StockWatch.pl

Rogalski: włoskie problemy groźniejsze od greckich

Analityk Domu Maklerskiego BOŚ jest zdania, że Włochy mogą chwilowo przyćmić Grecję, ze względu na ryzyko obniżki ratingu.

Informacją dnia jak do tej pory jest decyzja Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który w swoim orzeczeniu stwierdził, że pomoc dla strefy euro jest zgodna z niemiecką konstytucją. Zniknęła jedna bariera, ale pomoc nie jest jeszcze przesądzona.

– Klucz nie tkwi w decyzji TK, który dał do zrozumienia, że tym powinien zająć się Bundestag. Dla rynku najważniejsze będzie teraz to, czy koalicja CDU-CSU-FDP będzie w stanie wygrać głosowanie zaplanowane na 29 września w sprawie EFSF. Na razie jest z tym problem. Rynek też nadal boi się o Grecję, a także o Włochy. Technicznie EUR/USD ma silne wsparcie na 1,3970, z którego mieliśmy dzisiaj odbicie, ale mocny opór to 1,4200-1,4250. Chyba utkwimy w tym przedziale w najbliższych dniach – jutrzejsze posiedzenie ECB raczej nie stanie się mocnym impulsem spadkowym dla euro, chociaż J.C. Trichet może zaznaczyć, że bank centralny nie będzie wiecznie interweniować na rynku długu – powiedział StockWatch.pl analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

W opinii eksperta, Grecja to węzeł gordyjski. W najbliższym czasie można spodziewać się starań po obu stronach, aby go rozplątać, ale na dłuższą metę to się nie uda.

– W najbliższych tygodniach Grecja nie zatrzęsie rynkiem, ale w ciągu paru miesięcy jest to możliwe. Większą uwagę poświęciłbym teraz Włochom, ze względu na ryzyko obniżki ratingu, co może stać się pretekstem do mocniejszej fali spadkowej na EUR/USD dodaje ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.

Ponadto analityk nie liczy na poprawę kursu złotego:

– Trudno liczyć na to, że nasza waluta będzie mocna. Co najwyżej możemy liczyć na stabilizację na obecnych poziomach. Testowanie 4,30 na EUR/PLN jeszcze we wrześniu jest możliwe. Cały czas obrywamy za to, co dzieje się na rynkach globalnych. Największym beneficjentem zwyżek w najbliższych miesiącach może okazać się amerykański dolar – prognozuje Marek Rogalski.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • ECC Games ustalił premierę gry Drift19 na 7 listopada

  Symulator kierowcy driftowego trafi na rynek 7 listopada br. W pierwszej kolejności gra zadebiutuje w wersji na PC. Cena gry w trybie sprzedaży early access została ustalona na około 25,99 USD. Spółka szacuje, że po tym okresie, w zależności od uwarunkowań rynkowych, może kosztować 35,99 USD.

 • Przecena idzie szeroką ławą, w grze mBank i DataWalk

  Fatalne dane z Niemiec, wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych, przecena złotego, a także strach przed wyrokiem TSUE ws. frankowiczów - kumulacja tych czynników sprawiła, że wszystkie główne indeksy w Warszawie świecą na czerwono. 

 • Kool2Play wybrał doradców w procesie wejścia na NewConnect

  Kool2Play zakończył wybór doradców w procesie wejścia na NewConnect i celuje w debiut w I połowie 2020 r. W najbliższych miesiącach spółka udostępni wybranym influencerom wersję hands-on swojego flagowego projektu Uragun.

 • Akcjonariusze Hollywood wykupieni wbrew decyzji sądu

  Kontrowersyjny wykup niemal 4,5 mln akcji Hollywood został rozliczony. Następnym krokiem spółki ma być rozpoczęcie procedury delistingu. Problem w tym, że jeszcze przed rozpoczęciem squeeze out'u sąd na wniosek jednego z akcjonariuszy mniejszościowych nakazał wstrzymanie wykupu.

 • IZFiA będzie udostępniać raporty stóp zwrotu FIZ-ów niepublicznych

  Po niemal półtora roku nieobecności w przestrzeni publicznej informacji na temat funduszy inwestycyjnych zamkniętych oferowanych w drodze oferty niepublicznej Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami rozpoczyna publikowanie regularnych raportów miesięcznych zawierających wyniki inwestycyjne FIZ-ów niepublicznych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR