StockWatch.pl

Strategia wait-and-see popularna wśród inwestorów na rynku miedzi

Po ubiegłotygodniowych zniżkach, bieżący tydzień na rynku miedzi przynosi zdecydowaną poprawę nastrojów. Notowania tego surowca, które w poniedziałek zeszły nawet do okolic 2,71-2,72 USD za funt, obecnie znajdują się już niewiele poniżej 2,80 USD za funt.

Krótkoterminowo widać więc większy optymizm na rynku miedzi, jednak i tak trudno uznać zwyżki z ostatnich dni za szczególnie imponujące. Poziomy, na których poruszają się notowania tego metalu, nie są również wyjątkiem w porównaniu do tego, co widzieliśmy w ostatnich miesiącach – ponieważ notowania miedzi utrzymują się w średnioterminowej konsolidacji, ograniczonej od dołu rejonem 2,56-2,66 USD za funt, a od góry okolicami 2,86 USD za funt.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Do wybicia się z konsolidacji jest więc jeszcze dość daleko, aczkolwiek pojawiły się szanse na coraz większą siłę strony popytowej na rynku miedzi w kontekście najbliższych paru miesięcy. Za zwiększony optymizm odpowiadają nadzieje na złagodzenie lub nawet zażegnanie konfliktu handlowego Stanów Zjednoczonych i Chin. Przywódcy obu krajów obiecali współpracę w tym zakresie na spotkaniu G20 pod koniec listopada – i obecnie te działania zaczęły przynosić pierwsze efekty w postaci zaktywizowania wzajemnego handlu.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Tylko konkretne działania, a nie słowa, mogą zaktywizować inwestorów na rynku miedzi, spośród których spora część realizuje obecnie strategię wait-and-see, pozostając poza rynkiem. Liczba otwartych pozycji na kontraktach miedzi w Szanghaju jest najniższa od lutego 2017 roku, wyjątkowo małe pozycje mają także inwestorzy instytucjonalni na kontraktach notowanych w Nowym Jorku. Co więcej, pozostają oni neutralni wobec perspektyw cen miedzi, tj. nie przeważają wśród nich istotnie ani długie, ani krótkie pozycje. Jeśli jednak w końcu zaczną pojawiać się na rynku miedzi konkretne informacje świadczące o zmianie sytuacji fundamentalnej na tym rynku – wśród których kwestia konfliktu handlowego USA i Chin jest najistotniejsza – to inwestorzy mogą w końcu mieć pretekst do budowania większej pozycji.

Raport przygotowała: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com