Trzeszczy wsparcie na WIG20, w grze ING, Prairie Mining i Atrem

Omawiane walory: , ,

Giełda w Warszawie pozostaje odporna na dobre nastroje w Europie. Inwestorzy bardziej obawiają się bowiem tego, że paliwo do zwyżek już się wyczerpało, a Wall Street jest o krok od mocnej realizacji zysków. W efekcie WIG20 naruszył dziś ważne wsparcie i grozi mu szybki spadek o jeszcze 50 pkt.

Źródło: ATTrader.pl

Środowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od umiarkowanych wzrostów indeksów, co następnie przerodziło się w powolne ich osuwanie, doprowadzając do sporych spadków na parkiecie. O godzinie 12:40 indeks WIG20 spadał o 0,94 proc. do 2.348,8 pkt., WIG o 0,83 proc. do 60.034,9 pkt., mWIG40 o 0,84 proc. do 4.103,80 pkt., a sWIG80 o 0,4 proc. do 11.488,3 pkt. To plasowało GPW w ogonie giełd europejskich, gdzie przeważały wzrosty indeksów. Mocniej traciła tylko rosyjska giełda, a podobnej skali przeceny doświadczała giełda w Turcji.

To już nie pierwszy raz w tym tygodniu, gdy rodzimy rynek akcji zachowuje się relatywnie gorzej niż inne europejskie parkiety. To pokazuje, że poprawa nastrojów na globalnych rynkach finansowych, za którą stoją nadzieje na przyszłe porozumienie handlowe pomiędzy USA a Chinami, a także porozumienie budżetowe w USA, już nie wystarczą do wygenerowania trwałych wzrostów. Wydaje się, że inwestorzy zdają sobie sprawę, iż powoli paliwo do wzrostów na świecie (złagodzenie retoryki przez Fed, nadzieje na zakończenie wojen handlowych) powoli się wyczerpuje. Tym samym obawiają się oni teraz realizacji zysków z 1,5-miesięcznego rajdu na Wall Street. To tłumaczyłoby dlaczego dziś giełdę w Warszawie w dół ciągną tuzy z PKN Orlen (-1,9 proc.), PKO BP (-1,4 proc.), PGE (-2,5 proc.) i LPP (-2,4 proc.) na czele, a relatywnie lepiej spisują się małe spółki z indeksu sWIG80, które w okresie spodziewanego spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2019 roku, będą sobie radzić dużo gorzej niż blue chipy.

W drugiej części dnia słabość warszawskiej giełdy powinna się utrzymywać. Na horyzoncie brak jest czynników, które mogłyby bowiem odwrócić tę niekorzystną tendencję, poprawiając jednocześnie nastroje przy ulicy Książęcej. Istnieje natomiast ryzyko, że już lekkie pogorszenie nastrojów w Europie, czy na Wall Street, dodatkowo pogrąży polski rynek akcji. Szczególnie dotyczy to indeksu WIG20, który schodząc poniżej 2.350 pkt., naruszył ważne wsparcie, co może zwiastować szybki spadek w okolice 2.300 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po 4 godzinach handlu na GPW taniały akcje 44 proc. spółek, podczas gdy niespełna 33 proc. drożały. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazł się m.in. ING Bank Śląski, który pochwalił się wynikami finansowymi. W IV kwartale zysk netto banku wzrósł o 23 proc. w relacji rok do roku do 452,2 mln zł. To wynik o 10 proc. wyższy niż zakładali analitycy. Lepsze od prognozowanych wyniki to przede wszystkim efekt spadku o 13 proc. r/r odpisów na rezerwy. W reakcji na publikację raportu kwartalnego akcje banku podrożały o 1,5 proc. do 199,60 zł.

Po blisko dwóch dniach od ogłoszenia wezwania ruszyły notowania Atremu. Dziś akcje drożeją o 55,3 proc. do 2,05 zł. Grupa Immobile ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji Atrem, w wyniku którego zamierza uzyskać do 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Wzywający oferuje 2,07 zł za jedną akcję na okaziciela i 3,95 zł na jedną akcję imienną. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 15 marca i potrwają do 10 kwietnia.

Kurs Prairie Mining koryguje wczorajszy wystrzał w górę o 38,5 proc. do 1,08 zł, jaki miał miejsce w następstwie spekulacji, że spółka wystąpi o międzynarodowy arbitraż i będzie się domagać odszkodowania w wysokości 8-10 mld zł. Spółka poinformowała, że wprawdzie bierze pod uwagę arbitraż, ale chce polubownego rozwiązania sporu wokół budowy kopalń Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębińsko na Śląsku. Dziś akcje Prairie Mining tanieją o 13 proc. do 0,94 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atrem, ingbsk, Prairie, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR