WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

Omawiane walory: ,

Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

Ciech, Auto Partner, komentarz, akcje

Źródło: ATTrader.pl

Oczekiwanie na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego (ECB) ws. luzowania polityki monetarnej w Eurolandzie, nadzieje na przyszłą stymulację fiskalną w Niemczech, zapowiedź podjęcia działań wspierających wzrost i ograniczających negatywny wpływ wojen handlowych przez chińskie władze, a także wczorajsza obrona rzutem na taśmę przed silniejszymi spadkami na Wall Street – to wszystko wspiera dziś nastroje na rynkach globalnych, zwiększając apetyt na ryzyko i pompując w górę europejskie indeksy.

Szczególnie wymowne są wzrosty na giełdzie we Frankfurcie, gdzie po dwóch godzinach handlu niemiecki DAX zyskiwał 0,7 proc., rosnąc szóstą kolejną sesję, otwierając dziś rano lukę hossy na wykresie dziennym, testował najwyższe poziomy od końca lipca i powoli kierował się ku rocznemu szczytowi z tego samego miesiąca.

Giełda w Warszawie korzysta z tej trwającej poprawy nastrojów na świecie. Rosną wszystkie indeksy za wyjątkiem sWIG80, którego do „czerwonej strefy” spycha załamanie notowań spółki Auto Partner.

O godzinie 11:00 indeks WIG20, w którym drożały akcje 16 z 20 spółek, rósł o 0,5 proc. do 2.198 pkt., testując już dziś poziomy 2.202 pkt. W tym samym czasie WIG rósł o 0,63 proc. do 58.256 pkt., mWIG40 o 0,63 proc. do 3.848 pkt., a sWIG80 cofnął się o 0,12 proc. do 11.581 pkt.

Na chwilę warto się zatrzymać przy indeksie blue chipów, ponieważ poprzednie cztery wzrostowe sesje mocno namieszały na wykresie. WIG20, po tym jak pod koniec sierpnia wykreślił niewielką formację podwójnego dna, co wtedy mogło sugerować tylko wzrostową korektę silnych lipcowo-sierpniowych spadków, teraz wrócił powyżej majowego dołka (2.152,99 pkt.), a obecnie atakuje psychologiczny poziom 2.200 pkt. To zmienia układ techniczny na wykresie, zdecydowanie zwiększając szanse na kontynuację wzrostów.

Poziom 2.200 pkt. ma psychologiczne znaczenie. Znacznie trudniejszym poziomem będzie strefa luki z sierpnia.

Ale to nie jest jedyny powód do optymizmu. Dobrze dla WIG20 i innych europejskich indeksów rokują… pojawiające się wątpliwości inwestorów ws. wyników jutrzejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Niektórzy uczestnicy rynku zaczynają wątpić, czy bank mocno poluzuje politykę monetarną w Eurolandzie. W tym, czy zapowie i w jakiej skali, nową rundę luzowania ilościowego (QE). W tym miejscu warto przypomnieć, że dotychczasowy konsensus zbudowany na opiniach analityków i ekonomistów zakładał, że jutro ECB obniży stopę depozytową o 10 punktów bazowych do -0,50 proc., wznowi program zakupów aktywów (QE), kupując je o wartości 30 mld EUR miesięcznie, a także podejmie szereg pomniejszych działań. Pojawienie się teraz wątpliwości ws. programu QE sprawie, że już decyzja zgodna z rynkowym konsensusem zostanie pozytywnie odebrana przez inwestorów, prowokując wzrosty na europejskich parkietach.

W środę WIG20 w górę prowadzą, wracające do trendu wzrostowego, akcje jednej z lepiej spisujących się w tym roku dużych spółek. Mianowicie Dino Polska. Kurs sieci marketów rośnie o 3,7 proc. do 157,60 zł. Swoją cegiełkę do zwyżki dokłada też CD Projekt (+1,4 proc.), który tym razem odrabia straty z poprzedniej sesji.

Indeks mWIG40 swoje wzrosty w dużej mierze zawdzięcza drożejącym o 2,6 proc. do 56,55 zł akcjom Asseco Poland oraz skokowi notowań Ciechu o 6,6 proc. do 37,05 zł. Ten ostatni to reakcja na wyniki spółki, które wprawdzie nie zachwyciły, ale inwestorzy uznali je za w pełni zdyskontowane i z większym optymizmem patrzą w przyszłość. W II kwartale Ciech wypracował 19,4 mln zł zysku, co oznacza jego spadek o 80 proc. w skali roku i jest wynikiem gorszym od konsensusu (70,5 mln zł). Znormalizowany zysk EBITDA spadł o 6,7 proc. do 175,7 mln zł, ale tym razem był to wynik nieco lepszy od prognoz, które kształtowały się na poziomie 174 mln zł. Nieco wyższe niż przed rokiem, ale o 1 proc. niższe od prognoz, były natomiast przychody. Wyniosły one 944,6 mln zł.

Dzisiejszy skok notowań Ciechu zmienia nieco układ sił na wykresie. Kurs wybił się górą z miesięcznej stabilizacji, w której tkwił po przecenie z przełomu lipca i sierpnia, która jest elementem dłuższego okresu dekoniunktury, mającego swój początek w pierwszych dniach marca br. Pojawi się więc szansa na korekcyjne odbicie do 40 zł. 

Głównym winowajcą tego, że sWIG80 jest po czerwonej stronie, jest spółka Auto Partner. Rozczarowujące wyniki finansowe przełożyły się na przecenę akcji aż o 12,7 proc. do 4,32 zł. W II kwartale Auto Partner, jak wynika z wstępnych szacunków, zanotował spadek zysku netto o 23,8 proc. w skali roku do 13,5 mln zł pomimo, że w tym samym czasie przychody wzrosły aż o 29,5 proc. do 392,9 mln zł. Spółka tłumaczy, że mniejsze zyski są efektem spadku marż, rosnących kosztów wynagrodzeń i wyższych kosztów logistyki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, Ciech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR