WIG20 goni Europę, w centrum uwagi dane z USA, Groclin i Trakcja

Omawiane walory: , ,

WIG20 z wynikiem w okolicach plus 0,7 proc. pozostaje w ogonie europejskiej stawki. Główne indeksy w Paryżu i we Frankfurcie rosną o ponad 1,5 proc. Druga połowa dnia może przynieść poprawę nastrojów na GPW, pod warunkiem kontynuacji wzrostów na Wall Street.

Źródło: ATTrader.pl

Poniedziałkowy (kolejny już) zwrot na Wall Street z poziomów październikowo-listopadowych dołków, poprawił dziś nastroje na światowych giełdach. Na zdecydowanej większości europejskich parkietów dominuje kolor zielony. W tym na giełdach we Frankfurcie i w Paryżu, gdzie tamtejsze indeksy rosną po 1,5 proc., korygując spadki z poprzednich sesji.

Parkiet w Warszawie ma co nadrabiać. Jakkolwiek tutejsze indeksy rozpoczęły dzień od wzrostów, przerywając serię trzech spadkowych sesji, to bardzo szybko do głosu doszła podaż. O godzinie 13:00 indeks WIG20 rósł o 0,7 proc. do 2.258 proc. W tym samym czasie mWIG40 spadał o 0,1 proc. do 3.969 pkt. Mocno, bo o 0,7 proc. do 10.773,55 pkt., tracił sWIG80, który jako jedyny rozpoczął dzień od spadków.

notowania

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Słaba pierwsza połowa wtorkowej sesji przy ulicy Książęcej to efekt ogólnie gorszego zachowania najmniejszych spółek oraz Orlenu (-1,3 proc.), PGNiG (-1,6 proc.) i LPP (-2,5 proc.), które w największym stopniu ciążą indeksowi dużych spółek, ograniczając przy tym pozytywny wpływ drożejących akcji PZU (+2,3 proc.), Santander Bank Polska (+2,4 proc.) i KGHM-u (+1,5 proc.).

Prognozy dla polskiej giełdy i gospodarki na 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Przedpołudniowe zachowanie GPW może rozczarowywać. Jednakże wiele wskazuje na to, że w drugiej części notowań nastroje się poprawią. Przemawia za tym nie tylko obserwowane dziś odbicie na europejskich parkietach, ale przede wszystkim nastroje powinien wspierać wczorajszy zwrot amerykańskich indeksów z poziomów wsparć tworzonych przez minima z października oraz listopada, wspierany dodatkowo informacjami o kontynuacji rozmów handlowych przez USA i Chiny, pomimo zamieszania wokół aresztowanego na polecenie USA dyrektora finansowego koncernu Huawei. Jest również prawdopodobne, że o godzinie 14:30 rynki akcji dostaną dodatkowe wsparcie ze strony danych makro. Wówczas inwestorzy poznają listopadowy raport o inflacji producenckiej. Można oczekiwać, że ceny producentów spadną bardziej niż do prognozowanego poziomu 2,5 proc. z 2,9 proc. rok do roku w październiku. To powinno ograniczyć oczekiwania co do skali podwyżek stóp procentowych przez Fed w 2019 roku, stając się dla giełd dodatkowym bodźcem do kupna akcji.

Na szerokim rynku gorąco jest m.in. na akcjach Groclinu, Trakcji i Wieltonu. Akcje Groclinu drożeją o 7,4 proc. do 3,76 zł, kontynuując zwyżkę zapoczątkowaną w połowie listopada i atakując październikowy szczyt na 3,78 zł. Gdyby to się udało, to byłby to sygnał definitywnego zakończenia trendu spadkowego. Jednocześnie zostałaby otwarta droga w okolice 6 zł.

Kurs Trakcji idzie w górę o 6,9 proc. do 3,87 zł i testuje poziomy nieoglądane od czterech miesięcy. Akcje Trakcji od ponad miesięcy są w budzącej zaufanie tendencji wzrostowej, co może wynieść je w okolice oporu na 4,68 zł.

Na tle poprzedniej dwójki spółek wzrost Wieltonu o 4,5 proc. do 10,12 zł wydaje się być najbardziej przypadkowy na gruncie analizy technicznej, aczkolwiek bardzo realny na gruncie czynników fundamentalnych. Zwyżka jest reakcją na poranną informację o podpisaniu aneksu do umowy ramowej z LLC Man truck and Bus Prduction RUS w Sankt Petersburgu.

Po drugiej stronie barykady negatywnie wyróżniają się spółki gamingowe: Vivid Games (-2,8 proc.), 11 bit studios (-4,4 proc.) i notowany na NewConnect Bloober Team (-5,2 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Groclin, trakcja, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR