Wyprzedaż na akcjach Orlenu. Inwestorzy liczyli na dużo wyższe wyniki za III kwartał

Omawiane walory:

Płocki koncern zarobił na czysto w III kwartale 1,6 mld zł przy przychodach na poziomie 24,73 mld zł. Rezultaty względem ubiegłorocznych są wyższe, ale już w relacji do konsensusu rynkowego są dużo słabsze. W czwartek inwestorzy ruszyli z realizacją zysków, a kurs akcji już na starcie notował 4-proc. przecenę.

(Fot. Spółka)

PKN Orlen zanotował 5-proc. wzrost skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej do 1.603 mln zł. Zysk operacyjny podskoczył o 28 proc. do 2.274 mln zł. Dwucyfrowe tempo poprawy wystąpiło także na poziomie sprzedaży. Skonsolidowane przychody urosły o 17 proc. do 24.730 mln zł, głównie dzięki wyższym cenom ropy i wolumenom sprzedaży.

Ponadto w III kwartale 2017 roku PKN Orlen osiągnął 3 mld zł EBITDA wg LIFO i 2,9 mld zł przepływów z działalności operacyjnej. Przerób ropy wzrósł r/r o 19 proc., a wolumeny sprzedaży o 10 proc. r/r.

Wyniki w rachunku zysków i strat są jednak słabsze lub zauważalnie słabsze od oczekiwań rynkowych. Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers zwraca uwagę, ze EBIT był niższy od konsensusu o blisko 14 proc., natomiast zysk netto dla akcjonariuszy był poniżej oczekiwań aż o 18 proc.

– Mocnym pozytywnym odczytem są przepływy z działalności operacyjnej (oCF) na poziomie 3.003 mln zł (+43 proc. r/r), w wyniku czego dług netto spadł o blisko 85 proc. do 910 mln zł. Wg naszych szacunków modelowa marża rafineryjna wraca do poziomów wysokich z ekstremalnie wysokich, co sugeruje bliski koniec ponadprzeciętnych wyników. Od wyników za II kwartał br. notowania spółki wzrosły o 22 proc., więc słabsze wyniki RZiS mogą być argumentem za weryfikacją pozycji inwestycyjnej. – komentuje Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Źródło: Raiffeisen Brokers

Sama spółka nie kryje zadowolenia z rezultatów. Jak podkreśla prezes Wojciech Jasiński, to co szczególnie cieszy po III kwartale tego roku, to kolejny rekord w wynikach koncernu, osiągnięty przy utrzymującym się znaczącym wzroście konsumpcji paliw na krajowym rynku.

– Oznacza to bowiem, że nie tylko samo wprowadzenie regulacji zmierzających do ograniczenia szarej strefy miało pozytywny wpływ na branżę obrotu paliwami, ale także ich skuteczna egzekucja przynosi dalsze, wymierne efekty. Dzieje się to z korzyścią dla wszystkich legalnie działających uczestników rynku, klientów i budżetu państwa – powiedział prezes Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie.

Wynikom kwartalnym sprzyjał wzrost modelowej marży downstream o 2,9 USD/bbl (r/r), wyższa średnia cena ropy Brent o 6 USD/bbl (r/r) i umocnienie kursu PLN względem USD i EUR.

– Na wszystkich rynkach, na których obecny jest koncern, we wspomnianym okresie odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego (r/r), w tym na rynku polskim o 14 proc. (r/r). Wyższą konsumpcję benzyn (r/r) odnotowano na rynku polskim, niemieckim i litewskim, przy stabilnym poziomie na rynku czeskim – czytamy także.

Źródło: PKN Orlen
*2 3Q17 – szacunki własne na bazie danych ARE, Litewskiego Urzędu Statystycznego, Czeskiego Urzędu Statystycznego i Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego.

W okresie I-III kw. 2017 r. spółka miała 5.064 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 3.472 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 70.630 mln zł w porównaniu z 56.651 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2017 r. wyniósł 3.846 mln zł wobec 3.235 mln zł zysku rok wcześniej.

PKN Orlen podtrzymuje CAPEX 5,5 mld zł w całym 2017 r.

PKN Orlen podtrzymuje, że na cały 2017 r. planuje CAPEX na poziomie 5,5 mld zł wobec 2,9 mld zł wydanych w okresie 9 miesięcy br. Struktura rocznego CAPEX-u jest następująca: 3,3 mld zł na rozwój i 2,2 mld zł na utrzymanie i regulacje. W obszarze rozwoju w ujęciu segmentów: 2,1 mld zł na downstream, 0,4 mld zł na detal i 0,8 mld zł na wydobycie.

– CAPEX III kw. 2017 wyniósł 977 mln zł: rafineria 206 mln zł, petrochemia 334 mln zł, energetyka 135 mln zł, detal 131 mln zł, wydobycie 122 mln zł, FK 49 mln zł – czytamy w prezentacji.

W lipcu spółka podawała, że zrealizowała w I półroczu nakłady inwestycyjne w kwocie 1,9 mld zł wobec 5,5 mld zł zaplanowanych na cały 2017 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR