Prognozy na szczyt sezonu wyników kwartalnych

Rynek szykuje się na uderzeniową dawkę ważnych informacji fundamentalnych. Od środy do piątku pojawi się 665 raportów kwartalnych. Zdaniem ekspertów z biur maklerskich, pretendenci do sezonowych gwiazd kryją się w sektorze przemysłowym i usługowym.

Początek tygodnia upływa leniwie z racji przypadającego we wtorek Święta Niepodległości. Część inwestorów przedłużyła sobie weekend, żeby zebrać siły przed skokiem na głęboką wodę. W kolejnych dniach na rynek uderzy fala raportów kwartalnych. Punktem kulminacyjnym jest 14 listopada (piątek), kiedy na rynek trafią aż 534 raporty spółek notowanych na głównym i alternatywnym parkiecie. Emocji nie zabraknie też w środę (49 sprawozdań) i w czwartek (82 publikacje). >> Szczegółowy harmonogram wyników za III kwartał znajdziesz tutaj

Wśród dużych spółek sprawa w większości wypadków już jest już jasna. Wynikami za III kwartał dotychczas błysnął PKN Orlen, a w rolę outsiderów wcielili się Lotos i LPP. Na koniec sezonu raportowego poznamy natomiast wyniki KGHM. Analitycy Trigon DM oczekują dobrych rezultatów, ich zdaniem wysokie będą wolumeny srebra, ponadto ma utrzymać się odbicie zysków w KGHM International.

Źródło: Raiffeisen Brokers

Źródło: Raiffeisen Brokers

W tym tygodniu swoje osiągnięcia przedstawi duża grupa spółek przemysłowych. Analitycy DM mBanku oczekują jednak, że mniej niż połowa obserwowanych przez biuro spółek przemysłowych poprawi zeszłoroczne rezultaty. Przeszkodą będzie wysoka baza porównawcza z analogicznego okresu 2013 roku. Biuro oczekuje jednocześnie, że jedynie 17 proc. spółek pogorszy ubiegłoroczne rezultaty, a 39 proc. zaraportuje zbliżone wyniki. Wśród kandydatów do pozytywnych zaskoczeń DM mBanku wymienia: Apator, Cognor, Grajewo, Ferro, Forte, Ursus, Pozbud i Zetkama. Swoich faworytów w tym sektorze ma także Trigon DM.

– W trendzie wzrostowym pozostaną wyniki Amiki, korzystającej na przejęciu części rynku należącego wcześniej do Mastercook i wzroście sprzedaży eksportowej. Spółki z przemysłu drzewnego pokażą bardzo dobre wyniki z wysokimi, dwucyfrowymi dynamikami r./r. Wyniki Eko Export już po raz drugi będą słabe z powodu opóźnień odbioru mikrosfery. Recyklerzy stabilnie – Krynicki szuka więcej szkła do linii, a Elemental integruje przejęte spółki. Przemysł odczuwa również gorszy niż przed rokiem sierpień w motoryzacji oraz słabość rynków wschodnich i deprecjację rubla. Siłą Zetkamy okaże się dywersyfikacja sektorowa, a Rawlplug większy udział bardziej przetworzonych. Wprowadzone przez Rosję embargo na mięso z UE oraz ryby z Norwegii sprzyja poprawie wyników przetwórców tj. Graala czy ZM Kania. – oceniają analitycy Trigon DM.

>> Część z wymienionych spółek dostała też w ostatnim czasie wysokie rekomendacje >> 9 spółek, które robią furorę wśród maklerów

Pilnie śledzone przez rynek będą wyniki dystrybutorów elektroniki użytkowej, spółek AB oraz Action. Prognozy analityków zakładają utrzymanie dwucyfrowej dynamiki przychodów i zysków u obu reprezentantów branży. Ważna dla wyników jest ekspansja zagraniczna. Według prognoz Millennium DM, Action wypracował w III kwartale 16,6 mln zł zysku netto (+19,4 proc. r/r), a AB 15,2 mln zł (+15,7 proc.).

W tym roku inwestorzy sympatią darzą spółki z sektora usług. Przejawem tego są ponad 50-proc. wzrosty kursów akcji Work Service czy Enel-Medu, które w najbliższy piątek pokażą raporty za III kwartał. Wcześniej mocnymi wynikami pochwalił się Benefit, firma dostarczająca innowacyjne rozwiązania w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych.

– Nie powinny być zaskoczeniem po raz kolejny bardzo wysokie dynamiki w Work Service, który powiększył grupę o nowe spółki. Dobrych wyników spodziewamy się w przypadku Enel-Med (okres wakacyjny to zwykle bardzo dobry czas dla działalności spółki – rosnące przychody abonamentowe i niska liczba zachorowań sprzyja osiąganiu wyższych marż). Z kolei Synektik pokaże słabe wyniki (płaskie r/r przychody z produkcji radiofarmaceutyków i dostaw sprzętu oraz gorsze, z uwagi na wysoką bazę, przychody w rozwiązaniach IT i serwisie, z drugiej strony wyższe koszty związane z nowym zakładem produkcyjnym). Rainbow Tours korzysta na dominacji na rynku największych biur podróży. – ocenia Trigon DM.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za III kwartał>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Szansę na poprawę zysków ma także Orbis. Drugie półrocze ma być zdecydowanie lepsze od pierwszej połowy 2014 r. Tak przynajmniej wynika z szacunków zarządu hotelarskiej grupy, zgodnie z którymi w ostatnich sześciu miesiącach roku Orbis ma wypracować 117,9 mln zł EBITDA. W pierwszym półroczu wynik operacyjny wraz z amortyzacją wyniósł 86,1 mln zł. Analitycy DM BDM prognozują, że w III kwartale zysk EBITDA spółki wzrósł w ujęciu r/r o 10 proc. do 75,2 mln zł. Wynikom Orbisu sprzyjała wysoka frekwencja, która w minionym kwartale wzrosła do 72,2 proc., czyli o 4,2 pkt proc. r/r.

– Jednocześnie jednak było widać presję na cenniki (zgodnie z tym, o czym była mowa podczas konferencji wynikowej za II kwartał). Jak podał Orbis, ARR wyniósł w III kwartale około 208,2 zł, czyli spadł o 1,5 proc. r/r. Przychód na jeden pokój w omawianym okresie był na poziomie 150,4 zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. – dodaje DM BDM.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji czterech spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji czterech spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, amica, apator, COGNOR, enelmed, FERRO, FORTE, graal, grajewo, kania, kghm, orbis, pozbud, RAINBOW, Rawlplug, ursus, Workserv, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Ursus zamierza połączyć się z Ursus Bus

  Nadzwyczajne walne zgromadzenie URSUSa zdecyduje 21 stycznia br. o połączeniu spółki z URSUS Bus przez przejęcie, polegające na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na URSUS, wynika z projektów uchwał.

 • Mocny początek roku na GPW, chiński wzrost JSW

  GPW z animuszem wkroczyła w rok 2020. Szczególnie duże spółki. Kursy akcji w górę ciągnie nie tylko noworoczny optymizm, ale też luzowanie polityki pieniężnej w Chinach i oczekiwanie na podpisanie umowy handlowej między Chinami a USA.

 • To był słaby rok dla GPW, CD Projekt jedną z nielicznych gwiazd

  To był słaby rok dla GPW. Nie pierwszy i niestety nie ostatni. Szczególnie dla największych spółek. Podczas gdy indeksy na Wall Street, pomimo obaw związanych z wojami handlowymi i spadkiem zysków spółek, systematycznie poprawiały swoje rekordy, WIG20 prawdopodobnie zamknie rok spadkiem o 5 proc., a WIG nieco powyżej zera. Na szczęście były takie spółki jak CD Projekt, które dały inwestorom sporo zarobić.

 • GPW powinna dowieźć wzrosty do końca sesji, EkoExport mocno w górę

  Piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie prawdopodobnie zakończy się wzrostami wszystkich indeksów. Dobre nastroje powinny również utrzymać się w przyszłym tygodniu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR