Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską

W I kwartale cena ropy naftowej silnie zniżkowała m. in. z powodu fiaska porozumienia w sprawie poziomu wydobycia w ramach OPEC+. Większość pozostałych towarów również traciła. Zyski odnotowano głównie w segmencie kruszców (pallad i złoto) – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

irrquarterly,towary,surowce, wyniki

Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską

– Inwestorzy będą długo wspominać miniony kwartał. Cena za baryłkę Brent spadła o ponad 60 proc., według obliczeń analityków, najmocniej od 1990 roku, a w skali zmiany za marzec (prawie -50 proc.) okazała się nawet najgorsza historycznie – napisano w opracowaniu.

Według raportu wpływ na przecenę ropy naftowej miały dwa czynniki. 6 marca odbyły się w Wiedniu rozmowy w formacie OPEC+ (kraje OPEC i państwa wspierające kartel, w tym Rosja), które zakończyły się brakiem porozumienia w zakresie poziomu wydobycia surowca.

Delegacja rosyjska i kazachska nie poparły propozycji Arabii Saudyjskiej, która zakładała obniżenie produkcji ropy o ok. 1,5 mln baryłek dziennie do końca 2020 roku. W odpowiedzi Arabia Saudyjska zapowiedziała zwiększenie wydobycia o 1 mln baryłek do 13 mln dziennie oraz wyraziła gotowość przyznawania zniżek na rzecz swoich kontrahentów.

9 marca zapisał się jako czarny poniedziałek na rynku ropy naftowej, gdyż cena za baryłkę typu Brent spadła o ponad 24 proc. O ponad 20 proc. poszły w dół w notowaniach londyńskich akcje rosyjskich spółek wydobywczych Rosnieftu i Lukoilu. Osłabił się również rubel.

– Na rynku spekulowano, że za decyzją delegacji rosyjskiej stały czynniki geopolityczne. Spadki cen miały na celu pogrążenie amerykańskich spółek, wydobywających ropę naftową ze złóż łupkowych. W krótkim terminie przecena surowca nie wydaje się, żeby była kłopotliwa dla Rosji. Kraj dysponuje znaczącymi rezerwami walutowymi (ponad 500 mld USD), a na kontach Funduszu Dobrobytu Narodowego (zasilanego częścią dochodów ze sprzedaży ropy) jest zgromadzone ok. 150 mld USD – wskazali twórcy opracowania.

W ich opinii, w dłuższym terminie brak porozumienia w ramach OPEC+ nie jest korzystny dla żadnego z producentów.
Drugim czynnikiem, wpływającym na kurs ropy był słabnący popyt na surowiec, co było związane ze spadkiem aktywności gospodarczej po wybuchu epidemii koronawirusa.

Według wyliczeń analityków Eurasia Group z końca marca popyt na ropę zmniejszył się w I kwartale o co najmniej 25 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, a na rynku mimo to wciąż utrzymuje się nadpodaż.

Morgan Stanley zrewidował w dół prognozy cenowe dla ropy naftowej. W opinii banku kurs ICE Brent wyniesie 20 USD w II kwartale (poprzednio zakładał 30 USD), w III kwartale 25 USD (poprzednio 35 USD), a w IV kwartale 30 USD (wcześniej 35 USD).

Jednocześnie eksperci amerykańskiego banku sądzą, że w II drugim kwartale zapasy ropy naftowej wzrosną o 1,6 mld baryłek. Szacują, że wolne moce magazynowe wynoszą ok. 0,8-1,5 mld baryłek, co oznaczałoby, że pod koniec drugiego kwartału zostałby one w pełni zagospodarowane.

I kwartał okazał się słaby dla większości surowców. DJ Commodity Index zamknął go stratą prawie 25 proc. Poza ropą naftową negatywnie wyróżniły się m. in. bawełna (-27 proc.), gaz ziemny (-25 proc.) i platyna (-24 proc.). Na plusie zakończyły jedynie trzy towary. Pallad wzrósł o ok. 23 proc., złoto (+5 proc.) i pszenica (+2 proc.).

– Inwestorzy kierowali kapitał do aktywów, cieszących się renomą bezpiecznych przystani. Skorzystało na tym m. in. złoto. Kruszec ten zwykle zachowuje się ponadprzeciętnie w czasach, gdy rośnie gwałtownie podaż pieniądza. Fed uruchomił drukarki dolara, a prezydent Trump podpisał pakiet stymulacji fiskalnej o bezprecedensowej wartości 2,2 bln USD – podano w opracowaniu.

To o wiele więcej niż w czasach Wielkiego Kryzysu Finansowego, gdy w 2009 roku Kongres przyjął program fiskalny w wysokości ok. 780 mld USD.

Analitycy US Global Investors optymistycznie podchodzą do perspektyw dla złota. Zwrócili uwagę, że gdy Fed powiększał sumę bilansową, wprowadzając nowe dolary do obrotu, złoto ustanowiło we wrześniu 2011 roku rekord, dochodząc do ok. 1.900 USD.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Pandemia przewartościuje układ sił w globalnej gospodarce. Spadnie znaczenie Chin jako globalnej fabryki świata

  Światowy PKB spadnie w 2020 roku o 3 proc. – przewidywał w połowie kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mocniej ucierpią kraje rozwinięte, a spośród rynków rozwijających się te europejskie i południowoamerykańskie stracą bardziej niż azjatyckie. Nakładająca się na to wojna handlowa oraz poszukiwanie nowych relacji biznesowych spowodują, że świat może nie wrócić już do kształtu sprzed pandemii koronawirusa. Zdaniem Radosława Pyffela z Akademii Leona Koźmińskiego Polska będzie musiała odnaleźć się w tym nowym świecie nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale też społecznym i psychologicznym.

 • Enter Air miał 85 mln zł zysku netto w 2019 r.

  Enter Air odnotował 84,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 64,42 mln zł zysku rok wcześniej.

 • GPW nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie przewiduje tworzenia możliwości handlu na ujemnych wartościach, poinformował ISBtech rzecznik prasowy GPW Paweł Lasiuk.

 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto Kruka wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. Kruk dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR