WIG20 najniżej do 2009 roku, Kruk i Agora zarażone koronawirusem

Omawiane walory: , , ,

Nagła obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wspiera nastroje na europejskich giełdach. Niestety, nie na GPW. Po wypowiedzi prezesa giełdy nt. możliwości zawieszenia notowań i decyzji rządu o zamknięciu szkół, uczelni, teatrów i muzeów WIG20 zanurkował o 2,5 proc., testując poziomy najniższe od 2009 roku. Do spółek, które "zaraziły się" koronawirusem, dołączył Kruk i Agora.

enter, rainbow, agora, kruk, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTreader.pl

Bank Anglii dziś rano niespodziewanie, bo na 2 tygodnie przed regularnym posiedzeniem, obniżył stopy procentowe. I to mocno. Obciął je o 50 punktów bazowych, sprowadzając główną stopę do poziomu 0,25 proc. Uzasadnieniem dla tego nagłego cięcia kosztu pieniądza na Wyspach jest epidemia koronawirusa w Europie. W opinii banku szok związany z koronawirusem może być „duży i ostry”.

Decyzja Banku Anglii zwiększyła szanse na równie spektakularny ruch jutro ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Szczególnie, że prezes Lagarde podczas wczorajszej telekonferencji z przywódcami Unii Europejskiej miała ich przestrzec, że „brak skoordynowanej reakcji może doprowadzić do scenariusza podobnego, jak w przypadku kryzysu finansowego w 2008 roku”. Prezes miała również powiedzieć, że polityka pieniężna będzie skuteczna tylko wówczas, gdy zostanie wsparta przez politykę fiskalną.

Cięcie stóp na Wyspach, nadzieje na podobny ruch ze strony ECB i wczorajsze bardzo mocne wzrosty na Wall Street, wspierają dziś nastroje na większości europejskich parkietów, umożliwiając odreagowanie ostatniej przeceny. Po ponad 1,5 godzinie giełda w Hiszpanii rosła ponad 2,2 proc., giełdy w Niemczech i Francji po 1,9 proc., we Włoszech i na Węgrzech po 1,2 proc., w Grecji 0,6 proc. Cały czas czynnikiem ryzyka pozostaje koronawirus. I to nie tylko w Europie, ale również w USA. W równym stopniu dotyczy to też Polski, gdzie liczba zarażonych wzrosła do 25, a władze spodziewają się kolejnych takich przypadków.

Giełda w Warszawie wyłamuje się z tego korekcyjnego obrazka europejskich parkietów. Na GPW dominuje kolor czerwony. O godzinie 10:42 indeks WIG20, który jeszcze rano próbował wrócić powyżej 1.600 pkt., spadał o 1,09 proc. do 1.582 pkt., wyznaczając nowe 11-letnie minima. WIG tracił 1 proc. i cofał się do 44.591 pkt., sWIG80 nurkował o 1,42 proc. do 10.857 pkt., a mWIG40 miał wartość 3.333 pkt., tracąc 0,46 proc. Niepewność wśród inwestorów podsycił… prezes GPW, który stwierdził, że w sytuacji globalnego kryzysu konieczne mogłoby być zawieszanie notowań na polskiej giełdzie.

W dalszym ciągu bardzo słabo radziły sobie spółki, które w sposób bezpośredni dotyka epidemia koronawirusa. Akcje Enter Air traciły 15,2 proc., spadając do 21,20 zł i notując najniższe poziomy od ponad roku.

Kurs Rainbow Tour spadał o 2,6 proc. do 15 zł, po tym jak wczoraj zanurkował o 7,78 proc. W miesiąc akcje te zostały przecenione już o 57,4 proc.

Do grona spółek zarażonych dołączył Kruk i Agora. Działający na rynku włoskim Kruk może mieć problemy z tamtejszym biznesem. Można się obawiać, że w związku z panującą tam epidemią kornawirusa, pojawi się problem ze spłatami tamtejszych wierzytelność. Akcje windykacyjnej spółki tanieją o 6,3 proc. do 116 zł. To najniższa ich wycena od 5 lat.

Akcje Agory, właściciela sieci kin Helios, zanurkowały o blisko 9 proc., po tym jak premier Morawiecki ogłosił decyzję o zamknięciu placówek kultury, muzeów i kin.

Dziś giełda w Warszawie na tle innych europejskich parkietów prezentuje się słabo, ale paradoksalnie jej zachowanie wydaje się dużo bardziej racjonalne niż wzrosty w Europie Zachodniej. Niestety można się obawiać, że w dalszej części dnia indeksy w Europie w sposób zdecydowany zaczną oddawać wzrosty, co dodatkowo pociągnie w dół GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, ENTER, Kruk, RAINBOW, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Enter Air wznowił operacje lotnicze we współpracy z biurami podróży

  ENTER Air wznowił operacje lotnicze we współpracy z biurami podróży, podała spółka. Sezon Lato 2020 zainaugurowały loty na Kretę i Majorkę z pasażerami TUI. W ostatnim czasie loty były wykonywane jedynie za granicą na kilku samolotach, a ich zadaniem było wspieranie klientów w czasie kryzysu.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, AGORA, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR