Przecena na kursie Ciechu po wynikach za I kwartał

Omawiane walory:
Najnowsze wyniki producenta sody okazały się niższe od oczekiwań rynku. W czwartek rano kurs akcji Ciechu spada o ponad 5 proc.
ciech, wyniki, przemysł, akcje

Fot. spółka

Ciech odnotował 39,68 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 61,78 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 63,33 mln zł wobec 83,38 mln zł zysku rok wcześniej. Oba wyniki okazały się o kilkanaście procent niższe od konsensusu sporządzonego przez PAP. Przychody ze sprzedaży wyniosły 854 mln zł i były zbieżne z oczekiwaniami rynkowymi.

– Skonsolidowane przychody ze sprzedaży netto z działalności kontynuowanej grupy Ciech za I kw. 2020 r. wyniosły 854.381 tys. zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego przychody zmniejszyły się o 98.324 tys. zł. Spadek ten wynikał głównie ze zmniejszenia wolumenu sprzedaży sody w efekcie hibernacji zakładu w Rumunii. Na poziom przychodów w segmencie organicznym negatywnie wpłynęły ograniczenia w handlu w związku z epidemią COVID-19. Zamknięcie centrów handlowych oraz sklepów meblarskich w Polsce i Europie Zachodniej znacząco obniżyło popyt na meble i materace, a w efekcie na piankę poliuretanową – czytamy w raporcie.

>> Kokardki, wstążki, falbanki od inwestorów wybranki – omówienie sprawozdania finansowego Ciech po IV kw. 2019 r.

Rentowność EBIT za pierwszy kwartał 2020 roku wyniosła 7,4 proc. (przed rokiem 8,8 proc.), a rentowność EBITDA 17 proc. (przed rokiem 16,8 proc.). Rentowność EBIT bez zdarzeń jednorazowych za pierwszy kwartał 2020 roku wyniosła 7,1 proc. (przed rokiem 8,7 proc.), a rentowność EBITDA bez zdarzeń jednorazowych 16,6 proc. (przed rokiem 16,7 proc.).

– Skonsolidowany wynik netto za pierwszy kwartał 2020 roku wyniósł 39.421 tys. zł (z czego 39.675 tys. zł to zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej oraz -254 tys. zł to strata udziałów niekontrolujących). Niższy poziom wyniku netto w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku wynika głównie z niższych wyników na podstawowej działalności, ujemnych wycen instrumentów finansowych oraz wyższych obciążeń podatkowych – czytamy dalej.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. 2020 r. wyniosła 36,98 mln zł wobec 6,55 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR