W 2019 r. Oponeo.pl miało ponad 20 mln zł zysku netto i rekordowe przychody

Omawiane walory:

Internetowy dystrybutor opon w Polsce poprawił rekord sprzedaży opon i felg. Łączna wartość ubiegłorocznych przychodów zbliżyła się do 1 mld zł.

Oponeo,wyniki

Fot. Oponeo.pl

Sam IV kwartał 2019 r. przyniósł grupie Oponeo.pl wzrost wyników r/r i poprawę rentowności. Przychody ze sprzedaży wyniosły 410,4 mln zł (+15 proc. r/r), zysk netto 17,9 mln zł (+41 proc. r/r), a EBIT 23,9 mln zł (+21 proc. r/r).

W całym 2019 roku grupa Oponeo.pl odnotowała 20,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 16,76 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 28,67 mln zł wobec 24,38 mln zł zysku rok wcześniej, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły do 962 mln zł.

– Rekordowe przychody ze sprzedaży wyniosły 962 mln zł, co oznacza wzrost r/r o 14,1 proc. Wynik brutto wyniósł 30,3 mln i wzrósł o 26 proc. w stosunku do zysku brutto z 2018 roku. Marża EBITDA wyniosła 4,1 proc., wzrosła w porównaniu z 2018 rokiem o 0,2 pkt proc. Marża brutto na sprzedaży ukształtowała się na poziomie 19,4 proc., co oznacza wzrost r/r o 0,2 pkt proc. Rekordowy wolumen sprzedanych opon wyniósł 3,7 mln sztuk, co oznacza wzrost r/r o 11,3 proc. W analizowanym okresie sprzedano także rekordowe 139 tys. felg, co oznacza 13,3 proc. wzrostu r/r – poinformowała spółka.

oponeo,przychody

Źródło: Sprawozdanie finansowe Oponeo.pl

Na sprzedaż krajową przypadało 769,7 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 16,6 proc. Udział przychodów krajowych w całości przychodów grupy Oponeo.pl ze sprzedaży wyniósł 80 proc. Przychody z działalności zagranicznej wyniosły 192,3 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 5,3 proc.

Głównym elementem przychodów były przychody ze sprzedaży opon. Wyniosły one 876,8 mln zł i przedstawiały 91 proc. całości przychodów ze sprzedaży grupy. W całym 2019 roku grupa wysłała do swoich klientów 3,7 mln opon, tj. o 11,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W Polsce sprzedaż, biorąc pod uwagę wolumen opon, zwiększyła się o 12,8 proc., natomiast za granicą o 3,1 proc. w relacji do 2018 roku.

W 2019 roku z tytułu sprzedaży felg grupa uzyskała 38,6 mln zł przychodów, czyli o 18,3 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Wzrosty sprzedaży zostały osiągnięte przez grupę mimo kontynuacji trendu spadkowego na rynku opon w Polsce i w Europie. W skali całego kraju sprzedaż opon do samochodów osobowych w 2019 roku spadła o 8,1 proc., a w Europie o 2 proc.

– Działalności grupy sprzyjał jednak dynamiczny rozwój rynku e-commerce. W 2019 roku obroty w handlu elektronicznym B2C w Europie wzrosły o 13,6 proc. rok do roku – mówi Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl

Prezes spółki w liście do akcjonariuszy zapewnił, że Oponeo.pl jest przygotowane do działalności w dobie pandemii koronawirusa. Firma m.in. zapewniła już swoim pracownikom zdalny dostęp do pracy.

– Ugruntowana pozycja Grupy Oponeo.pl na rynku e-commerce, jest dziś szczególnie istotna również z punktu widzenia ostatnich wydarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Obecnie większość klientów wybiera zakupy przez internet w trosce o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Współpracujące z nami firmy kurierskie kierują się szczególnymi zasadami ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka rozpowszechniania się wirusa SARS-COV-2. Także część z serwisów montażowych współpracujących z Oponeo.pl wprowadziła z tego względu dodatkowe środki bezpieczeństwa w zakresie montażu opon – napisał Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl w liście do akcjonariuszy.

W 2019 roku Oponeo sprzedało Wirtualnej Polsce pakiet akcji spółki AutoCentrum.pl, co dodatnio wpłynęło na wynik finansowy. Swoją cegiełkę dołożyło także Dadelo. Należący do grupy dystrybutor rowerów i akcesoriów rowerowych zakończył 2019 rok z zyskiem netto w wysokości 0,8 mln zł.

Oponeo.pl jest liderem internetowej sprzedaży opon w Polsce, działającym w kilkunastu krajach Europy. W środę przed południem kurs akcji spółki spada o 3 proc. do 19,40 zł. Obecna kapitalizacja spółki wynosi 270 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT oponeo.pl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Oponeo.pl w ekstremalnych warunkach rynkowych zwiększyło sprzedaż

    W I kwartale 2020 roku internetowy dystrybutor opon i felg wypracował blisko 168 mln zł przychodów ze sprzedaży. Wynik o 5 proc. wyższy niż przed rokiem udało się wypracować mimo spowolnienia gospodarczego w kraju i na świecie wywołanego przez epidemię SARS-CoV-2 oraz spadków sprzedaży opon osobowych na całym rynku, które wyniosły 13 proc. w Europie i 23 proc. w Polsce.

  • Grupa Oponeo.pl zwiększyła przychody w kwietniu Po słabszym marcu internetowy dystrybutor opon i felg znów przyspiesza. Według najnowszych danych, w kwietniu OPONEO.PL wypracowało 111,2 mln zł, co oznacza wzrost o 5 proc. r/r.
  • Pandemia koronawirusa wyhamowała sprzedaż Oponeo.pl w marcu

    Wstępna wielkość przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych przez OPONEO.PL w marcu 2020 roku wyniosła 68,98 mln zł, co oznacza spadek o 8 proc. r/r. Spółka tłumaczy niższy wynik przesunięciem sezonu wymiany opon na letnie oraz pandemią koronawirusa.

  • W lutym Oponeo.pl miało wstępnie 40 mln zł przychodów Po słabszym styczniu internetowy dystrybutor opon i felg znów przyspiesza. Według najnowszych danych w lutym OPONEO.PL wypracowało 40,05 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. r/r.
  • Oponeo.pl wypracowało blisko 47 mln zł przychodów w styczniu Brak typowej mroźnej zimy daje się we znaki dystrybutorom opon. Według wstępnych szacunków, OPONEO.PL w styczniu zwiększyło przychody ze sprzedaży jedynie o 3 proc. r/r.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR