Rekordy miedzi, słabość gamingu

Po porannych zwyżkach o kolejne 2 proc. cena miedzi jest już droższa o ponad 18 proc. YTD i wydaje się gotowa, by zaatakować w bliskiej przyszłości maksima z 2011 r.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Po wahaniach w pobliżu poziomów neutralnych główne europejskie indeksy zdołały wygenerować w piątek dość wyraźne odbicie, redukując skalę spadków w ujęciu całego tygodnia. Wprawdzie FTSE100 zyskało skromne 0,1 proc., ale IBEX aż 1,2 proc., a normą były wzrosty lekko poniżej procenta. Lekko nastroje mogła poprawiać decyzja administracji Bidena, by nie nakładać sankcji na żadne niemieckie podmioty w związku z kończącą się budową Nord Stream 2, sygnalizująca ocieplenie stosunków na linii UE-USA, ale sentyment „risk-on” budowały generalnie głównie rosnące ceny surowców. O ile ceny WTI, zdeterminowane obecnie głównie zjawiskami pogodowymi w USA, ograniczającymi podaż, nie odbiły ponownie powyżej 60 USD/b (może się to udać dzisiaj), niezwykle silnie rosły ceny miedzi. Po porannych zwyżkach o kolejne 2 proc. jest ona droższa już o ponad 18 proc. YTD i wydaje się gotowa, by zaatakować w bliskiej przyszłości maksima z 2011 r.

WIG20 wzrósł o 0,2 proc., mWIG40 spadł o 0,5 proc., a sWIG80 o 0,3 proc. Sentyment na GPW mocno odbiegał od nastrojów na rynkach zagranicznych. Choć o 5,9 proc. rosły notowania najważniejszego w głównym indeksie KGHM, uwaga inwestorów zwrócona przede wszystkim na głośny debiut Huuuge. Wbrew scenariuszowi sugerowanemu przez drastyczne redukcje, po zwyżce w pierwszej godzinie handlu na rynku zdecydowanie zaczęła dominować podaż, a w godzinach popołudniowych spółka traciła nawet -8 poroc. Wprawdzie większość spadku została wymazana na fixingu, ale niezbyt udane IPO silnie uderzyło w cały sektor gamingowy. Niemal pięcioprocentowe spadki notowały PlayWay i Ten Square Games, przeceną o 3,5 proc. CD Projekt zamykał tabelę WIG20.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Po niezbyt ciekawej sesji S&P500 stracił 0,2 proc,, a NASDAQ zyskał 0,1 proc. Rynki azjatyckie znajdują się dziś pod presją, a notowania kontraktów futures sugerują ujemne rozpoczęcie dnia w Europie i USA. Kalendarz makroekonomiczny jest właściwie pusty poza publikacją Ifo. Nerwowo mogą zachowywać się notowania cen ropy. Przed posiedzeniem OPEC w przyszły czwartek Rosja szuka w ramach kartelu sojuszników w planie wykorzystania ostatnich wzrostów cen do zwiększenia wydobycia (sojusz wstrzymuje aktualnie około 7 proc. globalnej podaży), czemu sprzeciwia się Arabia Saudyjska. W ciągu dnia wypowiadać się będą C. Lagarde oraz J. Yellen. Warto obserwować dalsze zachowanie na długim końcu krzywej rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, ruch w kierunku 1,5 proc. może pociągnąć za sobą, powrót do rotacji sektorowej z końcówki roku. Jak zwraca dziś uwagę Bloomberg, temat przygasł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, gdy inwestorzy rzucili się przede wszystkim na akcje najbardziej zmienne.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 22 lutego 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR