Przebudzenie mWIG40

W poniedziałek WIG20 spadł o 0,2 proc., ale wydarzeniem dnia był przede wszystkim wzrost mWIG40 o 1,4 proc. dzięki bardzo silnym zwyżkom BNP, Millennium i Comarchu. Niestety pozytywny obraz zaburzają wciąż niskie obroty na średnich spółkach.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się w Europie bardzo spokojnie, z większością indeksów utrzymującą się do popołudnia w okolicach zera. Rynki akcji zaczęły jednak spadać w okolicy godziny czternastej czasu polskiego wraz z kontraktami futures na S&P500 po raporcie CNBC na temat zaniepokojenia strony chińskiej brakiem akceptacji przez prezydenta Trumpa wycofania części ceł jako warunku porozumienia „pierwszej fazy”. Coraz większe poparcie zyskuje rzekomo stanowisko, że w kontekście uruchomienia procedury impeachmentu i coraz bliższych wyborów prezydenckich kontynuacja rozmów z tak chimerycznym partnerem zaczyna tracić sens.

DAX stracił ostatecznie 0,3 proc., spadki innych europejskich indeksów też okazały się bardzo skromne po odbiciu w ostatniej godzinie handlu w Europie. WIG20 spadł o 0,2 proc., ale wydarzeniem dnia był przede wszystkim wzrost mWIG40 o 1,4 proc. dzięki bardzo silnym zwyżkom BNP (+9,2 proc.), Millennium (+3,1 proc.) i Comarchu (+6,6 proc.). Niestety pozytywny obraz zaburzają wciąż niskie obroty na średnich spółkach.

mWIG40 18 listopada 2019 r.

Giełda amerykańska ostatecznie zamknęła się minimalnie nad kreską, mimo że oddalanie się złota od ostatnich minimów (ceny przekroczyły 1470$) i grawitacja rentowności 10-latek w stronę 1,8 proc. sugerują stopniowy wzrost awersji do ryzyka. Aby jednak doszło do poważniejszego dostosowania niezbędny byłby jednak oficjalny komentarz którejś ze stron wojny handlowej, który poddawałby w wątpliwość porozumienia o zdyskontowanej już strukturze, zawierającej ustępstwa ze strony USA. Efekty kolejnych spekulacji prasowych na ten temat prawdopodobnie będą chwilowe, tak jak wczoraj. Niepewność może utrzymywać się aż do okolic 15 grudnia, gdy prezydent Trump będzie musiał podjąć decyzję w sprawie zapowiedzianego kolejnego pakietu ceł.

Od poziomu 1,1 oddala się kurs EURUSD, do czego pretekstem była tym razem informacja, że prezydent Trump „oprotestował” zbyt wysokie jego zdaniem stopy w USA podczas spotkania z J.Powell’em.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wprawdzie półprocentową przecenę ma za sobą japońskie Nikkei, ale większość rynków azjatyckich znajduje się na plusach, a wzrostom z ponad procentową stopą zwrotu w momencie pisania komentarza przewodzi Hong Kong pomimo utrzymującego się oblężenia tamtejszej Politechniki przez siły porządkowe. Kontrakty futures wskazują na pozytywne otwarcie w Europie, a pusty kalendarz makroekonomiczny tworzy ryzyko kolejnej nieciekawej sesji. W brytyjskiej telewizji dojdzie dziś do debaty pomiędzy Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ostatnie sondaże wskazują na rosnące szanse Konserwatystów na uzyskanie samodzielnej większości, ale poparcie Partii Pracy także się zwiększa – podczas gdy pierwsze ugrupowanie odbiera wyborców Partii Brexit, drugiemu udało się bardzo silnie osłabić Liberalnych Demokratów.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 19 listopada 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR