Raport NIK: Skarb Państwa stracił na sprzedaży akcji Ciechu po 31 zł

Omawiane walory:

Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na procesie prywatyzacji chemicznej spółki. W raporcie czytamy, że sprzedaż akcji Ciechu po 31 zł za walor była przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji. Dodatkowo według urzędu podczas transakcji prywatyzacyjnej mógł wystąpić tzw. konflikt interesów.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała 15 największych transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2012-2014. Środki uzyskane w ten sposób stanowiły 91,4 proc. łącznych przychodów z prywatyzacji w tym okresie. W ocenie NIK, nie wszystkie zbadane prywatyzacje zostały przeprowadzone w sposób właściwy. Z raportu wynika, że w czterech wypadkach Ministerstwo Skarbu Państwa w dążeniu do zawarcia transakcji prywatyzacyjnych doprowadziło do sprzedaży akcji (za łączną kwotę 1.020,9 mln zł) po cenach nie oddających ich faktycznej wartości. Istotne nieprawidłowości stwierdzono m.in. przy sprzedaży 37,9 proc. akcji giełdowego Ciechu.

W ocenie NIK, Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa podczas prywatyzacji spółki. Sprzedaży dokonano 30 maja 2014 r. w związku z ogłoszonym wezwaniem przez KI Chemistry, należącej do grupy Kulczyk Investments.

– Cena zaproponowana w wezwaniu (29,50 zł od akcji) była znacznie niższa od bieżących i rosnących notowań spółki Ciech, która po restrukturyzacji z udziałem Skarbu Państwa właśnie zaczynała odnotowywać dodatnie wyniki. Ponadto cena zaproponowana w wezwaniu nie zawierała premii, jakiej należałoby oczekiwać od podmiotu planującego przejąć pełną kontrolę nad prywatyzowaną spółką. W tym czasie średnia cena akcji Ciechu, sporządzona na podstawie wycen siedmiu biur maklerskich, wynosiła 33 zł. Fakt, że większość akcjonariuszy nie odpowiedziała na wezwanie, świadczy, że mieli odmienną niż Ministerstwo opinię nt. wyceny spółki i przyszłych trendów i nie śpieszyli się ze sprzedażą. Ostateczna sprzedaż akcji Ciechu po cenie 31 zł była, wedle ówczesnych analiz rynkowych, przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji. – czytamy w komunikacie NIK.

>> Zobacz także: Nowe kompromitujące fakty wokół sprzedaży Ciechu Janowi Kulczykowi

ciech

Śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu od ponad roku prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

NIK zauważa także, że podczas sprzedaży akcji Ciechu mógł wystąpić tzw. konflikt interesów. W związku z wezwaniem do sprzedaży Ministerstwo podpisało umowę na doradztwo finansowe z ING Securities SA – spółką doradczą, należącą do tego samego holdingu, w skład którego wchodzi OFE ING, udziałowiec 8,65 proc. akcji Ciechu. Urząd zaznacza, że sam OFE ING nie tylko nie odpowiedział na wezwanie do sprzedaży, ale wręcz dokupił akcje Ciechu, zwiększając swój pakiet akcji do 9,48 proc.

Sprawa nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu już wcześniej przewijała się w mediach. Śledztwo prowadzi warszawska prokuratura. W październiku funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty dotyczące transakcji, które posiadał Paweł Tamborski, prezes GPW, który ustąpił ze stanowiska w zeszłym tygodniu. Były szef Giełdy wcześniej pracował jako Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie m.in. nadzorował procesy prywatyzacyjne.>> Prezes GPW Paweł Tamborski pod lupą CBA w sprawie Ciechu

We wtorek akcje Ciechu dość spokojnie reagują na doniesienia z NIK. W tym roku notowania spółki zyskały ponad 100 proc., a w skali ostatnich 3 lat ponad 300 proc. Ostatnio DM BZ WBK podwyższył rekomendację dla spółki z trzymaj do kupuj. Jednocześnie podniósł cenę docelową o 54 proc. do 100 zł.

wykres_ciech

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Ciech)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR