Prezydent Biden, Sekretarz Yellen

Joe Biden objął urząd prezydenta USA, a w trzygodzinnym przesłuchaniu przed Senatem nowa Sekretarz Skarbu, J. Yellen zapowiedziała walkę z nierównościami ekonomicznymi, zmianami klimatu i Chinami. Powiedziała także to, co rynek chciał usłyszeć, czyli że podwyżki podatków dla najbogatszych i korporacji to temat na okres po pandemii, choć jej pomysł opodatkowania niezrealizowanych zysków kapitałowych może jeszcze kiedyś wywołać falę strachu.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Akcjom europejskim nie starczyło we wtorek optymizmu, by utrzymać poranne wzrosty w ciągu dnia nawet pomimo oczekiwań na pozytywny powrót rynku amerykańskiego po długim weekendzie. Na głównych rynkach zobaczyliśmy niewielkie przeceny, wprawdzie IBEX tracił 0,7 proc., ale w pozostałych przypadkach zamknięcia miały miejsca niewiele pod kreską. Na tym tyle bardzo słabo wypadł WIG20, który spadł o 2,2 proc. przy rosnącym o 0,4 proc. mWIG-u40 i o 0,2 proc. sWIG-u80. Choć takie zachowanie sugeruje jakąś anomalię lub zdarzenie jednorazowe, traciło aż 18 komponentów głównego indeksu, przy takim układzie kalendarza sugerując wyprzedaż akcji przez mniej aktywnych w poniedziałek inwestorów zagranicznych. Najsłabszym składnikiem WIG20 było Allegro (-3,6 proc.), ale niewiele mniejszą negatywną kontrybucję wniósł KGHM.

Rynek amerykański otworzył się na plusach i pozostawał stabilny w pierwszej części dnia, ale potem rozpoczął marsz w górę, po którym S&P500 zamknęło się o 0,8 proc. wyżej, a NASDAQ o 1,5 proc. Joe Biden objął urząd prezydenta USA, a w trzygodzinnym przesłuchaniu przed Senatem nowa Sekretarz Skarbu, J. Yellen zapowiedziała walkę z nierównościami ekonomicznymi, zmianami klimatu i Chinami. Powiedziała także to, co rynek chciał usłyszeć, czyli że podwyżki podatków dla najbogatszych i korporacji to temat na okres po pandemii, choć jej pomysł opodatkowania niezrealizowanych zysków kapitałowych może jeszcze kiedyś wywołać falę strachu. Wczoraj widzieliśmy przede wszystkim radość z głównej myśli jej przemówienia, czyli tego, że trzeba na razie działać w dużej skali („act big”) i nie myśleć za dużo o deficycie.

Nastroje są dziś pozytywne, choć w Azji i Stanach widać większą ochotę na dalszy ruch w górę niż w UE. Giuseppe Conte zdołał wygrać głosowanie we włoskim senacie i pozostanie premierem, zapewniając względną stabilność polityczną na Półwyspie Apenińskim na kilka najbliższych miesięcy, ale ważniejsze dla obrazu rynkowego są chyba bardzo dobre wyniki Netflixa, które wesprą dziś sektor technologiczny. Spółka przekroczyła 200 mln subskrybentów po najlepszym roku w historii, a jej notowania rosły w handlu posesyjnym o 12,3 proc.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 20 stycznia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Muller: Możliwe, że decyzje dot. obostrzeń na kolejne dni zapadną już jutro

  Dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane w obecnym kształcie na najbliższy weekend, ale możliwe jest, że decyzje dotyczące kolejnych tygodni zostaną podjęte już jutro, podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Ocenił, że jeżeli na przełomie marca i kwietnia doszłoby do ograniczenia III fali koronawirusa, rozważane byłoby stopniowe luzowanie obostrzeń.

 • 4 czerwca premiera Sniper Ghost Warrior Contracts 2 na najnowszą oraz poprzednią generację konsol i PC

  CI Games ustaliło datę premiery Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Najnowsza część snajperskiej serii zadebiutuje na całym świecie 4 czerwca br. W dniu premiery tytuł będzie dostępny na PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC oraz PlayStation 4 i Xbox One. Już teraz trwa przedsprzedaż wersji fizycznej gry na konsole obecnej i poprzedniej generacji.

 • Medicalgorithmics nie będzie kontynuował prac nad projektem PocketECG 12Ch

  Medicalgorithmics, w wyniku przeglądu portfolio produktowego, podjął uchwałę o niekontynuowaniu dalszych prac rozwojowych nad urządzeniem PocketECG 12Ch i chce skoncentrować się na projektach Patch ECG oraz TechBot. Aktualizacja wartości aktywów przypisanych do projektu PocketECG 12Ch o kwotę 3,1 mln zł będzie miała negatywny wpływ na wynik finansowy za 2020 r.

 • Czerwono na giełdach, Mabion i Allegro grają pierwsze skrzypce na GPW

  Mabion, Allegro, Huuuge i Biomed Lublin to dziś jedne z najbardziej gorących spółek na warszawskiej giełdzie, która w ślad za innymi europejskimi parkietami spada pod ciężarem obaw o rosnące rentowności długu.

 • Image Power czeka na decyzję ws. debiutu na NewConnect W styczniu Image Power złożyło dokument informacyjny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka czeka na decyzję w sprawie dopuszczenia do obrotu akcji i wyznaczenie terminu debiutu na NewConnect. Na małym parkiecie powinna pojawić się w pierwszej połowie 2021 roku


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR