Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Skarbówka kwestionuje rozliczenia VAT spółki zależnej Ciechu

Opublikowano: 2019-05-23 10:01:08

Omawiane walory:

Do pełnomocnika spółki Verbis ETA - spółki zależnej Ciechu - wpłynął protokół badania ksiąg. Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie prowadzi wobec spółki zależnej postępowanie podatkowe z tytułu rozliczenia VAT za IV kwartał 2013 roku. Spółka zależna oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem Urzędu.

– Urząd zakwestionował prawo odliczenia VAT od części wkładu niepieniężnego (aport) wniesionego przez Ciech na kapitał zapasowy spółki zależnej. Zdaniem Urzędu, podstawę opodatkowania aportu stanowi kwota równa wartości nominalnej objętych przez Ciech akcji spółki zależnej, wbrew interpretacji podatkowej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Ciech – czytamy w komunikacie.

>> Pamiętaj chemiku młody, do reakcji trzeba więcej sody!– omówienie sprawozdania finansowego Ciech po IV kw. 2018 r.

Spółka zależna oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem Urzędu.

– W przypadku utrzymania niekorzystanego dla spółki zależnej stanowiska w postępowaniu oraz w ewentualnym postępowaniu sądowo-administracyjnym, na wynik skonsolidowany Grupy Ciech będą miały wpływ kwoty: 30.775.121,95 zł z tytułu VAT oraz odsetki, które na dzień dzisiejszy wynoszą 13.520.818,00 zł. W związku z faktem, iż cała kwota podatku VAT została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym – na skonsolidowane przepływy pieniężne Grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek, o których mowa powyżej – czytamy dalej.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Ciech)

 • Chemia, czyli czarny koń sezonu wyników za II kwartał 2019 r.

  Do zamknięcia okresu rozliczeniowego pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz wiadomo, że cały II kwartał będzie wyjątkowo udany dla branży chemicznej. 

 • Ciech uruchamia w Niemczech nową linię do produkcji specjalistycznej sody

  Grupa CIECH uruchamia w Niemczech nową linię do produkcji specjalistycznej sody oczyszczonej, stosowanej m.in. w dializach. Nowa linia zwiększa moce wytwórcze fabryki zlokalizowanej w Stassfurcie o ponad 80 proc. (50 tysięcy ton rocznie) oraz przyczyni się do poszerzenia portfolio produktów grupy o najbardziej zaawansowaną i specjalistyczną odmianę sody, stosowaną w przemyśle farmaceutycznym i leczeniu chorób nerek.

 • Analiza techniczna 5 gorących spółek z branży chemicznej

  Branża chemiczna wraca do łask inwestorów. W ciągu zaledwie trzech miesięcy indeks WIG-Chemia wzrósł o ponad 23 proc. WojCIECH Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, przy jakich poziomach cenowych warto zainteresować się akcjami czołowych spółek chemicznych notowanych na GPW.

 • Ciech rozpoczął przegląd opcji strategicznych

  CIECH rozpoczął szczegółowy przegląd opcji strategicznych w zakresie zmian w strukturze korporacyjno-organizacyjnej grupy CIECH, ze szczególnym uwzględnieniem docelowego modelu w postaci holdingu z podziałem kompetencji pomiędzy poszczególnymi obszarami biznesowymi i centralą oraz zmian w strukturze aktywów grupy.

 • Ciech: Odwrócenie odpisu na 260 mln zł powiększy jednostkowy wynik netto za 2018

  CIECH w ramach prac nad sprawozdaniem jednostkowym za 2018 r. przeprowadził testy na utratę wartości zaangażowania spółki w spółkach zależnych. Na podstawie przeprowadzonych analiz zarząd podjął decyzję o odwróceniu w całości dokonanych historycznie odpisów aktualizujących wartość udziałów w SDC GmbH w kwocie ok. 260 mln zł. Kwota odwrócenia odpisu powiększy wysokość jednostkowego wyniku finansowego netto za ub.r.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku