Sesja w rękach producentów ropy

S&P500 zamknęło się wczoraj 3,4 proc. wyżej, a NASDAQ 2,6 proc. wyżej. Wsparciem dla indeksów były narastające oczekiwania na porozumienie czołowych światowych producentów ropy w sprawie znaczącego ograniczenia podaży o co najmniej 10 mln baryłek dziennie.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Środowa sesja rozpoczęła się na rynkach od korekty wywołanej pogorszeniem danych o tempie rozprzestrzeniania się koronawirusa w USA i Europie. Liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła właśnie 1,5 mln, ale w dzisiejszych godzinach porannych wiemy już, że liczby za wczoraj nie przyniosły spodziewanego nowego rekordu dziennych przyrostów w Stanach Zjednoczonych, co przynajmniej częściowo zostało zapewne zdyskontowane (wiele statystyk jest dostępnych przed zamknięciem NYSE). Gorzej wyglądają aktualne dane dla Włoch, Hiszpanii i Niemiec, w każdym z tych krajów nastąpiło odbicie, choć niewystarczające na razie, by zakwestionować tezę o tym, że punkt kulminacyjny jest za nami. Wydaje się, że rynek woli się skupiać na planach spotkania unijnych liderów 15 kwietnia, na którym ma zostać nakreślony plan stopniowego powrotu do normalności. Jest to dowód, że rachunek ekonomiczny jest nieubłagany, a tezy części komentatorów o możliwości utrzymania izolacji obywateli miesiącami wskazują na niezrozumienie skutków takich decyzji.

Po dobrym zachowaniu na finiszu sesji DAX zamknął dzień spadkiem o zaledwie 0,2 proc., a francuskie CAC40 zamknęło się nawet na plusie. Gorzej wyglądała sytuacja w Warszawie, WIG20 stracił 1,5 proc., mWIG40 0,7 proc., a sWIG80 0,4 proc. Obroty ponownie były niezwykle wysokie, na WIG20 wyniosły 1,14 mld zł. Prawdziwą huśtawkę obserwujemy na notowaniach banków, PKO BP spadło o 6,4 proc., a Pekao o 9,5 proc., indeks sektorowy o 6,8 proc. Był to skutek zupełnie nieoczekiwanej decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych, referencyjnej o 50 pb do 0,5 proc. Jest to silne uderzenie w wyniki odsetkowe, które może być obciążeniem jeszcze podczas kolejnych sesji.

wti,wykres

CFD na ropę WTI

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 zamknęło się wczoraj 3,4 proc. wyżej, a NASDAQ 2,6 proc. wyżej. Wsparciem dla indeksów były narastające oczekiwania na porozumienie czołowych światowych producentów ropy w sprawie znaczącego ograniczenia podaży (o co najmniej 10 mln baryłek dziennie). Wprawdzie czwartkowa sesja będzie obfitowała w istotne wydarzenia, podane zostaną m.in. kolejne informacje o wzroście liczby nowych wniosków o zasiłek w USA (konsensus: 5 mln), wypowiadał się będzie też prezes Fed, Jerome Powell, ale to spotkanie OPEC+ wydaje się najważniejszym punktem dnia, a płynące z niego przecieki mogą zdeterminować przebieg notowań. Sesja w Azji, długo neutralna, na finiszu zaczyna nabierać optymistycznego charakteru, Hang Seng w momencie pisania komentarza zyskuje 0,7 proc. Na lekko dodatnich poziomach znajdują się notowania kontraktów futures na amerykańskie indeksy, jeszcze lepiej dzień może wyglądać w Europie, gdzie rozpocznie się zapewne od „nadrabiania” dystansu do USA. W tak ciekawym dniu nie jest to jednak gwarantem niczego, tym bardziej, że zbliżający się długi weekend może skłonić inwestorów do realizacji zysków po bardzo dobrych trzech tygodniach.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 9 kwietnia 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  Kruk zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Wyniki PZU w cieniu dużego odpisu na akcje Alior Banku

  Zysk netto ubezpieczeniowego giganta spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 85 proc. rok do roku do 116 mln zł. Wynik PZU obciążył odpis na akcje Alior Banku na kwotę 516 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR