Rząd zabiera się za likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych

Już w najbliższą środę Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy dotyczącej przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne.

ofe,likwidacja,ike,emerytura

Rząd zabiera się za likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych (Fot. Adobe)

Według dotychczas przedstawionych informacji, likwidacja OFE będzie polegać na przekazaniu zgromadzonych środków w OFE na prywatne indywidualne konta emerytalne. W funduszach emerytalnych wciąż jest nieco ponad 162 mld zł. Każdy z ok. 15,7 mln członków OFE będzie mógł wybrać jedną z dwóch opcji oszczędzania na emeryturę.

Pierwszy wariant to przeniesienie środków z OFE na w pełni prywatne IKE z możliwością jego dalszego zasilania. Drugi, to przejście w całości do I filaru i zapisanie środków na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS (odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej).

Pierwsza opcja jest domyśla (zostanie przeprowadzona automatycznie, jeśli nie złożymy deklaracji przejścia do ZUS) i wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 15 proc. zgromadzonych środków. Ma ona być wnoszona w dwóch transzach: pierwsza w 2020 r., natomiast druga – 2021 roku. Minister Jerzy Kwieciński zaznaczył, że wpływy z opłaty przekształceniowej zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. W sumie może to być nawet 24 mld zł (przy założeniu, że wszyscy uczestnicy OFE przejdą ma IKE). Obecnie średnie saldo na rachunku członka OFE to 10.233 zł.

Środki, które trafią z OFE do ZUS zostaną zaliczone na poczet emerytury. Nie będzie można ich ani wcześniej wypłacić ani dziedziczyć. Z kolei wariant IKE przewiduje opcję wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 i 65 lat) w jednej transzy lub w ratach. Będą one też dziedziczone.

Zgodnie z planem, ustawa ma wejść w życie w lipcu 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR