WIG20 przed wizytą Wiedźm sięga po 2.300 pkt., w grze JSW i PKP Cargo

Omawiane walory: , , , , ,

Indeks dwudziestu największych spółek na GPW idzie za ciosem i mierzy się z kolejnym okrągłym poziomem. Tym razem stawką jest 2.300 pkt. O wysoki poziom emocji do ostatniej minuty zadbają dziś Trzy Wiedźmy.

W piątek zachodnioeuropejskie parkiety mają problem z obraniem kierunku. W południe główne indeksy we Frankfurcie, w Paryżu i Mediolanie krążą wokół poziomów odniesień. Wyjątkiem jest londyński FTSE 100, który notuje ponad 1-proc. stratę. Według analityków, po środowej decyzji FED i wyborach w Holandii aktualnie brakuje mocniejszego katalizatora zmian na rynkach.

Na GPW nastroje są zdecydowanie lepsze. Główne indeksy wracają na wzrostowe tory i wyznaczają nowe lokalne maksima. W tle trwa sezon publikacji raportów kwartalnych, dzięki czemu walory spółek notują dużą zmienność. W południe WIG20 rośnie o 0,7 proc. i wynosi równo 2.300 pkt. Dobrą passę kontynuuje także mWIG40, który umacnia się o ponad 0,6 proc. W roli rynkowego outsidera występuje dziś sWIG80, który traci 0,37 proc. Na kilka minut przed 12:00 wartość obrotów na całym rynku wynosi 320 mln zł, co jest wartością o blisko 1/5 niższą niż wczoraj o tej samej porze.

Dziś wygasa marcowa seria instrumentów pochodnych. W drugiej części dnia – szczególnie w ostatniej godzinie handlu na GPW – możemy spodziewać się podwyższonej zmienności i obrotów w ramach tzw. dnia trzech wiedźm.

Gwiazdą piątkowej sesji jest PKP Cargo , którego kurs wystrzelił o ponad 10,5 proc. Kolejowy przewoźnik pochwalił się świetnymi wynikami za IV kwartał 2016 roku. Przychody wyniosły 1,19 mld zł i był zgodne z rynkowym konsensusem. Bardzo dobrze wypadła EBITDA, która osiągnęła wartość 205,50 mln zł (+52 proc. r/r) i pobiła prognozy o 34 proc. Pozytywnie zaskoczył także zysk netto, który wyniósł 66,50 mln zł, wedle oczekiwanej 0,5-mln zł straty. Spółka zamknęła miniony rok stratą w wysokości 133,80 mln zł, którą istotnie zmniejszył zysk z udanego IV kwartału. Analitycy wyliczają, iż spółka praktycznie na każdym poziomie obniżyła koszty m.in.: zużycie materiałów, usługi obce, koszty operacyjne. Dodatkowo PKP Cargo kolejny kwartał z rzędu obniżyło zatrudnienie (-3 proc. r/r), co spowodowało spadek kosztów świadczeń pracowniczych (-15 proc. r/r).

Po czerwonej stronie rynku są tracące ponad 4,8 proc. akcje Wawelu. Krakowski producent słodyczy wypracował średnio o ok. 7 proc. niższe od oczekiwań wyniki za IV kwartał minionego roku. Wyniki odnotowały także ujemną dynamikę kwartalną i roczną. Zysk netto wyniósł 28,80 mln zł (-6,5 proc. r/r), a EBIT osiągnął wartość 34,40 mln zł (-4 proc. r/r). Z kolei zarząd podkreśla systematycznie rosnący eksport, który będzie najważniejszym wyzwaniem dla spółki w najbliższym okresie. Sprzedaż eksportowa wzrosła do 10 proc. w całości sprzedaży w 2016 roku, wobec 8 proc. rok wcześniej.

Od rana z przeceną zmagają się także walory JSW. W pierwszych minutach handlu spadki przekraczały 3 proc. Jednak aktualnie sprzedający spuścili z tonu i notowania wskazują ok. 1,8-proc. spadek. Grupa opublikowała słabe wyniki za IV kwartał 2016 roku. Zysk netto wyniósł 295 mln zł i jest o 41 proc. poniżej konsensusu. EBIT osiągnął wartość 508,30 mln zł i uplasował się 15 proc. poniżej prognoz. Jednoczesnie zarząd zdecydował o zawieszeniu polityki dywidendy. >> Więcej o planach JSW przeczytasz tutaj

W indeksie blue chipów o ponad 0,6 proc. rosną akcje KGHM-u. Miedziowy gigant wypracował solidne wyniki w IV kwartale minionego roku. Zysk netto i EBITDA wyniosły odpowiednio 548 mln zł i 1,5 mld zł. Wyniki są średnio o ok. 16 proc. wyższe od konsensusu rynkowego. Warto zwrócić uwagę, iż koszt wydobycia miedzi spadł do poziomu 1,34 dolarów za funt i był najniższy od I kwartału 2016 roku.

Na wynikach grupy największe piętno odcisnęły odpisy na utratę wartości aktywów trwałych (w roku 2016 łącznie 6.929 mln zł). Po wyłączeniu ich wpływu na wynik netto, zysk netto wyniósłby 548 mln zł (wobec oczekiwań 464,2 mln zł, +18 proc.). – komentuje Hubert Wach z DM Banku BPS.

W indeksie maluchów o 2,5 proc. spadają akcje Cormay. Spółka obciąży wynik finansowy netto za 2016 rok w wysokości 17,04 mln zł. Spowodowane jest to odpisem z tytułu utraty wartości akcji spółki Diesse.

O blisko 7 proc. tanieją akcje ABC Data. Spółka zaraportowała bardzo słabe wyniki za IV kwartał 2016 roku. EBITDA wyniosła 15 mln zł i jest o 1/5 niższa od oczekiwań. EBIT osiągnął wartość 14,20 mln zł i był słabszy o 23 proc. od prognoz analityków. Z kolei zysk netto wyniósł zaledwie 4,1 mln zł – to o 67 proc. poniżej konsensusu. Na rezultatach zaciążyły odpisy aktualizujące wartość udziałów w BizneslinkCo na kwotę 6,4 mln zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abcdata, Cormay, jsw, kghm, PKPCARGO, Wawel)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR