W Chinach ruszyła nowa giełda dla spółek technologicznych. Gigantyczne wzrosty na debiucie

W Chinach wystartował nowy rynek giełdowy STAR Market, wzorowany na amerykańskim NASDAQ-u. Notowania debiutantów już pierwszego dnia wystrzeliły niczym korki od szampanów. 

Fot. star.sse.com.

Na nowym parkiecie zadebiutowało 25 spółek technologicznych. Inauguracja odbyła się nie tylko z wielką pompą, ale też w akompaniamencie gigantycznych wzrostów. Jak wyliczył Bloomberg, pierwszego dnia notowania wszystkich firm zaliczyły wzrost średnio o 140 proc. Rekordzistą okazała się Anji Microelectronics Technolog. Notowania producenta półprzewodników zakończyły poniedziałkową sesję wzrostem o ponad 400 proc. (w ciągu dnia drożały nawet o 520 proc.). „Najskromniejszy” wzrost na debiucie zanotowała firma Harbin Xinguang Optic-Electronics Technology. Notowania dostawcy oprogramowania urosły o „tylko” 84 proc.

W sumie 25 debiutujących na szanghajskim parkiecie firm pozyskało od inwestorów 37 mld juanów (ok. 20 mld zł).

Giełda Star ma m.in. pomóc w zatrzymaniu na rynku chińskim rodzimych spółek technologicznych. Największe gwiazdy chińskiej gospodarki, jak Alibaba czy Tencent, w poszukiwaniu inwestorów udały się do Nowego Jorku i Hongkongu. Star ma zachęcić ich następców do pozostania na rynku wschodnim i powstrzymać ucieczkę przyszłych gigantów technologicznych na Zachód. Z tego powodu giełda dostała błogosławieństwo od samego przewodniczącego Xi.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wyjątkowe, jak na chiński rynek, są regulacje dopuszczające spółki do obrotu. Spółki chcące zadebiutować na chińskim odpowiedniku NASDAQ muszą tylko uzyskać zgodę od władz giełdy w Szanghaju, oraz przeznaczać 15 proc. swoich przychodów na badania i rozwój albo prowadzić prace nad nowoczesnymi technologiami.

Ciekawe są również zasady obrotu akcjami. Na giełdzie w Szanghaju notowania debiutantów mogą rosnąć lub spadać pierwszego dnia maksymalnie o 44 proc., a w kolejnych dniach już tylko o 10 proc. Na giełdzie Star natomiast przez pierwsze pięć dni nie ma żadnych limitów, a następnie ograniczenie będzie wynosić 20 proc. dziennie. Handel może zostać wstrzymany jedynie na 10 minut, jeżeli zmiana sięgnie 30 proc.

Do rynku dopuszczono tylko wyselekcjonowanych zagranicznych inwestorów oraz inwestorów krajowych, którzy posiadają portfel giełdowy o wartości co najmniej 500 tys. juanów i minimum dwuletnie doświadczenie giełdowe.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR