StockWatch.pl

Synektik z ponad 9 mln zł zysku netto w I półroczu 2018/2019

Omawiane walory:

Synektik odnotował 9,06 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. r.obr. 2018/2019 (1 października 2018 - 31 marca 2019) wobec 9,79 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie o blisko 3 proc.

– Zysk netto grupy za I półrocze, oczyszczony z wpływu wydarzeń jednorazowych (zmiana sposobu prezentacji nakładów na prace badawczo-rozwojowe oraz rozpoznanie w poprzednim roku finansowym zysku na okazjonalnym nabyciu), wyniósł 10,1 mln zł i był o 7,6 mln zł wyższy od wyniku wypracowanego przed rokiem (wzrost o 304 proc.) – dodano w komunikacie poświęconym wynikom.

Zysk operacyjny wyniósł 12,04 mln zł wobec 10,59 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 84,76 mln zł w I poł. 2018/2019 wobec 42,43 mln zł rok wcześniej.

– Za nami kolejny udany okres, zakończony rekordowym poziomem przychodów i zysków z powtarzalnej działalności. Konsekwentna realizacja strategii rozwoju grupy, w tym postępująca dywersyfikacja oferty sprzętu medycznego, przekłada się nie tylko na atrakcyjne bieżące wyniki finansowe, ale również wzmacnia nasz potencjał dla dalszych wzrostów. Jestem przekonany, że w kolejnych kwartałach dostarczymy akcjonariuszom wielu podstaw dla inwestycyjnej satysfakcji, dalej podążając ścieżką wzrostu biznesu i jego wartości – skomentował prezes Cezary Kozanecki.

Kluczowy wpływ na rekordowe wyniki grupy miał skokowy wzrost sprzedaży segmentu dostaw zaawansowanych technologii medycznych, rozwiązań IT oraz usług. Przychody segmentu w I półroczu 2018 roku finansowego wyniosły 74,5 mln zł i były o 126 proc. wyższe od przychodów ze sprzedaży analogicznego okresu 2017 roku finansowego. O skokowym wzroście przychodów przesądziła ekspansja grupy w obszarze dostaw sprzętu do terapii, w tym sprzedaż systemów robotycznych da Vinci, jak również bardziej efektywna utylizacja środków wspólnotowych przeznaczonych na inwestycje w sprzęt medyczny.

>> Nowy projekt edukacyjny w StockWatch.pl – 8 tygodni nauki inwestowania, działająca od lat metoda analizy, zadania praktyczne, znany użytkownikom prowadzący >> Sprawdź – liczba miejsc jest ograniczona

Prezes Synektik podkreśla, że perspektywy dla segmentu na kolejne okresy są także obiecujące.

– Z sukcesami uczestniczymy w kolejnych postępowaniach przetargowych i obserwujemy rosnące zainteresowanie naszą ofertą. Liczby mówią same za siebie. Po sześciu miesiącach podwoiliśmy wielkość sprzedaży, a już na koniec kwietnia br. suma nowych umów na dostawę sprzętu medycznego i rozwiązań IT, z terminem realizacji do końca roku 2018 finansowego, wyniosła 18,4 mln zł – wskazał Kozanecki.

W I półroczu 2018 roku finansowego, segment radiofarmaceutyków Grupy Synektik po raz kolejny odnotował wzrost sprzedaży. Przychody segmentu zwiększyły się o 10 proc. r/r do 10,3 mln zł. Na wzrost złożyła się rekordowa sprzedaż radiofarmaceutyków specjalnych, która zwiększyła się o 28 proc. r/r do 3,8 mln zł.

W I półroczu 2019 roku kalendarzowego Grupa Synektik sfinalizowała drugą fazę badań klinicznych nad kardioznacznikiem – radiofarmaceutykiem wykorzystywanym do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego (MPI). Na początku kwietnia br. zakończony został okres obserwacji (tzw. follow-up) ostatniej grupy pacjentów, którym podano kardioznacznik. W toku przeprowadzonych badań nie odnotowano niepożądanych zdarzeń w związku z produktem badanym. Raport podsumowujący drugą fazę badań klinicznych, niezbędny do prowadzenia dalszych prac rozwojowych w ramach projektu, ma zostać sfinalizowany do końca czerwca 2019 r.

– Niezależnie od prac nad kardioznacznikiem grupa przygotowuje się do wprowadzenia w tym roku do sprzedaży dwóch nowych radiofarmaceutyków – Axumin oraz FET. Produkty te służą do diagnostyki w ramach pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) przy – odpowiednio – nowotworach prostaty oraz nowotworach mózgu i pozaczaszkowych. Wierzę, że zróżnicowanie oferty Synektik w segmencie radiofarmaceutyków ułatwi pacjentom korzystanie ze skuteczniejszej diagnostyki PET – dodał Kozanecki.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. r.obr. 2018/2019 wyniósł 8,8 mln zł wobec 1,69 mln zł zysku rok wcześniej.

Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT synektik, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • NN Investment Partners TFI zwiększyło udział w Synektiku powyżej 5 proc.

  NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (NN Investment Partners TFI) zwiększyło udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu SYNEKTIK powyżej 5 proc.

 • WIG20 na rollercoasterze, w górę ciągnie go Orlen i KGHM

  Giełdowy rollercoaster jedzie dalej. Tym razem WIG20 notuje mocne wzrosty. Inwestorom pozostaje trzymanie kciuków, aby z niego nie wypadł. Dużo spokojniej jest na małych i średnich spółkach.

 • WIG20 najwyżej od 11 miesięcy, Orlen spada po wynikach

  Początek czwartkowej sesji na GPW zdominował temat wyników kwartalnych Orlenu. Akcje paliwowej spółki tanieją o ponad 3 proc., negatywnie wyróżniając się nie tylko na tle pozostałych blue chipów, ale również i całego rynku, gdzie wzrosty notuje zdecydowana większość spółek.

 • Synektik może wypłacić dywidendę z zysku za 2018 r.

  SYNEKTIK ocenia, że 2018 rok przyniesie wysoki dwucyfrowy wzrost przychodów oraz wyniku netto m.in. dzięki przejęciu spółki Monrol Poland oraz dotacjom z UE do projektów realizowanych przez spółkę, poinformował wiceprezes Dariusz Korecki. Zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2018 r., nie planuje jednak opracowania polityki dywidendowej na kolejne lata. 

 • Synektik oczekuje przyspieszenia od czwartego kwartału

  SYNEKTIK – notowany na głównym rynku GPW innowacyjny producent i dostawca inteligentnych produktów stosowanych w onkologii, kardiologii i neurologii – wypracował w pierwszych trzech kwartałach br. 0,97 mln zł zysku netto. Zarówno sprzedaż, jak i wyniki operacyjne rosną w tempie ok. 20 proc. r/r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR