Wojny handlowe wróciły, w grze JSW i Polimex-Mostostal

Omawiane walory: , ,

Temat wojen handlowych ponownie rozgrzał światowe giełdy do czerwoności, stając się tym samym tematem numer jeden ostatniego tygodnia sierpnia. Dotyczy to też GPW, gdzie drugim ważnym wątkiem będą wyniki spółek.

JSW, Play, Polimex Mostostal, akcje,

Źródło: ATTrader.pl

Po ponad trzech godzinach handlu na giełdzie w Warszawie wszystkie indeksy świeciły na czerwono, ale skala przeceny nie była duża. Przynajmniej jeżeli spojrzy się na nią nie tylko przez pryzmat piątkowej przeceny na Wall Street (DJIA -2,37 proc.; S&P500 -2,59 proc.; Nasdaq Composite -3 proc.), ale też uwzględniając obserwowaną w ostatnich tygodniach słabość rodzimego rynku akcji.

W południe WIG20 tracił 0,6 proc. i testował poziom 2.090 pkt., ciągnięty w dół przez akcje Orlenu (-1,6 proc.), PKO BP (-0,67 proc.) i KGHM (-1,8 proc.). Reprezentujący szeroki rynek indeks WIG spadał o 0,55 proc. do 55.737 pkt., mWIG20 o 0,57 proc. do 3.731 pkt., a sWIG80 o 0,42 proc. do 11.537 pkt.

Pewnym wytłumaczeniem tej rynkowej anomalii, tego braku korelacji jest to, co dzieje się na innych europejskich giełdach, gdzie strach został zastąpiony grą pod odbicie na Wall Street. W efekcie m.in. indeksy giełd w Paryżu, Mediolanie i Frankfurcie są na plusach.

Całą sytuację jeszcze lepiej tłumaczy zachowanie kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Pełne wytłumaczenie tego, dlaczego tak się dzieje, dostaniemy jednak w momencie, gdy zerkniemy na indeksy tych ostatnich. Cała trójka indeksów z USA znalazła się w piątek blisko wsparć z początku i połowy sierpnia, co w połączeniu z dużym krótkoterminowym wyprzedaniem w sposób naturalny zachęca do realizacji zysków z krótkich pozycji. I taka gra ma miejsce.

Dziś humorów inwestorom nie poprawiają kolejne słabe dane z Niemiec. I to nie byle jakie. Indeks monachijskiego instytutu Ifo spadł w sierpniu z 95,8 pkt. do 94,3 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2012 roku. Dane okazały się też gorsze od prognoz, które wprawdzie zakładały jego spadek, ale do 95,2 pkt. Raport instytutu Ifo jest kolejnym, który potwierdza, że w III kwartale niemiecka gospodarka wpadnie w techniczną recesję, czyli odnotuje dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu gospodarczego w relacji kwartał do kwartału. To zła wiadomość nie tylko dla Niemiec, ale też dla Polski i polskich firm działających na tamtym rynku.

Tyle tylko, że akurat dziś indeks Ifo przestał się liczyć. Póki co znaczenie ma tylko to, że na horyzoncie pojawiła się szansa na odbicie na Wall Street. Teraz tylko to się liczy.

Powrót tematu wojen handlowych, który w piątek przyćmił samego Jerome Powella przemawiającego w Jackson Hole sprawił, że najprawdopodobniej to właśnie wszelkie doniesienia z tego handlowego frontu będą napędzać rynki akcji w tym tygodniu, spychając na dalszy plan m.in. publikowane dane makroekonomiczne.

Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia na GPW, gdzie tylko w sytuacji pewnego wyciszenia handlowego konfliktu do głosu dochodzić będą inne tematy. W tym głównie publikowane raporty finansowe.

I tak np. po zakończeniu dzisiejszej sesji wyniki za II kwartał opublikuje Play. Analitycy oczekują, że zysk spółki wzrósł o 17 proc. w relacji rocznej do 234 mln zł, a w całym pierwszym półroczu sięgnął 448 mln zł. Zysk EBITDA w tym czasie miał wzrosnąć o 10 proc. do 605 mln zł, natomiast przychody wg prognoz wzrosły do prawie 1,73 mld zł z 1,69 mld zł rok wcześniej. Akcje Play w oczekiwaniu na raport finansowy rosną o śladowe 0,1 proc. do 29,98 zł.

Przed sesją wyniki opublikował natomiast Polimex Mostostal. W pierwszym półroczu spółka miał 12,13 mln zł straty netto, przy 750,29 mln zł przychodów. Akcje spółki po początkowym spadku na 2,5 miesięczne minima, przed południem tanieją o 0,45 proc. do 2,235 zł.

Na kilkuletnich miniach są w poniedziałek również walory JSW. W tym wypadku jednak to efekt tego, że pierwszy dzień notowane są bez dywidendy w wysokości 1,71 zł. Za jedną akcję trzeba zapłacić 30,08 zł, czyli o 0,27 proc. mniej niż w piątek.

W kolejnych dniach „spółkowo” będzie jeszcze bardziej ciekawie. Raporty finansowe opublikuje m.in. 11 bit studios, Wirtualna Polska (wtorek), Eurocash, LiveChat, Neuca, Ten Square Games (środa), CD Projekt, Cyfrowy Polsat, PZU, Altus TFI, CI Games (czwartek), LW Bogdanka, Comarchi i Marvipol (piątek), a w sobotę ma ukazać się raport GetBack.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, play, Polimexms, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR