W III kwartale PCC Exol postawił na poprawę marży

Omawiane walory:

Konsekwentne zastępowanie niskomarżowych produktów wyrobami specjalistycznymi o wyższej rentowności przynosi wymierne efekty. Kwartalny zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o ponad 6 proc. do 21,6 mln zł.

W III kwartale 2016 r. przychody PCC Exol wzrosły o ponad 2 proc. do 138,7 mln zł. Tym samym śladem podążał zysk brutto ze sprzedaży – zwyżka o ponad 6 proc. do 21,6 mln zł. Zysk operacyjny skurczył się nieznacznie do 8,3 mln zł, a netto spadł z 4,99 mln zł do 4,5 mln zł.

Spółka zanotowała niższy wolumen sprzedaży, ale podobnie jak w poprzednich kwartałach zmieniła się jego struktura. Wolumen produktów masowych wyniósł 13,7 tys. ton i był o 2,4 tys. niższy niż przed rokiem, natomiast wolumen środków specjalistycznych zamknął się wynikiem 6,5 tys. ton, czyli o 1 tys. ton wyższym r/r.

– Wynika to z realizacji strategii Grupy, polegającej na zastępowaniu niskomarżowych produktów masowych produktami specjalistycznymi o wyższej rentowności. Proszę zwrócić uwagę, że jednostkowa cena sprzedaży dla produktów specjalistycznych jest o 77 proc. wyższa niż dla produktów masowych. Choć spółka wspomina, że strategiczne przesunięcie odbywa się kosztem wolumenu, to warto mimo wszystko dodać, że efekt spadku był w tym kwartale największy w tym roku. Mimo spadku łącznego wolumenu przychody ze sprzedaży wzrosły o 2,2 proc. (2,9 mln zł). Z jednej strony jest to efekt wyższych cen sprzedaży produktów, a z drugiej wyższego obrotu na działalności handlowej. Efekt zmiany miksu produktowego widać oczywiście na poziomie marży brutto na sprzedaży. W raportowanym okresie rentowność wyniosła 15,6 proc., czyli o 0,7 p.p. więcej niż przed rokiem. – zaznacza Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj więcej

Narastająco po trzech kwartałach tego roku dynamika zysku brutto ze sprzedaży sięga 18 proc., co przekłada się na wynik ponad 68 mln zł. EBIT skoczył o 28 proc. do 27,4 mln zł, a zysk netto o 61 proc. do 16,9 mln zł. Wyższe zyski były wsparte ponad 4-proc. dynamiką przychodów, które wyniosły 404,6 mln zł.

– Dobre rezultaty nie byłyby możliwe bez systematycznego inwestowania w zaplecze techniczne działu badawczo-rozwojowego oraz w instalacje przemysłowe. Rozpoczęliśmy właśnie rozbudowę instalacji, zamierzamy zwiększać wolumeny sprzedawanych produktów. – mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol. 

Przychody i marża ze sprzedaży. Źródło: Spółka

Przychody i marża ze sprzedaży. Źródło: Spółka

Dzięki inwestycji, spółka planuje sprzedawać więcej wyrobów o zastosowaniach przemysłowych, wykorzystywanych między innymi do redukcji piany w procesie produkcji cukru, produkcji papieru, w gorzelniach czy w oczyszczalniach ścieków. Dodatkowo spółka planuje również budowę instalacji do produkcji delikatnych składników, mających zastosowanie w kosmetykach i środkach higieny osobistej. Przy wsparciu dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 2,5 mln zł PCC Exol rozpoczęła projekt badań nad rozwojem innowacyjnych produktów dla branży farb i lakierów. 

Spółka w ramach dywersyfikacji i równoważenia struktury finansowania swojej działalności, zdecydowała się na emisję obligacji korporacyjnych. W drugim i trzecim kwartale br. przeprowadziła z sukcesem dwie emisje obligacji, z 5,5-procentowym kuponem, na łączną kwotę 45 mln zł. >> W serwisie dostępna jest już analiza sprawozdania grupy PCC Exol za III kwartał

– PCC Exol ma bezpieczniejszą strukturę finansowania. Co prawda nie pokrywa kapitałem własnym całego majątku trwałego, ale czyni to kapitałem stałym. W efekcie na poziomie statycznym ma korzystniejsze współczynniki płynności. Warto zwrócić uwagę, że zarówno struktura finansowania jak i płynność spółki poprawiła się względem stanu na koniec poprzedniego roku. Spółka nie jest nadmiernie zadłużona (ma akceptowalny wskaźnik ogólnego zadłużenia), ale podobnie jak Rokita ma całkiem spory udział długu oprocentowanego w zobowiązaniach. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Dziś akcje spółki zachowują się stabilnie. W skali ostatniego miesiąca notowania zyskały 3,5 proc., a sześciomiesięczna stopa zwrotu jest na 7-proc. minusie. 

wykres_pccexol

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pccexol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 7 najciekawszych transakcji insiderskich w styczniu

  Insiderzy uaktywnili się na warszawskiej giełdzie. W pierwszych tygodniach nowego roku osoby pełniące funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach przeprowadziły kilkaset transakcji. StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukano okazji inwestycyjnych, a gdzie realizowano pokaźne zyski.

 • HH Technology pozwał PCC Exol w zw. z naruszaniem patentu dot. alkoksylatów

  PCC Exol otrzymał od Sądu Okręgowego we Wrocławiu zawiadomienie o rozprawie w związku z pozwem złożonym przez HH Technology Corp. HH Technology wnosi w nim m.in. o nakazanie PCC EXOL zaniechania naruszania zastrzeżeń patentu nr 210255 "Sposób wytwarzania alkoksylatów i urządzenie do realizacji tego sposobu".

 • 8 ekspresowych dywidend do zgarnięcia w maju

  W maju jest szansa nie tylko na szybkie, ale też pokaźne dywidendy. StockWatch.pl znalazł 8 spółek, które w przyszłym miesiącu podzielą i błyskawicznie wypłacą akcjonariuszom ubiegłoroczne zyski.

 • PCC Exol proponuje 0,09 zł dywidendy na akcję za 2018 r.

  PCC Exol chce przeznaczyć kwotę 15,538 mln zł na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, co daje 0,09 zł na jedną akcję.

 • HH Technology złożył zażalenie na decyzję sądu dot. PCC Rokita i PCC Exol

  HH Technology wniósł do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 28 stycznia 2019 r., oddalające wnioski o zabezpieczenie roszczenia o zaniechanie naruszenia patentu nr 210255 „Sposób wytwarzania alkoksylantów i urządzeń do realizacji tego sposobu", złożone przeciwko PCC Rokita oraz PCC Exol.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR