WIG20 najgorszy w Europie, w grze Orlen i Idea Bank

Omawiane walory: , ,

Nowe rekordy na Wall Street i ponad 1-proc. wzrosty na giełdach we Frankfurcie i w Londynie nie robią wrażenia na inwestorach nad Wisłą. Warszawska giełda ponownie jest najgorszą w Europie.

giełda,orlen,idea,bank

WIG20 jest dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie.

W poniedziałek amerykańskie indeksy nie tylko odrobiły poranne straty, ale też poprawiły historyczne rekordy. To, w połączeniu z dobrymi danymi nt. nowo zarejestrowanych samochodów w Europie, uskrzydliło główny indeks giełdy we Frankfurcie. Przed południem DAX rośnie o ponad 1,2 proc., wybijając się górą z 1,5-tygodniowej konsolidacji wokół 13.225 pkt. i testując najwyższe poziomy od stycznia 2018 roku. Od początku roku wzrósł on już ponad 26,5 proc. Zieleni nie brakuje też na pozostałych parkietach. Francuski indeks CAC40 przed południem rósł o 0,5 proc., zyskując od początku roku 26 proc. i testując dziś najwyższe poziomy od 2007 roku.

Poprawa nastrojów szerokim łukiem omija warszawską giełdę, gdzie dziś większość akcji i indeksów znajduje się po czerwonej stronie. O godzinie 11:30 indeks WIG20 spadał o 0,34 proc. do 2,222 pkt., tracąc na wartości 6 z 7 ostatnich sesji i testując poziomy o 2,5 proc. niższe niż na koniec 2018 roku. W tym samym czasie WIG spadał o 0,27 proc. do 58.692 pkt., a mWIG40 o 0,21 proc. do 3.790 pkt. Jedynie sWIG80 zyskiwał 0,27 proc. i miał wartość 11.636,93 pkt., rosnąc co prawda o 10 proc. od początku roku, ale nie można zapominać o dwóch latach jego dramatycznych spadków.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po 2,5 godzinach handlu na giełdzie w Warszawie taniały akcje 38 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy kursy niespełna 36 proc. z nich szły w górę. WIG20 swoją przecenę zawdzięcza jednak przede wszystkim jednej spółce – PKN Orlen. Kurs paliwowego giganta spada o 3,2 proc. do 98,26 zł, kontynuując korektę wrześniowo-październikowych wzrostów. Mając na uwadze, że w listopadzie podobnie zachowuje się również Lotos, ich spadki można wiązać ze spodziewanym przez inwestorów słabym ostatnim kwartałem w branży petrochemicznej. Na gruncie natomiast analizy technicznej, dzisiejsza wyprzedaż Orlenu to prosta pochodna wybicia dołem z krótkiej konsolidacji w przedziale 100,80-103,85 zł, połączonej z przełamaniem psychologicznego wsparcia tworzonego przez okrągły poziom 100 zł.

Na szerokim rynku nie tylko PKN psuje humory inwestorom. Akcje Idea Banku tanieją o 4,8 proc. do 2,88 zł po publikacji raportu kwartalnego. Bank z portfela Leszka Czarneckiego w III kwartale wypracował 12,9 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej, ale po trzech kwartałach roku jego strata netto wyniosła 65,5 mln zł. Wskaźniki kapitałowe banku nadal kształtują się poniżej wymaganych poziomów, a władze banku dalej szukają potencjalnego inwestora.

W ślad za Idea Bankiem podążą Getin Holding, którego akcje tanieją o 3,8 proc. do 1,796 zł, korygując ostatnie wzrosty.

Po trzydniowej wzrostowej korekcie do spadków wrócił kurs CI Games. Akcje tego producenta gier tracą 4,9 proc. i za jedną trzeba zapłacić 0,846 zł.

Ten fatalny obraz, jaki zafundowała nam warszawska giełda, może analizować w skrajnie różny sposób. Optymiści powiedzą, że spadki generowane w zasadzie przez jedną spółkę (PKN Orlen), w sytuacji gdy cała Europa zyskuje na wartości, można w drugiej połowie dnia bardzo łatwo przekuć na wzrosty indeksów. Pesymista natomiast wskaże na zagrożenie korektą na Wall Street, co dodatkowo popsuje nastroje na GPW i mocniej ściągnie w dół warszawskie indeksy. Niestety ten drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CIgames, Ideabank, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR