ING Bank Śląski miał 373 mln zł zysku netto w II kwartale 2018 r.

Omawiane walory:

ING Bank Śląski opublikował raport finansowy za II kwartał 2018 r. Zysk netto okazał się nieco niższy od konsensusu rynkowego, głównie ze względu na wysokie odpisy.

ING Bank Śląski odnotował 372,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2018 r. wobec 360,4 mln zł zysku rok wcześniej. Konsensus rynkowy sporządzony przez PAP zakładał, że bank wypracuje 388 mln zł.

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 920 mln zł wobec 830,5 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 339,6 mln zł wobec 293,1 mln zł rok wcześniej.

Aktywa razem banku wyniosły 130,76 mld zł na koniec II kw. 2018 r. wobec 126,01 mld zł na koniec II kw. 2017.

W I poł. 2018 r. bank miał 694,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 660,6 mln zł zysku rok wcześniej.

– W I półroczu 2018 roku skonsolidowany zysk netto ING Banku Śląskiego osiągnął poziom 694,9 mln zł, co oznacza wzrost o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Bank konsekwentnie zwiększa udział w finansowaniu firm, przedsiębiorców i klientów indywidualnych. W minionym półroczu ING Bank Śląski, po raz kolejny, osiągnął szybszy niż na rynku wzrost akcji kredytowej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym oraz usługom płatniczym bank zanotował dalszy wzrost liczby transakcji w kanałach elektronicznych – czytamy w komunikacie poświęconym wynikom.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Podstawowe dane finansowe Grupy ING Banku Śląskiego za I półrocze 2018 roku w porównaniu do analogicznego okresu ub.r.:

 • przychody ogółem wzrosły o 10 proc. do 2 567,1 mln zł,
 • koszty ogółem wzrosły o 10 proc. do 1 183,3 mln zł,
 • wynik przed kosztami ryzyka wzrósł o 11 proc. do 1 383,8 mln zł,
 • zysk brutto wzrósł o 5 proc. do 936,7 mln zł,
 • zysk netto wzrósł o 5 proc. do 694,9 mln zł,
 • wskaźnik koszty/przychody wyniósł 46,1 proc. w porównaniu z 46,3 proc. w ub. r.,
 • łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 15,2 proc. w porównaniu z 15,3 proc. w ub.r.,
 • zwrot z kapitału (ROE) osiągnął poziom 12,3 proc. w porównaniu z 11,5 proc. w ub.r.

– Za nami kolejne półrocze dalszego konsekwentnego finansowania polskiej gospodarki. Dynamika wzrostu kredytów była wyższa niż w sektorze. W efekcie na koniec czerwca udział w rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł do 6 proc., a w rynku kredytów korporacyjnych do 10,7 proc. W ujęciu nominalnym, przyrost wartości portfela kredytowego w I połowie 2018 był rekordowo wysoki – powiedział prezes Brunon Bartkiewicz.

W porównaniu z I półroczem ub.r. liczba nowych klientów detalicznych wzrosła o 287 tys., a korporacyjnych o 6,2 tys. Na koniec czerwca bank obsługiwał blisko 4,7 mln klientów detalicznych oraz 59 tys. klientów korporacyjnych.

– Utrzymujemy wysoką konkurencyjność oraz przyciągamy nowych klientów dzięki nowoczesnym systemom informatycznym, rozwiązaniom płatniczym oraz wysokiej automatyzacji procesów – podkreślił Bartkiewicz.

ING Bank Śląski zanotował również gwałtowny wzrost transakcyjności w kanałach elektronicznych. W I połowie 2018 roku klienci detaliczni wykonali łącznie 134 mln przelewów, co oznacza przyrost o 13 mln w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. W tym czasie liczba transakcji w POS przekroczyła 260 mln, czyli wzrosła o blisko 50 mln. Jeszcze szybszy przyrost bank zanotował w detalicznej bankowości mobilnej, który wyniósł blisko 45 proc. Te wyniki dały ING Bank Śląski czołową pozycję pod względem transakcji mobilnych na rynku bankowym.

– Cyfryzacja oferty i procesów przekłada się na sprzedaż w kanałach elektronicznych – poprzez bankowość internetową sprzedaliśmy 74 proc. kredytów gotówkowych klientom indywidualnym i 69 proc. przedsiębiorcom  – podsumował prezes.

Najważniejsze wyniki biznesowe Grupy ING Banku Śląskiego osiągnięte w I półroczu 2018 roku w porównaniu do analogicznego okresu ub.r.:

 • wzrost wartości kredytów o 14 proc. do 96,2 mld zł:
 • kredyty dla klientów detalicznych – wzrost o 22 proc. do 42,0 mld zł,
 • kredyty dla klientów korporacyjnych – wzrost o 8 proc. do 54,2 mld zł,
 • wzrost depozytów o 12 proc. do 107,5 mld zł,
 • liczba klientów detalicznych 4,68 mln (wzrost liczby nowych klientów o 287 tys.),
 • liczba klientów korporacyjnych 59 tys. (wzrost liczby nowych firm o 6,2 tys.).

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. W czwartek rano kurs akcji banku spada o 1,16 proc. do 187,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ingbsk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • ING Bank Śląski miał 267,3 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  ING Bank Śląski odnotował 267,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 324,5 mln zł zysku rok wcześniej.

 • CD Projekt dystansuje giełdową elitę. Producent gier jest już wart 35 mld zł [TOP10]

  Rekordowo niskie stopy procentowe i brak możliwości płacenia w tym roku dywidendy sprawiają, że banki i PZU spadają w rankingu największych spółek GPW. W górę pną się nowe gwiazdy, czyli CD Projekt i Dino Polska.

 • 3 faworytów sektora bankowego BM mBanku

  Analitycy BM mBanku nie mają wątpliwości, że przedłużający się kryzys wywołany pandemią koronawirusa oraz kolejne cięcia stóp procentowych będą miały duży wpływ na cały sektor bankowy. W najnowszym raporcie biuro ścięło ceny docelowe dla 7 banków, a zalecenie kupuj wystawiło jedynie trzem reprezentantom sektora.

 • Europejskie giełdy odrabiają straty, w grze Orlen, Energa i XTB

  Odreagowując środową przecenę, a jednocześnie czekając na wyklarowanie się sytuacji na rynkach globalnych, na warszawskiej giełdzie rozgrywane są poszczególne spółki. Gorąco jest na parze PKN Orlen - Energa, ale dużo też dzieje się na spółkach publikujących wyniki finansowe.

 • BM mBanku mocno ściął ceny docelowe akcji 7 banków

  Eksperci nie mają wątpliwości, że recesja spowodowana przez pandemię COVID-19 oraz cięcie stóp procentowych mocno okroją zyski sektora bankowego. BM mBnaku w najnowszym raporcie obniżył wyceny akcji 7 banków, ale jednocześnie w aż 5 wypadkach zalecił ich kupno.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR