StockWatch.pl

Selvita podsumowała III kwartał i przedstawiła plany na przyszłość

Omawiane walory:

Spółka biotechnologiczna po trzech kwartałach jest na mocnym plusie. W czwartek akcje Selvity podrożały o ponad 7 proc. 

W III kwartale Selvita odnotowała 0,87 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 0,68 mln zł zysku operacyjnego. Oba wyniki są niższe niż przed rokiem – odpowiednio o 67 i 77 proc. Mocno wzrosły za to skonsolidowane przychody z 11,61 mln zł do 16,97 mln zł.

Znacznie lepiej wyniki wypadają w ujęciu narastającym za trzy kwartały. W okresie od stycznia do września Selvita zamieniła 1,05 mln zł straty z ubiegłego roku na 9,15 mln zł skonsolidowanego zysku netto ogółem. Bez programu motywacyjnego (zakończonego w I kw. br.) skonsolidowany zysk netto za ten okres wyniósł 9,73 mln zł wobec 3,9 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł odpowiednio: 8,94 mln zł wobec 0,86 mln zł straty rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży w I-III kw. 2017 r. podskoczyły r/r o 40 proc. do 48,28 mln zł, natomiast przychody razem z działalności operacyjnej (w tym m.in. przychody z dotacji i ze sprzedaży projektów R&D) urosły z 48,89 mln zł do 80,47 mln zł. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Selvity

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2017 r. wyniósł 5,79 mln zł wobec 0,4 mln zł straty rok wcześniej.

– Od początku roku rośniemy dynamicznie we wszystkich trzech segmentach. Odnotowujemy zarówno wyraźny wzrost przychodów, jak i rentowności biznesu. Po trzecim kwartale cieszy nas na pewno szczególnie wyraźny wzrost rentowności w segmencie usługowym – powiedział wiceprezes Bogusław Sieczkowski, cytowany w komunikacie.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

W segmencie innowacyjnym od stycznia do września Selvita wypracowała 32,73 mln zł przychodów, czyli o 118 proc. więcej r/r. Zysk operacyjny segmentu sięgnął 7,31 mln zł i był dwukrotnie większy niż przed rokiem.

Przychody segmentu bioinformatycznego sięgnęły 5,33 mln zł i były wyższe o 159 proc. r/r. Zysk operacyjny wyniósł 1,59 mln zł wobec 0,4 mln zł straty rok wcześniej.

– W zeszłym roku wydzieliliśmy Ardigen. W tym roku spółka ruszyła z kopyta. 95 proc to przychody z zagranicy. Do tej pory brakowało sprawnej działalności RnD. To się zmienia. – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Paweł Przewięźlikowski.

Selvita nie planuje wypłaty dywidendy w najbliższych latach

Prezes Selvity zasygnalizował, że do czasu zakończenia programu inwestycyjnego, o wartości 360 mln zł, który będzie realizowany do 2021 roku nie będzie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Nie przewiduję wypłaty dywidendy przez najbliższe cztery lata. Mamy mnóstwo planów rozwojowych. Nie po to robimy emisję akcji, aby w połowie tego cyklu wypłacać dywidendę – powiedział Przewięźlikowski podczas konferencji prasowej.

Zgodnie ze strategią, opublikowaną na początku sierpnia br. łączne nakłady finansowe Selvity związane z planami inwestycyjnymi na lata 2017-2021 wyniosą ok. 360 mln zł, z czego ok. 260 mln zł wyniosą bezpośrednie nakłady na rozwój projektów innowacyjnych oraz 73 mln zł na budowę i wyposażenie Centrum Rozwoju Leków Innowacyjnych. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój segmentu usługowego i bioinformatycznego.

Spółka podała wówczas, że ma zagwarantowanych 136 mln zł dotacji na realizację celów do 2021 r., a dodatkowo chce pozyskać do 140 mln zł z wtórnej oferty publicznej akcji o wartości do 140 mln zł.

Wtórna oferta akcji dopiero w przyszłym roku

Selvita ocenia, że szanse na przeprowadzenie wtórnej emisji akcji (SPO) o wartości do 140 mln zł jeszcze w tym roku są bardzo niewielkie. Spółka przygotowuje obecnie odpowiedź dla amerykańskiej FDA i czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Prawdopodobieństwo, że emisja akcji wydarzy się jeszcze w IV kwartale jest bardzo niewielkie. Prospekt jest w KNF i chcielibyśmy tę emisję przeprowadzić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu decyzji FDA, która ma na odpowiedź 30 dni – powiedział Przewięźlikowski podczas konferencji prasowej.

Selvita pracuje nad odpowiedzią dla FDA

Jak poinformował wiceprezes Karol Brzózka, Selvita przygotowuje obecnie odpowiedź dla Agencji ds. Żywności i Leków (Federal Drug Administration, FDA) Stanów Zjednoczonych, która na początku października nakazała Selvicie zawieszenie badania klinicznego SEL24 fazy I/II prowadzonego w USA z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową. Pacjent uczestniczący w badaniu doznał udaru mózgu w czwartym dniu podawania SEL24.

Badanie zostało wstrzymane do czasu przedstawienia przez spółkę dodatkowych danych, a także wprowadzenia poprawek do protokołu badania oraz dokonania ich oceny przez FDA, co nastąpi w ciągu 30 dni od daty dostarczenia wymaganych informacji.

– Przygotowujemy obecnie odpowiedź dla FDA we współpracy z Menarini, Theradeksem i badaczami i chcemy ją wysłać jak najszybciej, ale trudno w tej chwili określić dokładną datę – powiedział Brzózka.

Dodał, że FDA ma pełną autonomię oceny sytuacji i może oczekiwać od Selvity dodatkowych wyjaśnień, dalszych modyfikacji protokołu, jak również całkowicie zawiesić badanie.

Selvita na początku września br. złożyła prospekt emisyjny w związku z wtórną ofertą do 2,2 mln akcji H bez prawa poboru. Spółka planuje pozyskać z SPO do 140 mln zł. Pierwotny plan zakładał emisję w IV kw. br.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.
notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Selvita oczekuje, że spółki po podziale będą notowane na GPW od 16 października

  Sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity na dwie niezależne spółki oraz zmianę nazwy SELVITA na Ryvu Therapeutics. Zarząd oczekuje, że obie spółki będą notowane na głównym rynku warszawskiej giełdy od 16 października. 

 • Selvita podała SEL120 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicznego fazy I

  SELVITA podała lek SEL120 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicznego fazy I w leczeniu ostrej białaczki szpikowej oraz zespołu mielodysplastycznego wysokiego ryzyka. 

 • Selvita oczekuje, że po podziale spółki będą notowane na GPW pod koniec października

  Realizacja planu podziału Selvity przebiega zgodnie z harmonogramem i spółka oczekuje, że do końca października na warszawskiej giełdzie będą notowane dwa podmioty - Ryvu Therapeutics, który skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii oraz SELVITA (obecnie pod nazwą SELVITA CRO), która  będzie świadczyć laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych, poinformowali przedstawiciele Selvity.  

 • Selvita: Dynamika przychodów i EBITDA segmentu usługowego może być lepsza w II połowie

  Backlog segmentu usługowego Selvity pozwala oczekiwać, że dynamika przychodów oraz EBITDA w II połowie roku może być tak samo dobra, a nawet lepsza niż zanotowana w I półroczu, poinformował wiceprezes Bogusław Sieczkowski. 

 • KNF zatwierdził prospekt w związku z podziałem Selvity na dwie spółki

  Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny SELVITA CRO sporządzony w związku z podziałem Selvity na dwie niezależne spółki. Zgodnie z przedstawionym planem podziału, pierwsza firma skupi się na rozwoju małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii, a druga będzie świadczyć kompleksowe usługi badań kontraktowych. Obie spółki będą notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Podział ma zostać sfinalizowany zgodnie z harmonogramem, na początku IV kw. 2019 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR