Trzy Wiedźmy zdecydują o losach piątkowej sesji, w grze CCC, JSW i XTB

Omawiane walory: , , , ,

Udana sesja na rynkach w Europie. Ponad 1-proc. wzrosty notują główne indeksy w Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie. O losach sesji i indeksu WIG20 zdecydują jednak nie nastroje w Europie czy na Wall Street, ale wygasające marcowe kontrakty terminowe.

Źródło: ATTrader.pl


Piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem sporych wzrostów indeksów. Po godzinie 13:00 WIG20 miał wartość 2.341,53 pkt., zyskując 0,96 proc. w stosunku do czwartkowego zamknięcia. WIG rósł o 0,84 proc. do 60.507,7 pkt, mWIG40 o 0,7 proc. do 4.249,97 pkt, a sWIG80 o 0,4 proc. do 11.941,55 pkt Te dwa ostatnie indeksy testują dziś poziomy nieoglądane od ponad pół roku.

Mocne wzrosty na GPW to w głównej mierze poprawa nastrojów na rynkach globalnych. Zapowiedź obniżki od 1 kwietnia podatku VAT dla przedsiębiorców w Chinach, kontynuacja dotychczasowej polityki monetarnej przez Bank Japonii, a nawet odrzucenie wczoraj wieczorem przez parlament Wielkiej Brytanii opcji tzw. twardego Brexitu, wsparło najpierw azjatyckie giełdy, a obecnie europejskie parkiety. Jednocześnie wyparował gdzieś strach przed tym, że amerykańskie indeksy S&P500 i Nasdaq Composite mogą zawrócić z poziomu szczytów z początku miesiąca, rozpoczynając tym samym właściwą korektę silnych wzrostów z okresu koniec grudnia – początek marca.

Indeks WIG20 w górę ciągnie przede wszystkim PKO BP (+1,7 proc.), PKN Orlen (+1,1 proc.) i Pekao (+1,9 proc.). Swoje mocne pięć groszy dokłada CCC, którego akcje drożeją o ponad 5 proc. do 199,20 zł. Wczorajszy „powynikowy” zwrot na akcjach tej obuwniczej spółki z poziomu 180 zł, w zestawieniu z dzisiejszą zwyżką, istotnie poprawia układ sił na wykresie, sugerując w przyszłości możliwy wzrost w kierunku grudniowego maksimum (216,60 zł).

Czerwonym punktem na mapie warszawskiego rynku jest JSW, co bezpośrednio jest pokłosiem najnowszych wyników. W 2018 r. jastrzębska spółka odnotowała spadek zysków. W samym IV kwartale zysk netto wyniósł 312,1 mln zł i był o 7 proc. niższy od konsensusu (335,6 mln zł). Rano akcje JSW traciły nawet ponad 6 proc. – w dołku za jedną płacono 54,80 zł, czyli od października 2016 r. Jednak w kolejnych godzinach notowania odrabiają straty. Około 13:30 przecena na kursie węglowej spółki wynosiła już tylko -1,8 proc. Wsparciem okazała się wypowiedź prezesa, że JSW wyklucza przeprowadzenie emisji nowych akcji o wartości do 1 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Humory inwestorom przy ulicy Książęcej poprawiają nie tylko lepsze nastroje na zachodnioeuropejskich parkietach, ale również wyniki spółek.

W czwartym kwartale Dino Polska zanotowało wzrost zysku netto o 35,5 proc. w relacji rocznej do 98,8 mln zł, przy jednoczesnym wzroście przychodów o 27,5 proc. do 1,683 mld zł. Wyniki te wprawdzie były zbieżne z prognozami, ale plany dalszej ekspansji spółki (zapisany w strategii 2017-2020 plan otwarcia 1200 sklepów może być zrealizowany o rok wcześniej) uwiodły inwestorów, przekładając się na wzrost cen akcji o 1,7 proc. do 110,90 zł.

Po wynikach drożeją też akcje PKP Cargo. Spółka szacuje, że w całym 2018 roku zarobiła netto 183,9 mln zł, przy przychodach na poziomie 5,24 mld zł. Dziś jej akcje drożeją o 3,7 proc. do 42,45 zł.

O ponad 3 proc. rośnie kurs akcji X-Trade Brokers. Zarząd ogłosił, że na tegoroczną wypłatę dywidendy chce przeznaczyć 61 mln zł, tj. 0,52 zł na jedną akcję. Jeszcze w grudniu ub.r. spółka wypłaciła 41 mln zł, tj. 0,35 zł na jedną akcję, zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2018.

Dobre nastroje, pozytywne wieści ze spółek oraz mocne wzrosty indeksów w pierwszej połowie sesji nie przesądzają jeszcze o tym jak ona się zakończy. I nie dlatego, że nastroje może jeszcze zepsuć ewentualna realizacja zysków na Wall Street, czy publikowane o godzinie 1:15 potencjalnie rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej w USA (prognoza: 0,4 proc. M/M). Największym ryzykiem są wygasające dziś marcowe serie instrumentów pochodnych. W tym przede wszystkim kontrakty terminowe na indeks WIG20. Dlatego nastroje w końcówce notowań mogą jeszcze zmienić się o 180 stopni.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, dinopl, jsw, PKPCARGO, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR