StockWatch.pl

RPP nie zmieniła stóp procentowych, ale ścięła prognozy PKB i inflacji

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Opublikowane zostały również nowe prognozy dotyczące PKB i inflacji w najbliższych trzech latach.

Obserwujemy przyspieszenie dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych, któremu towarzyszy recesja w strefie euro. Poprawie ulegają jednak niektóre wskaźniki wyprzedzające, co sygnalizuje możliwość stabilizacji koniunktury w części gospodarek. W związku z tym RPP oczekuje, że gospodarka Polska zwolni w 2012 r., aby powrócić do wzrostu w 2013 r., gdy poprawi się otoczenie makroekonomiczne. Spadać będzie również inflacja. Obecnie znajduje się na wysokim poziomie ze względu osłabienie się złotego oraz wysokie ceny surowców takich jak ropa naftowa, której ceny wzrosły w ostatnim okresie.

– Marcowa projekcja inflacji i PKB wskazuje, że tempo wzrostu PKB w kolejnych kwartałach ulegnie spowolnieniu, po czym od połowy 2013 r. – wraz z ożywieniem w gospodarce światowej – zacznie ponownie rosnąć. Jednocześnie inflacja będzie stopniowo obniżać się i zbliży się do celu inflacyjnego pod koniec 2013 r. – czytamy w komunikacie RPP

Według najnowszych szacunków pochodzących z lutowego raportu Narodowego Banku Polskiego z 50 proc. prawdopodobieństwem PKB Polski wyniesie:

  • w 2012 r. 2,2-3,8 proc. (wobec 2,0-4,1proc. w ostatniej prognozie)
  • w 2013 r. 1,1-3,5 proc. (wobec 1,5-4,0 proc. w ostatniej prognozie)
  • w 2014 r. 1,9-4,4 proc.

Z wspomnianego raportu pochodzą również szacunki dotyczące inflacji. Na podstawie tych danych RPP podejmuje decyzję o wysokości stóp procentowych. Z 50 proc. prawdopodobieństwem wyniesie ona:

  • w 2012 r. 3,6-4,5 proc. (wobec 2,5-3,9 proc. w ostatniej prognozie)
  • w 2013 r. 2,2-3,6 proc. (wobec 2,2-3,7 proc. w ostatniej prognozie)
  • w 2014 r. 1,2-3,0 proc.

Decyzja dotycząca stóp procentowych okazała się zgodna z oczekiwaniami. Również komentarz nie wskazuje na znaczną zmianę w stosunku do poprzednich posiedzeń. Główne polskie indeksy giełdowe zachowują się stabilnie. WIG20 zyskuje 0,3 proc., mWIG zwyżkuje o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,6 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR