Różne prognozy Trumpa i ADP dla rynku pracy

Nastroje podczas środowej sesji można określić jako spokojny optymizm, dotyczący przede wszystkim perspektywy porozumienia w sprawie amerykańskiego pakietu fiskalnego do końca tygodnia (brak decyzji w weekend mógłby wywołać w poniedziałek przecenę) i wspierany solidnymi wynikami (dziś wsparciem powinien być bardzo solidny raport Siemensa z zyskiem około połowę wyższym od oczekiwań).

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Główne rynki europejskie zyskiwały wczoraj od 0,3 proc. (IBEX) do 1,1 proc. (FTSE100), o 1,2 proc. wzrósł WIG20, o 0,8 proc. mWIG40, a o 1,5 proc. sWIG80. Przez większość sesji to główny indeks wyglądał najlepiej, początek dnia wyglądał bardzo dobrze w wykonaniu Pekao oraz PKO po dobrych raportach kwartalnych, ale w późniejszych godzinach handlu banki się korygowały (PKO zamknęło się neutralnie), będąc stopniowo wyprzedzane przez inne spółki, choć liderem wciąż pozostawał KGHM (+6 proc.). Słabszy wynik mWIG40 to przede wszystkim efekt przeceny Ten Square Games o 4,5 proc., podobnego hamulcowego brakowało w sWIG-u, w którym brylował Stalprodukt.

S&P500 wzrosło o 0,6 proc., a NASDAQ o 0,5 proc., na co wpływ mógł mieć doskonały odczyt wskaźnika ISM dla sektora usługowego (wzrost z 57,1 pkt. do 58,1 pkt.). W tym miejscu warto zasygnalizować jednak, że negatywnie zakończył raport ADP, wskazując na marginalny w obecnych realiach wzrost zatrudnienia w lipcu o 167 tys. Rynek te dane zlekceważył, co rozumiemy jako obniżenie ich wiarygodności po wielomilionowych różnicach między nimi a oficjalnymi statystykami BLS w ostatnich miesiącach, ale zwracamy uwagę, że o ile na poziomie twardych liczb rozdźwięk był olbrzymi, pokrywany późniejszymi rewizjami statystyk ADP, to kierunek zaskoczeń wskazywanych przez firmę się później sprawdzał. Piątek pokaże, jak będzie tym razem, mimo że prezydent Trump już ogłosił, że należy spodziewać się kolejnej „wielkiej liczby”.

Wprawdzie rynki azjatyckie dziś zawodzą, a Nikkei i Hang Seng znajdują się na minusach, ale kontrakty futures sugerują zwyżki po europejskim otwarciu. Optymizm wspierają dane o niemieckich zamówieniach przemysłowych w czerwcu (27,9 proc. m/m vs. konsensus 10,3 proc. m/m), a także oczekiwania, że Bank Anglii może zasygnalizować dziś dalsze luzowanie monetarne przed końcem 3Q2020.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 6 sierpnia 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Allegro sprzedaje akcje inwestorom detalicznym po cenie maksymalnej 43 zł za sztukę

  Allegro opublikowało prospekt emisyjny i rozpoczęło ofertę publiczną 187,8 mln akcji po cenie w przedziale od 35 do 43 zł za akcję i maksymalnej cenie dla inwestorów detalicznych ustalonej na 43 zł za sztukę. Łączna wartość oferty to 6,57-8,08 mld zł.

 • GPW próbuje odrobić straty z początku tygodnia, w grze Energa i CD Projekt

  Wezwanie na Energę, CD Projekt próbujący wrócić powyżej 400 zł i najtańsze od 4 miesięcy akcje CCC skupiają we wtorek uwagę inwestorów. GPW jako całość odreagowuje natomiast ostatnie spadki, podążając podobną ścieżką co inne europejskie parkiety.

 • Ciąg dalszy przeceny złotego, kurs EUR/PLN najwyższy od maja

  Lekka poprawa nastrojów na rynkach globalnych to za mało, żeby zatrzymać ostatnią przecenę złotego. Polska waluta dalej traci na wartości, podążając w ślad za spadającymi notowaniami EUR/USD oraz odzwierciedlając narastające obawy inwestorów, że w Europie mogą wrócić lockdowny w związku z mocno rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem.

 • Moonlit podpisał pierwsze umowy licencyjne do Model Buildera

  Moonlit rozpoczął okres wrześniowych imprez PAX Online X EGX Digital oraz Digital Dragons Showcase od podpisania umów licencyjnych z AK Interactive oraz Hobby Zone. Spółka zaprezentowała również nową odsłonę Model Buildera, publikując zaktualizowane demo gry.

 • Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR