Temat ropy i wyniki spółek dołują WIG20, tanieją Orange i Tauron

Omawiane walory: , , , ,

Doniesienia o możliwości jedynie warunkowego zamrożenia produkcji ropy naftowej wyhamowały wzrostowy rajd na kursie surowca i uruchomiły przecenę na europejskich rynkach akcji. W Warszawie dodatkowym czynnikiem podażowym są słabe wyniki Orange Polska oraz zapowiedzi gigantycznych odpisów w Tauronie.

Jeszcze rano europejskie rynki rosły w siłę na fali drożejącej ropy naftowej i kolejnej udanej sesji na giełdach w Azji. W szczytowym momencie kurs baryłki WTI zyskiwał 4 proc. i oddalał się od psychologicznej bariery 30 USD. Motorem napędowym były doniesienia z poszczególnych krajów OPEC (i spoza kartelu) o woli podjęcia działań wspierających cenę surowca. Niestety, jeszcze przed południem kurs ropy gwałtownie cofnął się. Na rynek trafiła informacja, że przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Kataru, Rosji i Wenezueli ustalili jedynie, że zamrożą wydobycie ropy na poziomie ze stycznia. Dodatkowo zastrzegli, że porozumienie wejdzie wżycie, jeśli na identyczny krok zdecydują się pozostałe państwa OPEC. Dla rynku opcja zamrożenia wydobycia to zdecydowanie za mało. Gracze liczyli na wsparcie cen surowca poprzez ograniczenie produkcji u największych na świecie wydobywców.

Pozytywnym akcentem jest dzisiejszy ponad 3-proc. wzrost giełdy w Szanghaju. Inwestorzy w Chinach zareagowali na rekordowe dane na temat liczby nowych kredytów. W styczniu Chińczycy zaciągnęli kredyty na łączną kwotę 2,51 bilionów juanów (390 mld USD), co jest absolutnym miesięcznym rekordem. Konsensus wskazywał na 1,90 bln juanów przy poprzedniej wartości na poziomie 1,815 bln juanów. Wzrost akcji kredytowej to efekt działań tamtejszego rządu. Wiele firm stanęło przed ryzykiem strat lub spadku zysków, dlatego władze zdecydowały się na wprowadzenie działań, które miały ułatwić dostęp do kapitału.

FOIL

>> CMC Markets Broker CFD: akcje, indeksy, forex, surowce – ponad 10 000 instrumentów >> Otwórz demo

W Europie szeroko komentowanym wydarzeniem jest wczorajsze przemówienie Mario Draghiego w Parlamencie Europejskim. Szef Europejskiego Banku Centralnego zaznaczył, że wzrost inflacji i progres poczyniony w ostatnim czasie przez dynamikę wzrostu cen konsumenckich (inflacja CPI) jest mało satysfakcjonujący. Mario Draghi dodał także, że EBC może podjąć dodatkowe działania z zakresu polityki pieniężnej, jeżeli pojawi się taka potrzeba.

Z wtorkowych porannych wzrostów na rynkach akcji praktycznie już nic nie pozostało. Około godziny 11:40 zdecydowana większość europejskich indeksów świeci na czerwono. Niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą 0,2-0,5 proc. Jeszcze większą skalę przeceny obserwujemy w Warszawie. WIG20 traci ponad 1 proc. Dziś do handlu wracają Amerykanie. Niewykluczone, że Wall Street będzie chciało nadrobić wczorajszą sesję oraz zdyskontować dotychczasowe odbicie na cenach ropy.

W Warszawie tematem numer jeden są dzisiaj wyniki za IV kwartał. Z grona dużych spółek raportem podzielił się Orange Polska. Akcjonariusze telekomu nerwowo zareagowali na mocny spadek zysku EBITDA oraz 153 mln zł straty na poziomie netto. We wtorek akcje telekomu tanieją o ponad 7 proc.>> Czytaj więcej

Drugim mocno taniejącym walorem jest Tauron Polska Energia (-4,3 proc.). Spółka szacuje duże odpisy na aktywach wytwórczych w wynikach za 2015 r. Wynik na poziomie netto całej grupy w wyniku odpisów może zostać obniżony o 2,92 mld zł. To z kolei stawia pod dużym znakiem zapytania kwestię wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku.

Po przeciwnej stronie w segmencie WIG20 są akcje KGHM (+1,4 proc.). Lubińska spółka i japoński koncern Sumimoto uzgodnili, jakie kroki będą wspólnie podejmować, żeby efektywnie zarządzać spółką Sierra Gorda SCM w warunkach niskich cen miedzi i molibdenu.

Wzrostem kursu akcji po wynikach może pochwalić się Monnari. Spółka w IV kwartale 2015 r. osiągnęła 75,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, 16,2 mln zł zysku operacyjnego (EBIT) oraz 12,9 mln zł zysku netto. Przed południem akcje Monnari zyskują 1,8 proc.

Wyniki znacznie gorsze niż przed rokiem zaprezentował z kolei Komputronik. Spółka z minionym kwartale wypracowała 615,9 mln zł przychodów ze sprzedaży (-7 proc. r/r), 5 mln zł zysku operacyjnego (-68 proc. r/r) oraz 3,5 mln zł zysku netto (-65 proc. r/r). We wtorek notowania dystrybutora IT spadają o ponad 7 proc.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:40

Mapa rynku – stan na godzinę 11:40

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, komputron, MONNARI, orangepl, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR