Słodko-gorzkie informacje na Dzień Niepodległości

Rynki europejskie, które od dwóch tygodni znajdowały się w trendzie bocznym, w imponujący sposób naruszyły wczoraj szczyty z drugiej połowy czerwca. Sesja rozpoczynała się na wyraźnych, ponad procentowych plusach, ale ruch w górę trwał praktycznie przez cały dzień, pozwalając głównym indeksom zamknąć się od 1,3 proc. (FTSE 100) do 3,8 proc. (IBEX) wyżej.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 Wsparciem dla rynków były m.in. informacje z Niemiec, gdzie Bundestag zgodził się na zaciągnięcie przez państwo kredytów o wartości niemal 220 mld euro, by sfinansować rekordowy plan fiskalny (co wiązało się z zawieszeniem konstytucyjnego zakazu nadmiernego zadłużania). Kanclerz Merkel zdecydowanymi wypowiedziami przywróciła też nadzieję, że umowa w sprawie funduszu odbudowy może zostać zawarta jeszcze w lipcu. Publikowane rano dane o bezrobociu w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań – wzrosło ono o zaledwie 0,1pp, z 7,3 proc. do 7,4 proc. (konsensus: 7,6 proc.). Gdy amerykański BLS poinformował po południu, że zatrudnienie w USA wzrosło w czerwcu o 4,8 mln, wyraźnie powyżej konsensusu (3 mln) i raportu ADP, a stopa bezrobocia spadła z 13,3 proc. do 11,1 proc., obraz sesji był już przesądzony. Reakcja byłaby zapewne jeszcze silniejsza, gdyby nie obawy o to, że dane mogą nie uwzględniać zdarzeń z końcówki miesiąca. Zważywszy, że na terenie około 40 proc. USA działania zmierzające do pełnego otwarcia gospodarki są opóźniane, bądź wręcz wycofywane, lipiec może okazać się dla rynku pracy trudnym testem, tym bardziej, że liczby nowych wniosków o zasiłek cały czas malują inny jego obraz niż ostatnie dwa miesięczne raporty.

WIG20 wzrósł wczoraj o 1,8 proc., mWIG40 o 1,4 proc., a sWIG80 o 1,2 proc. Po publikacji szacunkowej straty operacyjnej za 2Q2020 na poziomie „zaledwie” 112 mln zł wzrostom przewodziło CCC (+7,6 proc.), bardzo silna była energetyka (indeks sektorowy zyskał 4,5 proc.).

Skala zwyżek w USA to skromne 0,5 proc. na S&P500 i NASDAQ, co wystarczało jednak do osiągnięcia nowych historycznych szczytów na drugim z indeksów. Sesja kończyła się jednak w okolicach dziennych minimów, na co wpływ miały przede wszystkim informacje o silnym wzroście nowych przypadków koronawirusa na Florydzie. Krzywe zachorowań są rosnące już w 40 z 50 amerykańskich stanów, a czwartkowy ich przyrost o ponad 55 tys. na terenie całego USA jest nowym dziennym rekordem. Do rewizji swojej polityki w zakresie noszenia maseczek został zmuszony m.in. republikański gubernator Teksasu, G. Abbott, który do tej pory wspierał retorykę prezydenta Trumpa.

Rynki azjatyckie wyraźnie dziś zyskują, Hang Seng rośnie aktualnie o około 1,0 proc., notowania futures na europejskie indeksy także znajdują się na lekkich plusach. Z uwagi na obchody Święta Niepodległości należy spodziewać się bardzo spokojnego zamknięcia dobrego tygodnia.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 3 lipca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Mercor rekomenduje 0,25 zł dywidendy na akcję za r. obr. 2019/2020 Zarząd Mercor podjął uchwałę w sprawie zmiany propozycji z 3 lipca 2020 r., co do podziału zysku za rok obrotowy 2019/2020 i obecnie rekomenduje przeznaczenie 3,91 mln zł na dywidendę (0,25 zł na akcję), podała spółka. Wcześniej zarząd zapowiedział, że będzie rekomendował pozostawienie zysku z przeznaczeniem na kapitał zapasowy.
 • Kurs akcji CI Games wystrzelił po wstępnych wynikach za I półrocze

  Grupa CI Games, według szacunkowych danych finansowych, wypracowała w I półroczu  br. 27,1 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, z czego 14,8 mln zł w II kwartale br. Od stycznia do czerwca zysk brutto grupy wyniósł 7 mln zł, a zysk netto w tym czasie 4,9 mln zł. Grupa osiągnęła 18 proc. rentowności netto.

 • KNF namierzyła ukryty insider trading w AQT Water Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.
 • e-Kiosk zastanawia się nad wycofaniem akcji z NewConnect

  Zarząd e-Kiosk, w wyniku oceny aktualnej sytuacji spółki i perspektyw rozwoju, podjął decyzję o przeanalizowaniu w najbliższych kilku tygodniach opcji strategicznych, polegających na możliwości wycofania akcji spółki z rynku NewConnect i postanowił skierować do rady nadzorczej wniosek o wyrażenie opinii w sprawie.

 • Cherrypick Games ma umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1

  Cherrypick Games zawarł umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1. Kurs akcji producent gier mobilnych rośnie o 3 proc., a za jedna akcję płacono 38,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR