StockWatch.pl

W III kwartale PCC Exol postawił na poprawę marży

Omawiane walory:

Konsekwentne zastępowanie niskomarżowych produktów wyrobami specjalistycznymi o wyższej rentowności przynosi wymierne efekty. Kwartalny zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o ponad 6 proc. do 21,6 mln zł.

W III kwartale 2016 r. przychody PCC Exol wzrosły o ponad 2 proc. do 138,7 mln zł. Tym samym śladem podążał zysk brutto ze sprzedaży – zwyżka o ponad 6 proc. do 21,6 mln zł. Zysk operacyjny skurczył się nieznacznie do 8,3 mln zł, a netto spadł z 4,99 mln zł do 4,5 mln zł.

Spółka zanotowała niższy wolumen sprzedaży, ale podobnie jak w poprzednich kwartałach zmieniła się jego struktura. Wolumen produktów masowych wyniósł 13,7 tys. ton i był o 2,4 tys. niższy niż przed rokiem, natomiast wolumen środków specjalistycznych zamknął się wynikiem 6,5 tys. ton, czyli o 1 tys. ton wyższym r/r.

– Wynika to z realizacji strategii Grupy, polegającej na zastępowaniu niskomarżowych produktów masowych produktami specjalistycznymi o wyższej rentowności. Proszę zwrócić uwagę, że jednostkowa cena sprzedaży dla produktów specjalistycznych jest o 77 proc. wyższa niż dla produktów masowych. Choć spółka wspomina, że strategiczne przesunięcie odbywa się kosztem wolumenu, to warto mimo wszystko dodać, że efekt spadku był w tym kwartale największy w tym roku. Mimo spadku łącznego wolumenu przychody ze sprzedaży wzrosły o 2,2 proc. (2,9 mln zł). Z jednej strony jest to efekt wyższych cen sprzedaży produktów, a z drugiej wyższego obrotu na działalności handlowej. Efekt zmiany miksu produktowego widać oczywiście na poziomie marży brutto na sprzedaży. W raportowanym okresie rentowność wyniosła 15,6 proc., czyli o 0,7 p.p. więcej niż przed rokiem. – zaznacza Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj więcej

Narastająco po trzech kwartałach tego roku dynamika zysku brutto ze sprzedaży sięga 18 proc., co przekłada się na wynik ponad 68 mln zł. EBIT skoczył o 28 proc. do 27,4 mln zł, a zysk netto o 61 proc. do 16,9 mln zł. Wyższe zyski były wsparte ponad 4-proc. dynamiką przychodów, które wyniosły 404,6 mln zł.

– Dobre rezultaty nie byłyby możliwe bez systematycznego inwestowania w zaplecze techniczne działu badawczo-rozwojowego oraz w instalacje przemysłowe. Rozpoczęliśmy właśnie rozbudowę instalacji, zamierzamy zwiększać wolumeny sprzedawanych produktów. – mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol. 

Przychody i marża ze sprzedaży. Źródło: Spółka

Przychody i marża ze sprzedaży. Źródło: Spółka

Dzięki inwestycji, spółka planuje sprzedawać więcej wyrobów o zastosowaniach przemysłowych, wykorzystywanych między innymi do redukcji piany w procesie produkcji cukru, produkcji papieru, w gorzelniach czy w oczyszczalniach ścieków. Dodatkowo spółka planuje również budowę instalacji do produkcji delikatnych składników, mających zastosowanie w kosmetykach i środkach higieny osobistej. Przy wsparciu dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 2,5 mln zł PCC Exol rozpoczęła projekt badań nad rozwojem innowacyjnych produktów dla branży farb i lakierów. 

Spółka w ramach dywersyfikacji i równoważenia struktury finansowania swojej działalności, zdecydowała się na emisję obligacji korporacyjnych. W drugim i trzecim kwartale br. przeprowadziła z sukcesem dwie emisje obligacji, z 5,5-procentowym kuponem, na łączną kwotę 45 mln zł. >> W serwisie dostępna jest już analiza sprawozdania grupy PCC Exol za III kwartał

– PCC Exol ma bezpieczniejszą strukturę finansowania. Co prawda nie pokrywa kapitałem własnym całego majątku trwałego, ale czyni to kapitałem stałym. W efekcie na poziomie statycznym ma korzystniejsze współczynniki płynności. Warto zwrócić uwagę, że zarówno struktura finansowania jak i płynność spółki poprawiła się względem stanu na koniec poprzedniego roku. Spółka nie jest nadmiernie zadłużona (ma akceptowalny wskaźnik ogólnego zadłużenia), ale podobnie jak Rokita ma całkiem spory udział długu oprocentowanego w zobowiązaniach. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Dziś akcje spółki zachowują się stabilnie. W skali ostatniego miesiąca notowania zyskały 3,5 proc., a sześciomiesięczna stopa zwrotu jest na 7-proc. minusie. 

wykres_pccexol

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pccexol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR