RPP nie zmieniła stóp procentowych, ale ścięła prognozy PKB i inflacji

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Opublikowane zostały również nowe prognozy dotyczące PKB i inflacji w najbliższych trzech latach.

Obserwujemy przyspieszenie dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych, któremu towarzyszy recesja w strefie euro. Poprawie ulegają jednak niektóre wskaźniki wyprzedzające, co sygnalizuje możliwość stabilizacji koniunktury w części gospodarek. W związku z tym RPP oczekuje, że gospodarka Polska zwolni w 2012 r., aby powrócić do wzrostu w 2013 r., gdy poprawi się otoczenie makroekonomiczne. Spadać będzie również inflacja. Obecnie znajduje się na wysokim poziomie ze względu osłabienie się złotego oraz wysokie ceny surowców takich jak ropa naftowa, której ceny wzrosły w ostatnim okresie.

– Marcowa projekcja inflacji i PKB wskazuje, że tempo wzrostu PKB w kolejnych kwartałach ulegnie spowolnieniu, po czym od połowy 2013 r. – wraz z ożywieniem w gospodarce światowej – zacznie ponownie rosnąć. Jednocześnie inflacja będzie stopniowo obniżać się i zbliży się do celu inflacyjnego pod koniec 2013 r. – czytamy w komunikacie RPP

Według najnowszych szacunków pochodzących z lutowego raportu Narodowego Banku Polskiego z 50 proc. prawdopodobieństwem PKB Polski wyniesie:

 • w 2012 r. 2,2-3,8 proc. (wobec 2,0-4,1proc. w ostatniej prognozie)
 • w 2013 r. 1,1-3,5 proc. (wobec 1,5-4,0 proc. w ostatniej prognozie)
 • w 2014 r. 1,9-4,4 proc.

Z wspomnianego raportu pochodzą również szacunki dotyczące inflacji. Na podstawie tych danych RPP podejmuje decyzję o wysokości stóp procentowych. Z 50 proc. prawdopodobieństwem wyniesie ona:

 • w 2012 r. 3,6-4,5 proc. (wobec 2,5-3,9 proc. w ostatniej prognozie)
 • w 2013 r. 2,2-3,6 proc. (wobec 2,2-3,7 proc. w ostatniej prognozie)
 • w 2014 r. 1,2-3,0 proc.

Decyzja dotycząca stóp procentowych okazała się zgodna z oczekiwaniami. Również komentarz nie wskazuje na znaczną zmianę w stosunku do poprzednich posiedzeń. Główne polskie indeksy giełdowe zachowują się stabilnie. WIG20 zyskuje 0,3 proc., mWIG zwyżkuje o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,6 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR