Wiara w odbicie w USA trzyma GPW na powierzchni, w grze Kruk i GetBack

Omawiane walory: , , ,

Rodzimi inwestorzy wrócili ze świąt i liczą na wzrostowe odbicie na Wall Street. Na warszawskiej giełdzie bowiem utrzymują się mieszane nastroje pomimo silnych podażowych sygnałów płynących z globalnych parkietów. 

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Mieszane nastroje dominują we wtorek na giełdzie w Warszawie. W południe WIG20 zyskiwał 0,55 proc. i testował poziom 2.222 pkt. W tym czasie WIG rósł o 0,2 proc. do 58.475 pkt., mWIG40 o 0,3 proc. do 4.569,1 pkt., a sWIG80 spadał o 0,3 proc. do 14.139 pkt.

Na tle innych europejskich parkietów, w tym przede wszystkim spadającego o 1,5 proc. niemieckiego indeksu DAX i tracącego 0,9 proc. francuskiego indeksu CAC 40, takie zachowanie to przejaw siły. Dość łatwo można zidentyfikować jej źródło. Dziś pierwsze skrzypce grają przede wszystkim nadzieje. Nadzieje na to, że po wczorajszej gwałtownej wyprzedaży na Wall Street (DJIA -1,9 proc.; S&P500 -2,23 proc.; Nasdaq Composite -2,74 proc.), jaka miała miejsce w następstwie powrotu obaw o wojny handlowe i przyszłość spółek technologicznych, dziś nastąpi wzrostowe odreagowanie.

Rodzimych inwestorów wspiera zauważona w końcówce sesji w USA próba skorygowania przeceny, a także dzisiejsze plusy na kontraktach terminowych. Można więc postawić tezę, że dopóki ta nadzieja będzie się utrzymywać, warszawskie indeksy mają szansę zakończyć dzień na plusach. Gdyby jednak w późniejszych godzinach górę wziął strach i kontrakty terminowe na DJIA, D&P500 czy Nasdaq znalazły się „po czerwonej stronie”, to niestety spadki zagoszczą również na GPW.

W indeksie WIG20, jak przystało na sesję bez jednoznacznej tendencji, równo połowa spółek spada i rośnie. Indeks w górę ciągną akcje mBanku (+3,3 proc.), Eurocashu (+3 proc.) i PKN Orlen (+1,8 proc.). W dół zaś walory Tauron Polska Energia (-1,65 proc.), KGHM-u (-0,7 proc.) i PGNiG (-0,35 proc.). Te ostatnie są dziś też najtańsze od blisko roku.

Na szerokim rynku kolejny dzień mocno drożeją akcje Mostostalu Warszawa. Dziś za jedną trzeba zapłacić 5,06 zł, czyli o 6,3 proc. więcej niż na zamknięciu poprzedniego tygodnia. Impulsem do zwyżki niezmiennie jest informacja, że spółka wygrała przed Sądem Okręgowym w Szczecinie spór z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. W efekcie na jej rzecz zasądzona została kwota 33,77 mln zł wraz z odsetkami.

Akcje Prairie Mining tracą aż 24,5 proc., spadając do 1,60 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na brak koncesji wydobywczej na obszarze kopalni Jan Karski. Spółka nie mogła wystąpić o nią, gdyż Ministerstwo Środowiska nie podpisało z nią umowy użytkowania tejże kopalni. W opinii spółki resort złamał prawo i dlatego Prairie Mining wystąpiło na drogę prawną przeciwko niemu.

Quercus i Sebastian Buczek biorą na siebie obligacje GetBack >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Spadki kontynuuje kurs GetBack. Akcje windykacyjnej spółki tanieją o 4,8 proc. do 6,95 zł, po tym jak przed świętami wyznaczyły one historyczny dołek na poziomie 6,12 zł. Sentyment wokół GetBack wciąż pozostaje zły, ale duże wyprzedanie może rodzić wśród spekulantów pokusę złapania spadającego noża.

Problemy GetBack rykoszetem odbiły się na Quercus TFI. Jego kurs spada o 9,5 proc. do 4,76 zł. Quercus TFI i podmiot kontrolowany przez Sebastiana Buczka utworzą fundusz, który odkupi obligacje GetBack od trzech popularnych subfunduszy Quercusa. Na ten cel przeznaczy 86 mln zł. Swoje „pięć groszy” dokłada też oczywiście dekoniunktura na GPW.

notowania

Znacznie lepiej niż GetBack radzi sobie kurs akcji Kruka. Notowania spółki rosną o 2,5 proc. do 223,40 zł. Pomaga podwyższona przez analityków DM Vestor rekomendacja z ceną docelową na poziomie 286 zł.

W środę 4 kwietnia br. o godz. 11:00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem zarządu Kruk SA. Tematem rozmowy będą wyniki spółki za rok 2017 oraz plany rozwoju grupy Kruk.

Inwestorzy z GPW są obecnie wpatrzeni w Wall Street, ignorując inne impulsy. W tym dane makroekonomiczne z Polski. W marcu indeks PMI opisujący kondycję polskiego sektora przemysłowego niespodziewanie pozostał na poziomie z lutego i miał wartość 53,7 pkt. Dane nieco zaskoczyły, gdyż podobnie jak w przypadku analogicznych indeksów dla innych europejskich gospodarek, oczekiwano jego spadku. Nie zmienia to jednak faktu, że wskaźnik ten osiągnął szczyt w grudniu ub.r., teraz znajduje się na poziomach najniższych od października ub.r. i jest wyraźnie niższy dla całej strefy euro (53,7 vs. 56,6). Dodatkowo wzrost nowych zleceń jest najniższy od 8. miesięcy. Mimo wszystko to wciąż są dobre dane. Indeks PMI znajduje się powyżej granicznego poziomu 50 pkt. już od 42 miesięcy, co jest najdłuższym takim okresem od rozpoczęcia jego publikacji w 1998 roku. Dane też wpisują się w pozytywny obraz sytuacji w I kwartale roku rysowany przez inne raporty z Polski. Dlatego też z punktu widzenia rynków finansowych PMI tak naprawdę niczego nie zmienia. Nie niesie żadnego nowego impulsu. Nie może więc dziwić, że publikacja ta została zignorowana przez inwestorów giełdowych.

Jeżeli giełdowe indeksy mają w tym tygodniu reagować na jakieś dane, to może to być środowa publikacja wstępnych danych o inflacji w Polsce (wrażliwy może być sektor bankowy) i strefie euro (w kontekście przyszłych decyzji ECB). A przede wszystkim publikowana w drugiej połowie tygodnia seria raportów z amerykańskiego rynku pracy. Ze wskazaniem oczywiście na piątkowe dane o płacach tygodniowych (prognoza: 2,7 proc. R/R), zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (prognoza: +198 tys.) i bezrobociu (prognoza: 4 proc.). Wydaje się jednak, że powyższe publikacje będą tylko tłem. Pierwsze skrzypce zaś wciąż będą grać tematy wojen handlowych i spółek technologicznych. Zmieni to się najwcześniej w przyszłym tygodniu, gdy powoli na pierwszy plan powinien wysuwać się nowy sezon wyników na Wall Street.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, Kruk, mostalwar, Prairie, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR