Rząd szykuje reaktywację Ministerstwa Skarbu Państwa

Jak donosi RMF FM, w nowym rządzie ma się pojawić organ na kształt zlikwidowanego przed dwoma laty Ministerstwa Skarbu Państwa. Resort ma kontrolować wszystkie spółki.

rząd, ministerstwo,skarb,państwa,spółki

Fot. fb/Prawo i Sprawiedliwość

Według ustaleń, rząd chce reaktywować Ministerstwo Skarbu Państwa lub stworzyć specjalny departament w Kancelarii Premiera. W ten sposób spółki Skarbu Państwa wróciłyby pod kontrolę jednego organu. Obecnie nadzór nad spółkami jest podzielony między różne resorty.

Wiele spółek stało się wręcz udzielnymi księstwami poszczególnych ministerstw. Według ustaleń reportera RMF FM, Zbigniew Ziobro zarządza bankiem Pekao SA i często kłóci się o to z premierem. Z kolei Minister Energii – bez koordynacji z innymi – dowolnie steruje Tauronem, PGE, Energą i Eneą. To powoduje, że brakuje koordynacji, a po drugie nie ma kontroli nad zatrudnianiem w spółkach osób bliskich i rodzin – donosi RMF FM.

Przypomnijmy, że w 2017 r. rząd Beaty Szydło zlikwidował Ministerstwo Skarbu Państwa. Decyzję argumentowano m.in. oszczędnościami rzędu ok. 100 mln zł rocznie oraz ograniczeniem biurokracji i administracji.

Nadzór nad 432 spółkami podzielono między pozostałe resorty. Pod skrzydła ministra energii trafiły 42 firmy (m.in. KGHM, Enea, Energa, Lotos, Orlen, Tauron, JSW, PGE, PGNiG, PAK), a ministra infrastruktury i budownictwa 47 (m.in. PHN, PKP). Najwięcej spółek trafiło pod nadzór ministra rozwoju i finansów – ponad 240 podmiotów. Wśród nich znalazły się takie spółki jak PKO BP, PZU, GPW, Grupa Azoty, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Polski Fundusz Rozwoju.

Pod koniec ubiegłego roku na temat reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli. Organ stwierdził, że nowe podejście do spółek niewiele zmieniło.

– Prawie 100 firm nie miało perspektyw dalszego działania z powodu złej kondycji finansowej. Sytuacji spółek nie zmieniło przekazanie w nadzór nowym ministrom, gdyż w żadnym z resortów nie zainicjowano w kontrolowanym okresie nowych programów naprawczych wobec nadzorowanych przedsiębiorstw. (…) Zmiana modelu sprawowania nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, miała w założeniu doprowadzić do poprawy efektywności ich działania i ujednolicenia zasad nadzoru – podsumowała Najwyższa Izba Kontroli.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • WIG20 daleko w tyle

  Wtorkowa sesja na GPW zapewne nie zostanie zapamiętana dobrze przez inwestorów. WIG20 przez większość dnia pozostawał najsłabszym indeksem Starego Kontynentu.

 • URE analizuje wnioski taryfowe sprzedawców energii na 2020 r.

  Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 15 listopada br. wpłynęły wnioski taryfowe na 2020 rok od spółek obrotu (sprzedawców): Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia. URE analizuje wnioski złożone przez sprzedawców energii i uważa, że obecnie nie jest możliwa kompleksowa ocena ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

 • Co to jest mikrokredyt? Historia inicjatywy Muhammada Yunusa

  Mikrokredyt to interesujące zagadnienie, które nie jest szerzej znane w Polsce, ale za to doskonale znane w najbiedniejszych krajach świata. To pożyczki dla najbiedniejszych - bezdomnych, żebraków czy kobiet wykluczonych ze względów społecznych. Jak powstał ten pomysł i czy faktycznie ma pozytywny wpływ na świat?

 • WIG20 najgorszy w Europie, w grze Orlen i Idea Bank

  Nowe rekordy na Wall Street i ponad 1-proc. wzrosty na giełdach we Frankfurcie i w Londynie nie robią wrażenia na inwestorach nad Wisłą. Warszawska giełda ponownie jest najgorszą w Europie.

 • Morawiecki: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

  Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do pozostałych ugrupowań sejmowych z propozycją zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR