WIBOR do poprawki. Co czeka kredytobiorców i obligatariuszy od nowego roku?

Z początkiem 2020 r. zniknie stawka WIBOR, czyli wskaźnik, który decyduje m.in. o wysokości rat kredytów hipotecznych oraz oprocentowaniu wielu obligacji dostępnych na Catalyst. Spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych – GPW Benchmark pracuje nad alternatywą.

WIBOR, kredyty, obligacje, bmr, Benchmark

Według unijnych przepisów, nowy WIBOR ma być ustalany na podstawie wartości faktycznych transakcji rynkowych, a nie jak dotychczas na podstawie deklaracji banków.

Przypomnijmy, czym jest WIBOR i dlaczego jest taki ważny. WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to stopa referencyjna, po której polskie banki są skłonne pożyczać sobie nawzajem pieniądze. Ustala się ją każdego dnia roboczego do godziny 11:00 i jest średnią z deklaracji największych banków co do jej wielkości na określony tenor (np. 1 dzień, trzy miesiące, rok). Proces ten nazywa się fixingiem. W pewnym uproszczeniu jest to cena, po jakiej bank może kupić pieniądze od innego banku. Dlatego też ta stawka jest ważna dla klientów banku, ponieważ o nią oparte jest oprocentowanie kredytów – WIBOR powiększony o marżę (np. WIBOR 3M + 2 proc.). Również oprocentowanie obligacji korporacyjnych jest na ogół oparte o stawkę WIBOR, także tych, które właśnie są emitowane, a ich wykup przypada za kilka lat.

WIBOR funkcjonuje od wielu lat, więc dlaczego trzeba go zmieniać? Całe zamieszanie spowodowane jest dyrektywą unijną BMR w sprawie wskaźników referencyjnych, a jej powstanie jest pokłosiem afery z manipulowaniem stawki LIBOR przez angielskie banki (LIBOR jest angielskim odpowiednikiem stawki WIBOR). W latach 2005–2010 największe brytyjskie banki zmawiały się ze sobą w celu zawyżania lub zaniżania LIBOR-u. Dyrektywa BMR nakazuje, aby stosować metodę kaskadową. Nowe stawki referencyjne mają być przede wszystkim oparte na faktycznych transakcjach rynkowych pożyczek między bankami, a dopiero w drugiej kolejności na deklaracjach, czyli tzw. fixingu. Tak jak wspomniano powyżej, do tej pory WIBOR ustalany był na podstawie średniej z deklaracji banków.

Co więcej, od czasów kryzysu finansowego banki pożyczają sobie pieniądze co najwyżej na jedną noc (overnight), a oprocentowanie większości kredytów jest oparte na WIBOR-ach 3 i 6 – miesięcznym, co oznacza, że ich wysokość jest oparta o same deklaracje, a nie o faktyczne transakcje na rynku międzybankowym. Używając analogii można powiedzieć, że banki to tacy hurtownicy cukru, którzy codziennie ustalają, że kilogram cukru kosztuje 100 zł, ale nikt tym cukrem między sobą nie handluje. Za to kostki cukru, które licznie sprzedają klientom detalicznym kosztują 150 zł za kilogram.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zadanie opracowania nowego WIBOR-u zostało powierzone spółce GPW Benchmark – podmiotowi zależnemu od GPW. W czasie konferencji prasowej jej prezes Zbigniew Minda zapowiedział, że zmodyfikowany WIBOR zachowa kluczowe elementy starej metody, ale jednocześnie ma spełniać warunki unijnego rozporządzenia. Przedstawiciele GPW Benchmark nie przekazali jeszcze szczegółowych informacji, ale z ich wypowiedzi wynika, że nowa stawka będzie oparta w pierwszej kolejności o realne transakcje, w wypadku ich braku będzie ekstrapolowana na podstawie transakcji z podobnych rynków, a na samym końcu będzie decydował fixing, który wciąż będzie się odbywał niezależnie od wyliczeń GPW Benchmark.

Zmiana WIBOR-u może mieć ogromne konsekwencje nie tylko dla sektora finansowego, ale i dla każdego z nas. Pomijając wysokość stawki (która może być wyższa od obecnej, co może zwiększyć wysokość raty kredytowej albo oprocentowanie obligacji), rodzi się pytanie, czy nie należałoby zmieniać każdej umowy kredytowej, skoro zmianie ulega najważniejszy z jej zapisów odnośnie oprocentowania? Przedstawiciele GPW Benchmark zapewniają, że nie będzie takiej potrzeby, ponieważ nowy WIBOR będzie bezpośrednim spadkobiercą i kontynuatorem poprzedniego.

Teoretycznie dyrektywa BMR pozwala opóźnić wprowadzenie nowych stawek referencyjnych do 2021 r., jednak KNF jest zdeterminowany, aby nastąpiło to już w 2020 r. Mając na uwadze, że pozostało już tylko 5 miesięcy wiemy bardzo mało o nowym WIBOR–ze. Znając polskie realia na początku będzie trochę chaosu, ale z czasem rynek ewolucyjnie wypracuje jakieś rozwiązanie. Istnieje jednak obawa, że skoro rynek pożyczek międzybankowych obejmuje tylko transakcje overnight to nie zmieni się nic, bo ostatecznie i tak będzie decydował fixing.

Opracował: Wojciech Bartosik, analityk Michael/Ström Dom Maklerski

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR