Unimot podtrzymuje prognozę na 2020 rok pomimo koronawirusa

Omawiane walory:

Unimot podtrzymuje prognozę 62,3 mln zł skonsolidowanej EBITDA skorygowanej w 2020 roku pomimo spadku sprzedaży wywołanego epidemią koronawirusa, poinformował ISBnews prezes Adam Sikorski.

adam,sikorski,unimot

Adam Sikorski, prezes Unimotu. (Fot. spółka)

– Styczeń i luty były dla nas zdecydowanie lepsze niż zakładaliśmy, nawet biorąc pod uwagę pogorszenie w marcu I kwartał powinien być lepszy od planu, co skompensuje spodziewane pogorszenie w II kwartale, a od II półrocza sytuacja na rynku powinna się już unormować – ocenił Sikorski w rozmowie z ISBnews.

Według niego, spółka wnikliwie monitoruje sytuację związaną z koronawirusem w Chinach, gdzie sama prowadzi sprzedaż olejów Avia.

– Traktujemy Chiny jako rynek referencyjny, a wydaje się, że pomiędzy Chinami i Europą jest przesunięcie o około 8-10 tygodni. W Chinach sytuacja zaczęła już wracać do normalności, potrwa to jeszcze zapewne kilka tygodni. Nawet gdyby opóźnienie wynosiło całe trzy miesiące, najpóźniej pod koniec czerwca sytuacja w Europie również powinna się normować. Zakładamy, że na koniec II kwartału będziemy tam, gdzie Chiny będą w połowie kwietnia – wyjaśnił.

Dodał, że – oczywiście – Unimot jest przygotowany także na scenariusz pesymistyczny, w którym sytuacja nie wraca do normy w II półroczu 2020 roku.

– W 2018 roku pokazaliśmy, że w ciągu trzech miesięcy jesteśmy w stanie dostosować Grupę Unimot kosztowo do pogarszających się warunków i w razie potrzeby jesteśmy w stanie zrobić to ponownie – zapewnił prezes.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 4,45 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Unimot spodziewa się ‚niezłych wolumenów’ sprzedaży w II kwartale 2020 r.

  Po rekordowych wzrostach wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach w I kwartale 2020 roku, także w II kwartale roku UNIMOT spodziewa się "niezłych wyników" sprzedaży, choć zakłada, że będą one słabsze kw/kw, poinformował wiceprezes UNIMOTu ds. finansowych Marek Moroz.

 • Unimot wchodzi w rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar

  UNIMOT zelektryzował rynek informacją o wejściu w segment fotowoltaiki. Marcin Ludwicki, prezes UNIMOT Energia i Gaz szacuje, że do 2023 roku grupa osiągnie ok. 276 mln zł przychodów z tego tytułu. W środę akcje spółki rosną o ponad 5 proc. i są najwyżej od sierpnia 2017 r.

 • Unimot zanotował skokowy wzrost wolumenów w I kwartale 2020 r.

  Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych poprawił wolumeny we wszystkich segmentach biznesowych, zanotował wyższe r/r przychody oraz historycznie najwyższy poziom skonsolidowanej EBITDA skorygowanej, który wyniósł 32,9 mln zł.

 • Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.

 • Kurs akcji Unimotu wystrzelił po szacunkowych wynikach za I kwartał

  UNIMOT opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za I kwartał 2020 r. Według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła rekordowe 33,5 mln zł, czyli o 200 proc. więcej r/r. To ponad połowa całorocznej prognozy grupy na 2020 r. Kurs akcji UNIMOTu rośnie dziś o ponad 12 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR