Rogalski: włoskie problemy groźniejsze od greckich

Analityk Domu Maklerskiego BOŚ jest zdania, że Włochy mogą chwilowo przyćmić Grecję, ze względu na ryzyko obniżki ratingu.

Informacją dnia jak do tej pory jest decyzja Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który w swoim orzeczeniu stwierdził, że pomoc dla strefy euro jest zgodna z niemiecką konstytucją. Zniknęła jedna bariera, ale pomoc nie jest jeszcze przesądzona.

– Klucz nie tkwi w decyzji TK, który dał do zrozumienia, że tym powinien zająć się Bundestag. Dla rynku najważniejsze będzie teraz to, czy koalicja CDU-CSU-FDP będzie w stanie wygrać głosowanie zaplanowane na 29 września w sprawie EFSF. Na razie jest z tym problem. Rynek też nadal boi się o Grecję, a także o Włochy. Technicznie EUR/USD ma silne wsparcie na 1,3970, z którego mieliśmy dzisiaj odbicie, ale mocny opór to 1,4200-1,4250. Chyba utkwimy w tym przedziale w najbliższych dniach – jutrzejsze posiedzenie ECB raczej nie stanie się mocnym impulsem spadkowym dla euro, chociaż J.C. Trichet może zaznaczyć, że bank centralny nie będzie wiecznie interweniować na rynku długu – powiedział StockWatch.pl analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

W opinii eksperta, Grecja to węzeł gordyjski. W najbliższym czasie można spodziewać się starań po obu stronach, aby go rozplątać, ale na dłuższą metę to się nie uda.

– W najbliższych tygodniach Grecja nie zatrzęsie rynkiem, ale w ciągu paru miesięcy jest to możliwe. Większą uwagę poświęciłbym teraz Włochom, ze względu na ryzyko obniżki ratingu, co może stać się pretekstem do mocniejszej fali spadkowej na EUR/USD dodaje ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.

Ponadto analityk nie liczy na poprawę kursu złotego:

– Trudno liczyć na to, że nasza waluta będzie mocna. Co najwyżej możemy liczyć na stabilizację na obecnych poziomach. Testowanie 4,30 na EUR/PLN jeszcze we wrześniu jest możliwe. Cały czas obrywamy za to, co dzieje się na rynkach globalnych. Największym beneficjentem zwyżek w najbliższych miesiącach może okazać się amerykański dolar – prognozuje Marek Rogalski.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR