StockWatch.pl

Strefa euro pogrąża się w recesji, ale Polska broni się przed kryzysem

Opublikowane w środę odczyty PMI dla przemysłu wskazują, że strefa euro zawisła na skraju recesji. Tymczasem polska gospodarka na tym tle wypada całkiem nieźle. Lipcowy odczyt wskazuje, że sektor przemysłowy nadal kurczy się, ale nie spada w przepaść jak w pozostałych krajach Europy. PMI w pierwszej połowie wakacji nieoczekiwanie wzrósł z 48 do 49,7 pkt.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index) dla przemysłu, czyli inaczej Wskaźnik Managerów Logistyki, przygotowywany jest przez Markit Economics i obrazuje aktywność sektora przemysłowego w danym kraju. Jego wartość jest kształtowana w oparciu o comiesięczne odpowiedzi na kwestionariusze przesłane kadrze kierowniczej w firmach produkcyjnych. Menadżerowie zaopatrzenia odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia i cen.

Opublikowane w środę finalne odczyty PMI dla przemysłu strefy euro, spadły na najniższy poziom od 37 miesięcy. Gospodarka eurolandu chyli się ku recesji, definiowanej jako dwa kolejne kwartały spadku wartości PKB. Słabiej od oczekiwań wypadły również odczyty dla dwóch lokomotyw europejskiej gospodarki, czyli Niemiec i Francji. Do tego grona dołączyła również Wielka Brytania, której wskaźnik zanurkował w lipcu do 45,4 z 48,4 pkt. Wszystkie trzy odczyty są na najniższym poziomie od 2009 r.

>> Warto uważnie przyglądać się sytuacji makroekonomicznej. Dane o kondycji globalnego rynku mają przełożenie na nastroje panujące na poszczególnych giełdach przez wiele dni. >> Śledź na bieżąco informacje z serwisem StockWatch.pl

W dzisiejszych czasach gospodarki poszczególnych krajów są ze sobą bardzo mocno związane i naiwnym byłoby oczekiwać, że Polskę ominą negatywne skutki kryzysu.

– Liczba nowych zamówień odebranych przez polskich producentów zmalała w lipcu szósty miesiąc z rzędu. Tempo tego spadku uległo osłabieniu w stosunku do czerwca, kiedy odnotowało najszybszy spadek od trzech lat. (…) Słaby popyt z rynków międzynarodowych, który uzasadniano kryzysem w eurolandzie, ponownie wpływał na ogólną liczbę nowych zamówień. Liczba nowych zamówień eksportowych spadła po raz dwunasty w ciągu ostatnich czternastu miesięcy, a tempo tego spadku nadal pozostało wyraźne, pomimo że było najsłabsze od kwietnia. – czytamy w raporcie HSBC.

Z naszą gospodarką nie jest jednak aż tak źle, jak można było tego oczekiwać. Konsensus rynkowy zakładał kolejny spadek wskaźnika z 48 do 47,4 pkt. Tymczasem odczyt okazał się lepszy niż sądzono.

– Odbicie głównego wskaźnika PMI, mimo że nadal pozostaje on w terytorium spadków jest dobrą wiadomością, szczególnie wobec dość zaskakujących spadków odnotowanych miesiąc wcześniej. Wskaźnik PMI ciągle wskazuje na niewielkie pogorszenie warunków w sektorze przemysłowym, jednak jego tempo uległo osłabieniu w porównaniu do poprzednich miesięcy. Korekta wskaźnika PMI dotyczy w dużej mierze wszystkich jego subindeksów. Pozytywną niespodzianką jest dalszy wzrost wskaźnika zatrudnienia, który utrzymuje się na poziomie powyżej neutralnego progu 50 od kwietnia. Kontrastuje to ze stosunkowo wolnym wzrostem obserwowanym do tej pory. – ocenia Agata Urbańska, ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Najważniejszymi wynikami badań były:

 • Najsłabszy spadek liczby nowych zamówień od czterech miesięcy.
 • Pierwszy spadek kosztów produkcji od lipca 2009 roku.
 • Tempo wzrostu zatrudnienia najszybsze od lutego 2011 roku.

Hamujące tempo spadku zamówień oraz spadek kosztów produkcji pozytywnie przełożą się na wyniki spółek. O poprawie ich kondycji świadczy również najszybsze od 1,5 roku tempo wzrostu zatrudnienia.

>> W połowie sierpnia czeka nas także raportowy boom. >> Zobacz kiedy Twoje spółki pochwalą się raportami kwartalnymi. Listę wszystkich spółek wraz z datami znajdziesz w Terminarzu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR