Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Selvita podsumowała III kwartał i przedstawiła plany na przyszłość

Opublikowano: 2017-11-15 17:22:10

Omawiane walory:

Spółka biotechnologiczna po trzech kwartałach jest na mocnym plusie. W czwartek akcje Selvity podrożały o ponad 7 proc. 

W III kwartale Selvita odnotowała 0,87 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 0,68 mln zł zysku operacyjnego. Oba wyniki są niższe niż przed rokiem – odpowiednio o 67 i 77 proc. Mocno wzrosły za to skonsolidowane przychody z 11,61 mln zł do 16,97 mln zł.

Znacznie lepiej wyniki wypadają w ujęciu narastającym za trzy kwartały. W okresie od stycznia do września Selvita zamieniła 1,05 mln zł straty z ubiegłego roku na 9,15 mln zł skonsolidowanego zysku netto ogółem. Bez programu motywacyjnego (zakończonego w I kw. br.) skonsolidowany zysk netto za ten okres wyniósł 9,73 mln zł wobec 3,9 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł odpowiednio: 8,94 mln zł wobec 0,86 mln zł straty rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży w I-III kw. 2017 r. podskoczyły r/r o 40 proc. do 48,28 mln zł, natomiast przychody razem z działalności operacyjnej (w tym m.in. przychody z dotacji i ze sprzedaży projektów R&D) urosły z 48,89 mln zł do 80,47 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Selvity

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2017 r. wyniósł 5,79 mln zł wobec 0,4 mln zł straty rok wcześniej.

– Od początku roku rośniemy dynamicznie we wszystkich trzech segmentach. Odnotowujemy zarówno wyraźny wzrost przychodów, jak i rentowności biznesu. Po trzecim kwartale cieszy nas na pewno szczególnie wyraźny wzrost rentowności w segmencie usługowym – powiedział wiceprezes Bogusław Sieczkowski, cytowany w komunikacie.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

W segmencie innowacyjnym od stycznia do września Selvita wypracowała 32,73 mln zł przychodów, czyli o 118 proc. więcej r/r. Zysk operacyjny segmentu sięgnął 7,31 mln zł i był dwukrotnie większy niż przed rokiem.

Przychody segmentu bioinformatycznego sięgnęły 5,33 mln zł i były wyższe o 159 proc. r/r. Zysk operacyjny wyniósł 1,59 mln zł wobec 0,4 mln zł straty rok wcześniej.

– W zeszłym roku wydzieliliśmy Ardigen. W tym roku spółka ruszyła z kopyta. 95 proc to przychody z zagranicy. Do tej pory brakowało sprawnej działalności RnD. To się zmienia. – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Paweł Przewięźlikowski.

Selvita nie planuje wypłaty dywidendy w najbliższych latach

Prezes Selvity zasygnalizował, że do czasu zakończenia programu inwestycyjnego, o wartości 360 mln zł, który będzie realizowany do 2021 roku nie będzie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Nie przewiduję wypłaty dywidendy przez najbliższe cztery lata. Mamy mnóstwo planów rozwojowych. Nie po to robimy emisję akcji, aby w połowie tego cyklu wypłacać dywidendę – powiedział Przewięźlikowski podczas konferencji prasowej.

Zgodnie ze strategią, opublikowaną na początku sierpnia br. łączne nakłady finansowe Selvity związane z planami inwestycyjnymi na lata 2017-2021 wyniosą ok. 360 mln zł, z czego ok. 260 mln zł wyniosą bezpośrednie nakłady na rozwój projektów innowacyjnych oraz 73 mln zł na budowę i wyposażenie Centrum Rozwoju Leków Innowacyjnych. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój segmentu usługowego i bioinformatycznego.

Spółka podała wówczas, że ma zagwarantowanych 136 mln zł dotacji na realizację celów do 2021 r., a dodatkowo chce pozyskać do 140 mln zł z wtórnej oferty publicznej akcji o wartości do 140 mln zł.

Wtórna oferta akcji dopiero w przyszłym roku

Selvita ocenia, że szanse na przeprowadzenie wtórnej emisji akcji (SPO) o wartości do 140 mln zł jeszcze w tym roku są bardzo niewielkie. Spółka przygotowuje obecnie odpowiedź dla amerykańskiej FDA i czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Prawdopodobieństwo, że emisja akcji wydarzy się jeszcze w IV kwartale jest bardzo niewielkie. Prospekt jest w KNF i chcielibyśmy tę emisję przeprowadzić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu decyzji FDA, która ma na odpowiedź 30 dni – powiedział Przewięźlikowski podczas konferencji prasowej.

Selvita pracuje nad odpowiedzią dla FDA

Jak poinformował wiceprezes Karol Brzózka, Selvita przygotowuje obecnie odpowiedź dla Agencji ds. Żywności i Leków (Federal Drug Administration, FDA) Stanów Zjednoczonych, która na początku października nakazała Selvicie zawieszenie badania klinicznego SEL24 fazy I/II prowadzonego w USA z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową. Pacjent uczestniczący w badaniu doznał udaru mózgu w czwartym dniu podawania SEL24.

Badanie zostało wstrzymane do czasu przedstawienia przez spółkę dodatkowych danych, a także wprowadzenia poprawek do protokołu badania oraz dokonania ich oceny przez FDA, co nastąpi w ciągu 30 dni od daty dostarczenia wymaganych informacji.

– Przygotowujemy obecnie odpowiedź dla FDA we współpracy z Menarini, Theradeksem i badaczami i chcemy ją wysłać jak najszybciej, ale trudno w tej chwili określić dokładną datę – powiedział Brzózka.

Dodał, że FDA ma pełną autonomię oceny sytuacji i może oczekiwać od Selvity dodatkowych wyjaśnień, dalszych modyfikacji protokołu, jak również całkowicie zawiesić badanie.

Selvita na początku września br. złożyła prospekt emisyjny w związku z wtórną ofertą do 2,2 mln akcji H bez prawa poboru. Spółka planuje pozyskać z SPO do 140 mln zł. Pierwotny plan zakładał emisję w IV kw. br.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.
notowania

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o SELVITA)

 • Selvita miała 7,6 mln zł straty netto, 7,6 mln zł straty EBIT w I kw. 2019 r.

  SELVITA odnotowała 7,55 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 19,96 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji biotechnologicznej spółki spada o ponad 2 proc.

 • Selvita jeszcze w tym roku podzieli się na dwie niezależne spółki

  SELVITA zamierza podzielić się na dwie niezależne spółki. Pierwsza skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii, a druga będzie świadczyć laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych. Obie spółki będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podział ma zostać sfinalizowany w IV kwartale 2019 r.

 • D jak dywidendy, L jak Lotos i S jak Selvita

  We wtorek GPW odrabia straty z poprzednich dwóch dni. Pomagają nieco lepsze nastroje na rynkach globalnych. W centrum uwagi znalazły się spółki informujące o dywidendzie, a także Lotos, SELVITA i Ursus.

 • Selvita dostała zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych SEL120 w USA

  Firma biotechnologiczna otrzymała od amerykańskiego regulatora (U.S. Food and Drug Administration, FDA) zgodę na rozpoczęcie fazy I badań klinicznych na terenie amerykańskich ośrodków medycznych. Badanie zostanie przeprowadzone z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową (AML) oraz zespół mielodyplastyczny (MDS). Podanie leku pierwszemu pacjentowi planowane jest nie później niż w III kw. br. 

 • Analiza techniczna 5 gorących spółek z branży biotechnologicznej

  Początek roku na GPW zdecydowanie należy do spółek z szeroko rozumianej branży biotechnologicznej. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, gdzie szukać atrakcyjnych poziomów do zajęcia pozycji na akcjach Brastera, Celon Pharmy, Mabionu, Medicalgorithmics i Selvity.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku