to wszystkie te pozycje już są w naszym księgach, a w przypadku innego wyroku Sądu Najwyższego, niż zakładaliśmy, dostosowania będziemy musieli czynić. Ale na dziś zrobiliśmy wszystko, by odpowiednie pozycje i zapisy, przygotowujące nas do tych rozstrzygnięć już w księgach banku w roku 2021 się znalazły i nie obciążały lat kolejnych – podkreślił Bartkiewicz.

Według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Termin posiedzenia całego składu Izby Cywilnej w sprawie z wniosku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych zostało przesunięte na 11 maja z 13 kwietnia. Wcześniej posiedzenie to zostało przesunięte na kwiecień z 25 marca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ingbsk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR